Νίκη επί της Σλοβενίας για την Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε 74-67 της Σλοβενίας στο δεύτερο παιχνίδι της για το τουρνουά που φιλοξενείται στην πόλη Τεμπλ Σιρ Λοτ της Γαλλίας.

Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου δημιούργησε μια διαφορά, που στις αρχές της τρίτης περιόδου έφτασε και τους 13 πόντους (28-41), η Σλοβενία ανέκτησε το προβάδισμα επτά λεπτά πριν το τέλος (58-56), ωστόσο η Εθνική κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη.

Στον αγώνα δεν συμμετείχε ο Γιώργος Διαμαντάκος, που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στον ώμο. Την Πέμπτη η Εθνική Νέων, που προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Λινιάνο (7-19 Ιουλίου), αντιμετωπίζει στις 20:00 την οικοδέσποινα Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 14-11, 28-35, 50-52, 67-74.
Σλοβενία: Σπαν 2, Μέσιτσεκ 21, Τσάντσαρ 13, Κόζι, Ραντάνοβιτς, Γιαντς 1, Σαντέλι 2, Γκρούσοβνικ, Ζούπαν 6, Ρίτλοπ 2, Μπάρμπαριτς 9, Κάραβντιτς 11.
Ελλάδα: Αθηνιώτης 4, Κεφαλάς 5, Χριστοδούλου 23 (7 κλεψ.), Φακοπουλίδης 1, Μπέμπης, Σπυριδωνίδης 22, Ρεκουνιώτης 1 (11 ριμπ.), Κουσιάντζας, Διαμαντάκος, Πολιτόπουλος 3, Σπυρόπουλος 11 (9 ριμπ.).