Ηττα από την Δανία για την εθνική νεανίδων

Δεν ήταν θετική η πρεμιέρα της εθνικής νεανίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β΄ κατηγορίας σήμερα στην Ρουμανία, καθώς γνώρισε την ήττα με 72-62 από την Δανία. Οι διεθνείς μας που ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πίσω στο σκορ είχαν ως κορυφαίες τις Κολλάτου και Δανδουλάκη.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην μάχη των αιθέρων. Η Δανία «μάζεψε» 20 περισσότερα ριμπάουντ (49-29) από την Εθνική Ομάδα. Από τα 49 ριμπάουντ, τα 22 ήταν επιθετικά κάτι που επέτρεψε στις Δανές να πετύχουν 19 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Η Εθνική Νεανίδων δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση αφού στο 5’ έχανε με 14-6. Στην συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση. Στο 16’ είχε πάρει αέρα τέσσερων πόντων (23-27). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 31-29 υπέρ της Δανίας

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Δανία και πάλι να ξεφεύγει στο σκορ (43-35 στο 25’). Στα επόμενα 6  λεπτά η Εθνική Ομάδα με σερί 6-15 παίρνει πάλι το προβάδισμα στο σκορ 49-50. Η προσπάθεια όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Οι Δανές πολύ γρήγορα (34’) βρέθηκαν με +10 στο σκορ (60-50). Και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να φτάσουν και στην τελική επικράτηση (72-62).

Δεκάλεπτα: 19-15, 31-29, 49-44, 72-62
Δανία (Νίλσεν): Καμπ,Μόρτενσεν 7, Ντρέγιερ 11 (2), Πούλσεν, Σβάνχολμ 11, Πέχαντιτς 25 (2), Σχίρμερ 2, Κλάουσεν, Έσπενσεν, Μίκελσεν 11 (1), Ίβερσεν 3, Γκάρντνερ 2.
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 4(1), Στεφάνου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 26(6/12β., 7/10δ., 2/9τρ., 8ρ., 3ασ., 5κλ.), Ντάνου 8 (6ρ., 5ασ., 4κλ. 1ταπ.), Δημητριάδου , Παπαρδέλα 3, Γεροστεργίου 3, Τζιότζιου 1, Βιντζηλαίου 2, Δανδουλάκη 15(1/2β., 7/10δ.).

Στον άλλο αγώνα του Β’ Ομίλου: Λουξεμβούργο-Ρουμανία 53-62