Αγωνία για την παραμονή μετά την ήττα από το Ισραήλ για την εθνική νέων ανδρών-Οι πρώτες φωτογραφίες

Πολύ άσχημη εμφάνιση πραγματοποίησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η εθνική νέων ανδρών που γνώρισε την ήττα από το Ισραήλ με 69-64 στο τρίτο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι Ελληνες παίκτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, έκαναν την αντεπίθεσή τους στις αρχές του τελευταίου και κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 61-62 ύστερα από τρίποντο του Χριστοδούλου, 1:45 πριν το τέλος. Ομως τα λάθη ήταν συνεχόμενα για τους διεθνείς μας στη συνέχεια με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι αντίπαλοί μας και με σερί 8-2 να πάρουν τη νίκη.

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε η ελληνική ομάδα από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το 0-2 (2’) από τον Κώττα, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ με το Ισραήλ να κάνει το δικό του παιχνίδι σχεδόν σε κάθε τομέα. Η διαφορά ανέβηκε σταδιακά από το 3-2 στο 16-5 (8’25’’). Κάποια σημάδια αντίδρασης φάνηκαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου με γκολ φάου μείωσε στους τέσσερις (19-15, 12’50’’). Δεν υπήρχε όμως για μία ακόμη φορά διάρκεια σε αυτό το ξέσπασμα με αποτέλεσμα το Ισραήλ να φτάσει στο +13 (31-18, 19’) και να κλείσει με 14 πόντους το πρώτο μέρος (36-22).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο για την ελληνική ομάδα που δεν μπορούσε να επιβληθεί στο παρκέ ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν οι Ισραηλινοί, παίζοντας πολύ δυνατά στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, να ανεβάσουν το δείκτη της διαφοράς στους 18 πόντους (51-33, 29’30’’).

Αυτό που η Ελλάδα μπορούσε να κάνει από την αρχή, βρέθηκε να το πράττει στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όταν πίεσε περισσότερο, έτρεξε και πήγε με περισσότερο μυαλό στην επίθεση. Ένα επιμέρους 14-2 μείωσε την απόσταση στους έξι πόντους (53-47, 32’) με τους Μπιλλή, Κώττα και Σταμάτη να ευστοχούν. Δεν απέφυγε τα λάθη στην επίθεση όμως με το Ισραήλ να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί ότι του έδινε η ελληνική ομάδα. Ο Χριστοδούλου από τη γραμμή οδήγησε στο 58-53 (36’). Με τον ίδιο τρόπο και χάρη στη μαχητικότητά του έγραψε και το 59-55 (36’35’’).

Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να επιτίθεται στο καλάθι, κερδίζοντας το φάουλ για να μειώσει ακόμη περισσότερο ως το 61-59 (37’35’’). Το δικό του προσωπικό σερί συνεχίστηκε με ένα τρίποντο από τη γωνία που έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 1’43΄΄ για το τέλος (61-62). Δύο άστοχα σουτ και ένα λάθος έδωσε το δικαίωμα στο Ισραήλ να ανακτήσει το προβάδισμα (65-62) με 36’’6 για τη λήξη. Ένα ακόμη λάθος (22 συνολικά στον αγώνα) οδήγησε και πάλι σε βολές. Που ουσιαστικά σφράγισαν το τελικό 69-64.

Αύριο η Ελλάδα έχει ρεπό και μεθαύριο (11/7, 17.30) αντιμετωπίζει τη Σερβία.

Δεκάλεπτα: 18-10, 36-22, 51-36, 69-64
Ισραήλ: Βάις 4, Σόρκιν 3, Σέγκεφ 11, Σαρόν 16, Σούτζμαν, Μορ, Λεουμί 11, Σεγκάλ 7, Ντανίνο, Ζάλμανσον 15, Ζιβ 2, Λεβί.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 6(2/4τρ.), Λιάπης 7(1), Κώττας 8(6ρ.), Χριστοδούλου 15(1), Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 14(3), Θεοδώρου 2(9ρ.), Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 3(1), Σταμάτης 5, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2 (5ρ.).