Μεγάλη σε έκταση ήττα από τη Λευκορωσία για την εθνική γυναικών

Δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα μετά την δεύτερη περίοδο η εθνική γυναικών που γνώρισε την ήττα με 82-57 από την αήττητη Λευκορωσία στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα περιμένει τον αγώνα μεταξύ της Τουρκίας και της Ιταλίας που θα αρχίσει στις 20:30, καθώς με νίκη της Τουρκίας προκρίνεται στις δώδεκα καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με αυτοπεποίθηση το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να παραμένει κοντά στο σκορ κόντρα στην Λευκορωσία, η οποία στο πέμπτο λεπτό προηγούνταν με 12-10. Η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και στο τέλος του δεκαλέπτου βρισκόταν πίσω στο σκορ μόνο με έναν πόντο (17-16).

Εξίσου καλά στάθηκε στο παρκέ και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα ενώ στο 13’ κατάφερε και να προηγηθεί με 20-21. Η Λευκορωσία όμως, εκμεταλλεύτηκε τα δυνατά της κορμιά και την χαλάρωση στην άμυνα της Ελλάδας, έτρεξε ένα σερί 11 πόντων και στο 17’ προηγήθηκε με 31-21. Δεν σταμάτησε όμως εκεί, καθώς σε ένα δίλεπτο χάρη στην ευστοχία της, ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 41-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με της Λευκορωσίδες να έχουν βρει για τα καλά ρυθμό, η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει… Στο 22’ έφτασαν στο νταμπλ σκορ (50-25) και ουσιαστικά πήραν προβάδισμα νίκης. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να ανακτήσει την συγκέντρωσή της στην άμυνα και επέτρεψε στις αντιπάλους να κάνουν το παιχνίδι τους και στο 30’ να προηγηθούν με 66-35.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Λευκορωσία είχε εδραιώσει την κυριαρχία της και η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να την απειλήσει ουσιαστικά. Στο 35’ η Λευκορωσία προηγούνταν με 71-37 και παρά το επιθετικό ξέσπασμα της Ελλάδας στο τελευταίο δίλεπτο, τελικά έφτασε στη νίκη με 82-57 και παρέμεινε αήττητη στον Β’ Ομιλο.

Δεκάλεπτα: 17-16, 41-23, 66-35, 82-57

Λευκορωσία: Πάποβα 20(4), Κουντράσοβα, Σνίτσινα 9(1), Ριτσίκαβα, Λιχτάροβιτς 18(4), Ζούσκοβα, Βεραμεγιένκα 8(1), Λεουτσάνκα 11, Χάρντινγκ 6, Τρόινα 9(3), Τραφίμαβα, Κρασιτσάνκα 1.

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Γκοτζή, Νικολοπούλου, 4, Δημητράκου 14(1), Χατζηνικολάου 8, Χριστινάκη 4, Καλτσίδου 6, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 5(1), Σωτηρίου 2, Κοσμά 2, Φασούλα 4, Σπανού 8.