Σχεδόν βέβαιος ο υποβιβασμός της εθνικής νέων ανδρών μετά την ήττα στη δεύτερη παράταση από την Σλοβενία

Δεν τα κατάφερε η εθνική μας ομάδα των νέων ανδρών καθώς ηττήθηκε στην δεύτερη παράταση από την Σλοβενία με 78-72 και πλέον γίνεται σχεδόν αδύνατη η παραμονή στην πρώτη κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα χρειάζεται πλέον νίκη με πάνω από 15 πόντους αύριο με την Βοσνία σε συνδυασμό με ήττα της Πολωνίας από την Σλοβενία για να συνεχίσει να παλεύει για την σωτηρία της.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 15-2 ξέφυγε με δέκα (7-17) μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά, χάρη στην πιεστική της άμυνα και τις επιθετικές λύσεις από Σπυριδωνίδη και Κώττα. Με τρίποντο του Πουλιανίτη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +13 (11-24), ωστόσο η Σλοβενία εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Ελλήνων διεθνών άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά πλησιάζοντας στους τέσσερις με τη λήξη του ημιχρόνου (26-30).

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολιτς οι Σλοβένοι πέρασαν αρχικά μπροστά (33-31) και στα μισά της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με εννιά, 42-33. Ένα ξέσπασμα του Χριστοδούλου επέτρεψε στην Εθνική να μειώσει στο καλάθι (42-40), όμως με τρίποντο του Μέσιτσεκ το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-42. Παρά την ευστοχία των αντιπάλων στα τρίποντα και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα πλησίασε στους δύο με τρίποντο του Θεοδώρου (57-55) δύο λεπτά πριν το τέλος και ο ίδιος παίκτης με δύο βολές στα 24’’ έστειλε το ματς στην παράταση (57-57), αφού Ρίτλοπ και Μπάρμπαριτς αστόχησαν για τη Σλοβενία.

Στην παράταση καμία ομάδα δεν κατάφερε να αποσπαστεί, αλλά ο Λιάπης ήταν αυτός που ως από μηχανής θεός στην τελευταία επίθεση πήρε το επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο του Χριστοδούλου και ισοφάρισε σε 67-67. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο τα λάθη της Εθνικής επέτρεψαν στη Σλοβενία να φτάσει στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-21, 26-30, 48-42, 57-57, (α’ πρτ.) 67-67, (β’ πρτ.) 72-78.
 Σλοβενία (Νοβάκοβιτς): Σπαν 4, Νίκολιτς 25, Κόκολ, Μέσιτσεκ 27, Σαντέλι 8, Γκρουσόβνικ 1, Κόσι 3, Ρίτλοπ, Μπάρμπαριτς 10, Κάραβντιτς.
 Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 8, Λιάπης 5, Κώττας 8, Χριστοδούλου 12, Πουλιανίτης 7, Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 11, Τσαλμπούρης, Μπιλλής 5, Σταμάτης 12, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 4.

*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Βοσνία επικράτησε 66-62 της Πολωνίας.