«Εσπασε την έδρα» της Βούλας ο Παναθηναϊκός

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε στη Βούλα του Πρωτέα με 50-61 και έκανε το 2-2 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους τη Μεγάλη Τετάρτη στον «Τάφο του Ινδού» με το νικητή της αναμέτρησης να αντιμετωπίζει το Ελληνικό για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τέλος της περιόδου οι «πράσινες» προηγούνταν μόλις με 15-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει «στροφές» και με οδηγό τη Νίκι Έιβερι και τα καλά ποσοστά του από τα 6.75μ, άρχισε να ανοίγει την διαφορά και στο  ημίχρονο προηγήθηκε με 27-35. Εξίσου καλό ήταν για την ομάδα του κόουτς Πρέκα και το τρίτο δεκάλεπτο και στο 23’ ήταν μπροστά στο σκορ με 29-41!

Ο Πρωτέας όμως κατάφερε να αντιδράσει, εκμεταλλεύτηκε τα κενά διαστήματα των «πρασίνων» και παρά το -10 (37-47) του τρίτου δεκαλέπτου, στο 32ο λεπτό είχε μειώσει σε 41-49. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την συγκέντρωσή του, στο 37ο λεπτό είχε ανεβάσει εκ νέου την διαφορά στο +10 (45-55), πάλι με οδηγό την Έιβερι και τελικά έφτασε στην σπουδαία νίκη με 50-61.

Δεκάλεπτα: 15-16, 27-35, 37-47, 50-61
Διαιτητές: Βαρδάλος-Παντελίδης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Λύμουρα 9 (1), Μπαρμπερίδου, Κωλλάτου, Σπυριδοπούλου  4 (9ρ.), Σωτηρίου 8 (6ρ.), Νικολοπούλου 8 (1τρ., 7ρ.), Μαντά, Φασούλα 6, Μπράβαρντ 15 (11ρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 2, Δανούση, Αυτζή 8 (2), Κόνιαλη, Ολιβερ 16 (6ρ.), Σλούκα 7 (1), Εϊβερι 18 (2), Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 10.