Πήρε το ντέρμπι ο ΑΣ Αστέρες

Μεγάλη νίκη για τον ΑΣ Αστέρες στο ντέρμπι μεταξύ των δυο ομάδων που συνυπήρχαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου καθώς επικράτησε με 61-46 του Ελλάνιου Δία.

Οι νικητές αφιέρωσαν τη νίκη στον Σταμάτη Μετόκη, που τραυματίστηκε σοβαρά στην χθεσινή προπόνηση και μάλλον χάνει το υπόλοιπο της σαιζόν.

Ο αγώνας ήταν πραγματικά ντέρμπι για ένα ημίχρονο που έληξε 32-31 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αστέρες έδειξαν τον πραγματικό εαυτό τους παίζοντας ομαδική επίθεση και απίστευτη άμυνα.

Δεκάλεπτα: 16-14, 32-31, 47-36, 61-46
Διαιτητές: Μαραθιώτης-Αγραφιώτης Γρ.
ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Ταξιλταρίδης): Ζαχαράκης 2, Γαβρίδης, Πουταχίδης 3(1), Πούρναρης 18(2), Σπανός 12, Σερμπέζης 16, Καλαμπούκας, Χαρκούσης, Πλυτας 2, Δαλακιουρίδης 2, Μπουλοκωστας 4(1), Κουμπουρέλος 2.
ΕΛΛΑΝΙΟΣ ΖΕΥΣ (Μανιάτης): Δεληγιάννης 19, Χατζόπουλος 1, Σουγάρης 4, Σιουγγαρης 8, Σαραφεντίν 5, Μίχος, Σακονίδης, Κουρκουλος Τσαρδούλιας 9, Αγγελίδης.