Στην διεκδίκηση της ανόδου η εθνική κορασίδων-Επικράτησε με 42-59 της Αυστρίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας-«Ελαμψαν» και πάλι οι αδελφές Τσινέκε

Με απίστευτη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 7-23) η εθνική κορασίδων επικράτησε με 42-59 της Αυστρίας και προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας που συνεχίζεται στα Σκόπια.

Τους 35 από τους 59 πόντους της Ελλάδας πέτυχαν οι Θεσσαλονικές αδελφές Τσινέκε με απίστευτη εμφάνιση από την Κατερίνα.
Τα εύκολα, δύσκολα, πήγε να κάνει η ομάδα μας στην αρχή αφού η Αυστρία που κυνηγούσε την πρόκριση στην οκτάδα (με νίκη και διαφορά άνω των 14 πόντων) αιφνιδίασε την ομάδα του Τάκη Μπακογεώργου και στο 12’ είχε προηγηθεί με 20-7.

Η αμυντική βελτίωση άλλαξε τα δεδομένα στον αγώνα. Με σερί 3-18 το σκορ έγινε 23-25 στο 24’ . Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Αυστρία κατέρρευσε και  έτσι η ψαλίδα της διαφοράς έφτασε στο +18 (37-55) 99’’ πριν την λήξη.

Η Ελλάδα στην οκτάδα θα παίξει με τις δυο πρώτες του Δ’ Ομίλου (19-20/8, 22:00) σε αναμετρήσεις που θα διεξαχθούν στην πόλη Οχρίδα της ΠΓΔΜ.

Δεκάλεπτα: 16-7, 23-23, 35-36, 42-59.
Αυστρία: Χούμπερ, Καλαϊντιεβ 6, Κρίσπερ, Κουνζ 11 (2), Φέλνερ, Μπορούτα 6, Γκάνχορ 1, Κλόκερ, Σιλ, Πάμερ8, Ρέϊσνερ10.
ΕΛΛΑΔΑ(Μπακογεώργος): Φάρου, Τσινέκε Κ. 16(2/3β., 4/6δ. 2/3τρ., 6ρ., 5ασ., 3κλ., 1ταπ.) Τσινέκε Ε. 19(1/4β., 6/16δ., 2/5τρ., 2ρ. 2ασ., 2ταπ.), Μυλωνάκη 6(9ρ.), Χατζηβασιλείου, Δημητριάδου, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 5, Τσιχλάκη 4(6ασ.), Κοντογεώργου 9(1), Τσιχλάκη.