Πρώτη ήττα στην φετινή περίοδο για το παιδικό του ΠΑΟΚ-Δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τον Δούκα- Φωτορεπορτάζ του Δημήτρη Τρασάνη

Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση οι παίδες του ΠΑΟΚ γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην φετινή αγωνιστική περίοδο από τον Δούκα με 63-57 στην πρεμιέρα της τέταρτης μέρας του 42ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0. Αμεση ήταν όμως η αντίδραση του «Δικεφάλου» που με δικό του σερί 7-0 «πήρε κεφάλι» στο σκορ. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι το όγδοο λεπτό όταν οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 9-14. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι το 16ο λεπτό, όταν ο Δούκας πέρασε με  23-20 και λίγο αργότερα με 26-22. Όμως οι Αθηναίοι με σερί 5-0 έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας την πρωτοπορία με ένα πόντο διαφορά.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ξεκίνησε το ίδιο εντυπωσιακά και στην επανάληψη και προηγήθηκε με 33-26, ενώ έκανε το 50-41 στο 32ο λεπτό και ο Ευριπίδης Μελετιάδης πήρε εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η ευστοχία των Αθηναίων ήταν απίστευτη και η διαφορά ανέβηκε στο 55-44, δύο λεπτά μετά. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε λίγο αργότερα καθώς μείωσε σε 59-55 και ανάγκασε τον προπονητή του Δούκα σε τάιμ-άουτ στο 38ο λεπτό. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό καμία ομάδα δεν σημείωσε καλάθι. Ο Δούκας έκανε το 61-55 και ο Καραγιώργος το 61-57, 17 δεύτερα και τέσσερα δέκατα για το τέλος. Ο Φωτόπουλος με μία βολή έγραψε το 62-57 και ο Δραγάτης με τον ίδιο τρόπο το τελικό 63-57 μέσα σε έξαλα πανηγύρια από τους παίκτες των Εκπαιδευτηρίων.

Δεκάλεπτα: 13-15, 27-26, 44-41, 63-57
Διαιτητές: Δημόπουλος-Κυριακόπουλος
ΑΣΕ Δούκα (Μπακογεώργος)(6/15β., 24/43δ., 3/18τρ., 40ρ., 19ασ., 20λ., 10κλ., 4ταπ): Δουβλής 13(2/5β., 4/6δ., 1/6τρ., 6ασ.), Θεοδωρικάκος 2, Φωτόπουλος 12(5/7δ., 7ρ., 8ασ.), , Γεραμάνης 4(6ρ.), Τσουργιάννης, Γκίνης 10 (5/8δ., 7ρ.), Δραγάτης 20(6/12δ., 2/4τρ., 9ρ.), Κατσούλης 2.

ΠΑΟΚ(Μελετιάδης)(11/16β., 17/47δ., 4/11τρ., 37ρ., 13ασ., 21λ., 11κλ., 1ταπ.): Νικολαϊδης 2, Γιανναράς 10 (2/6δ., 2/4τρ., 4ασ., 4κλ.), Φυλακτός, Λαζαρίδης 6(2), Βλαγκόγιας 16(10/12β., 3/7δ., 5ρ.), Γκούμας, Καραγιώργος 9(7ρ.), Καμπουρίδης 14 (7/13δ.), Παπαγεωργίου, Ζαμπάκης, Κούρογλου.