Επεισοδιακή πρόκριση στον τελικό για την Χαλκηδόνα

Υστερα από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και ιδιαίτερα αμφίρροπο στο οποίο υπήρχε αρκετό πάθος και ένταση η Χαλκηδόνα με απίστευτη ευστοχία στα τρίποντα στα τελευταία κρίσιμα  λεπτά από τους Μαραπίδη και Μακαλέκα επικράτησε με 86-77 του Πειραματικού και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημά του. Το Πειραματικό κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (56-61) στο 32ο λεπτό, όμως οι δύο προαναφερθέντες με τρίποντα κατάφεραν να δώσουν δέκα πόντους προβάδισμα στους γηπεδούχους (78-68).  Το Πειραματικό μείωσε ξανά σε 78-75 και λίγο αργότερα είχαμε γενική σύρραξη με αποτέλεσμα να κρατηθούν τα δελτία των Φιλιππίδη, Τσαλώνη, από τους γηπεδούχους και Κιρκινεζιάδη από τους φιλοξενούμενους. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και πήραν τη διαφορά των εννέα πόντων.

Δεκάλεπτα: 26-21, 39-40, 54-56, 86-77
Διαιτητές: Φούντζηλας-Γιαννάκης
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Καραγιαννίδης): Μπατάκος 7(1), Τσαλώνης 8, Φιλιππίδης 2, Μούμογλου 5, Μάντσος 22(2), Μακαλέκας 13(3), Μαραπίδης 29(6), Τέντσος, Παπουλίδης 8.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής): Κεχαγιάς, Φωτιάδης 20(2), Μπασδάνης 3(1), Πράντζος 3(1), Σερέτης 1, Καλούτσικος 5, Κοϊμτζόγλου 22(2), Πετρίδης 2, Μπάκος 21(3), Κιρκινεζιάδης.