Ηττες για τις εθνικές ανδρών και γυναικών 3Χ3 στο Μπακού-Το σημερινό πρόγραμμα

Η Εθνική ανδρών 3Χ3 δυσκόλεψε για μία ακόμη φορά τη Σερβία, αλλά αυτή τη φορά δεν έφτασε στη νίκη. Οι πλάβι ήταν αυτοί που πήραν το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 17-22, στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας των Ευρωπαϊκών Αγώνων στο Μπακού.

Οι Έλληνες παίκτες έμειναν στο παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα (6-6, 6’56’’ πριν το τέλος) και πληγώθηκαν περισσότερο από τα μακρινά σουτ του Μαϊστόροβιτς κατά κύριο λόγο και του Μπουλούτ κατά δεύτερο. Η Σερβία προηγήθηκε 9-13 με 4’26’’ για τη λήξη και 12-16, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η Ελλάδα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (17-18) ένα λεπτό αργότερα, αλλά οι δύο Σέρβοι παίκτες ευστόχησαν σε ένα μακρινό σουτ και σε βολές, για να σφραγίσουν τη νίκη τους.

Διαιτητές: Μαλισέφσκι (Πολωνία), Μπερτράντ (Ελβετία)
Ελλάδα: Παπαντωνίου 3, Ραλλάτος 2, Μπόγρης 6, Κασελάκης 6
Σερβία: Μαϊστόροβιτς 12, Μπουλούτ 9, Ζντέρο, Σάβιτς 1

Η γυναικεία ομάδα ηττήθηκε από το Αζερμπαϊτζάν 21-15. Το Αζερμπαϊτζάν που είχε στη σύνθεσή του δύο παίκτριες από τις ΗΠΑ, προηγήθηκε 10-1, δίνοντας το στίγμα της αναμέτρησης. Οι Ελληνίδες παίκτριες το πάλεψαν προσπάθησαν να επιστρέψουν , μείωσαν στους τρεις πόντους (11-14, 3’07’’ πριν το τέλος), αλλά δεν μπόρεσαν και να φτάσουν στη νίκη, η οποία πήγε στα χέρια της οικοδέσποινας.

Διαιτητές: Μπερτράντ (Ελβετία), Τσερνόβα (Ρωσία)
Ελλάδα: Σπαθάρου 4, Σταυρίδου 5, Κοσμά 6, Καραμπάτσα
Αζερμπαϊτζάν: Ντενισκίνα 3, Ουλιάνοβα 1, Χένρι 11, Χέις 6

Το σημερινό πρόγραμμα

Μετά την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων για το 3x3 στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, προέκυψαν και τα ζευγάρια στη νοκ άουτ φάση των «16». Η Εθνική Ανδρών θα αντιμετωπίσει στις 13:30 το Βέλγιο κι αν προκριθεί το νικητή Σλοβενία-Ελβετία, ενώ η Εθνική Γυναικών θα αναμετρηθεί στις 14:00 με τη Ρουμανία κι εφόσον περάσει με το νικητή του Ουκρανία-Σλοβακία.

Τσεχία-Ιρλανδία (17:30)

*Την Πέμπτη θα διεξαχθούν και οι αγώνες των προημιτελικών, ενώ την Παρασκευή θα πραγματοποιηθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί.