Ογδοη θέση για την εθνική κορασίδων-Εχασε και από την Ιρλανδία με 47-60

Δεν τα κατάφεραν ούτε απέναντι στην Ιρλανδία οι διεθνείς μας καθώς ηττήθηκαν με 47-60 και κατέλαβαν την όγδοη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα β΄ κατηγορίας που ολοκληρώνεται σήμερα στα Σκόπια.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ιρλανδία προηγήθηκε με δέκα πόντους διαφορά (10-20) και διατήρησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα στο σκορ. Η εθνική ομάδα προσπάθησε να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης (19-22 και 33-38) αλλά η προσπάθεια δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Στη τελευταία περίοδο η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 10 πόντους και έφτασε και στους 15 (45-60 στο 38’).

Δεκάλεπτα: 10-20, 21-31, 33-43, 47-60
ΕΛΛΑΔΑ(Μπακογεώργος): Φάρου, Τσινέκε Κ. 9 (4/8β., 1/5δ., 1/3τρ., 4ρ., 4ασ. 3κλ.), Μυλωνάκη 8 (4/6δ., 5ρ.), Χατζηβασιλείου 2, Δημητριάδου 4 (5ρ.), Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 14 (8/11β., 6ρ., 3ταπ.), Τσιχλάκη 8(1), Κοντογεώργου 4 (10ρ.), Καραμπάτσου.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπίρνε 2, Φιν 11 (2), Τιέρναν 8 (2), Χούσντενς 7, Μαγκουαϊρ, Φέλαν, Σκάνελ 8 (1), Μέρφι 8 (1), Ντόλεϊ, Μέλια 14, Μάστερσον, Κρεϊν 2.