Ο Ιπποκράτης προκρίθηκε και στον τελικό κυπέλλου του ΑΣΕΘ

Η ομάδα του Ιπποκράτη προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου του ΑΣΕΘ νικώντας την μαχητική ομάδα της ΚΥΑΝΑ με 73-59. Εκεί θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο την ομάδα των Μηχανικών (21.45, Ευκαρπία) με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν πολύ τη νίκη αυτή, καθώς πήραν διψήφια διαφορά στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, χάρη στην ευστοχία τους έξω από την γραμμή των 6,75, τιμωρώντας έτσι τους αντιπάλους τους για την απόφασή τους να ξεκινήσουν το ματς με άμυνα ζώνης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με τη διαφορά να συντηρείται όμως σε διψήφια επίπεδα και τον Ιπποκράτη να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 43-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και κάποια στιγμή πήρε τη μέγιστη τιμή της στους 21 πόντους. Από κει και πέρα και μέχρι το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες τους, παίχτηκε πολύ ωραίο μπάσκετ και έτσι φτάσαμε στο τελικό 73-59.

Καλύτεροι των νικητών οι Προδρομίδης και Δρίζης με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βασιλειάδης και Παπασαραφιανός με 16 και 15.

Δεκάλεπτα: 19-9, 43-30, 61-45, 73-59
Διαιτητές: Τσανακτσίδης-Καμηλάρης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Σιόλας 6(2), Μαυρίδης 2, Δρίζης 17(5), Ξυραφόπουλος 3, Προδρομίδης 20(5), Δαλαμπίρας 2, Μαγγίζης, Χαλατσάκος, Πάγκος 14, Νίκου 1, Χιτ 8, Χατζηνικολάου.

ΚΥΑΝΑ (Μανωλής): Κοσμάς Γ., Ουτσέντου 5, Βασιλειάδης 16, Αλεξόπουλος 1, Σύρος 9(1), Παπασαραφιανός 15, Κοσμάς Κ. 5, Μανωλής, Πασχάλης 2, Θάνος 6, Καραγιάννης.