Συνεχίζει αήττητος στο Πανελλήνιο Παίδων ο ΠΑΟΚ-Επικράτησε με 64-56 του Προμηθέα Πάτρας- Μελετιάδης: «Πήραμε τον δεύτερο τελικό»- Πλούσιο φωτορεπορτάζ του Δημήτρη Τρασάνη

Βελτιώθηκε σημαντικά μετά το 25ο λεπτό ο ΠΑΟΚ που πέτυχε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας με 64-56 του Προμηθέα Πάτρας στο 42ο Πανελλήνιο Παίδων που συνεχίζεται με επιτυχία στην πρωτεύουσα της Αχαΐας.

Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-6. Όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το δικό τους σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους. Τελικά όμως ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 12-14.

Στο 14ο λεπτό το σκορ έγινε 18-18 και οι δύο ομάδες άρχισαν τον αγώνα από την αρχή. Η συνέχεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε για τους Θεσσαλονικείς που βρέθηκαν πίσω με 30-22 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (36-26) μέχρι το 25ο λεπτό, όταν και άρχισε η αντεπίθεση για την ομάδα της βόρειας Ελλάδας. Με  σερί 4-14 ισοφάρισε σε 40-40, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ προηγήθηκε 42-47 στο 32ο λεπτό του αγώνα.  Από κείνο το σημείο και μετά δεν έχασε την πρωτοπορία καθώς έφθασε να προηγείται ακόμη και με εννέα πόντους (64-54), λίγο πριν το τέλος. Κορυφαίος για τον «δικέφαλο» ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Καραγιώργος, πολύ καλή εμφάνιση και από τον Καμπουρίδη, ενώ κρίσιμα καλάθια σε δύσκολα σημεία του αγώνα πέτυχε ο Λαζαρίδης.

Δεκάλεπτα: 12-14, 30-22, 40-40, 56-64
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Τσολάκης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Σταθάτος): Κυριλής 13, Σακκελαρόπουλος 4, Καλογιάννης 2, Αναστασόπουλος 1, Μαλτέζος, Πατσαντζόπουλος 8(4/6δ., 7ρ.), Τσερσάκ, Κουμουνδούρος 10(4/5β., 3/5δ., 7ρ.), Σταθόπουλος 7, Βύρλας 11 (4/8 δ., 9ρ.).
ΠΑΟΚ(Μελετιάδης)(9/13β., 20/46δ., 5/22τρ., 39ρ., 10ασ., 12λ., 11κλ., 3ταπ.): Νικολαϊδης, Γιανναράς 11(1), Φυλακτός, Λαζαρίδης 12(3/7δ., 2/6τρ., 5ρ.), Βλαγκόγιας 5, Γκούμας, Καραγιώργος 17(6/8β., 4/9δ., 1/2τρ., 4ρ., 1ασ. 3κλ.), Καμπουρίδης 9 (1/1β., 4/4δ., 8ρ.), Παπαγεωργίου, Ζαμπάκης 7 (1/2β., 3/5δ.), Κούρογλου 3, Σανδραμάνης.

Μελετιάδης: «Πήραμε τον δεύτερο τελικό»

Ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε ο προπονητής του ΠΑΟΚ. Ο Ευριπίδης Μελετιάδης τόνισε: «Κερδίσαμε τον δεύτερο από τους πέντε τελικούς. Ανεβάσαμε την απόδοσή μας στην επανάληψη, κλέψαμε μπάλες, ήμασταν καλοί σε άμυνα και επίθεση και πετύχαμε τη δεύτερή μας νίκη που μας φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο. Συνεχίζουμε…»