Εσπασε την έδρα του Παναθηναϊκού ο Πρωτέας Βούλας-43 σερί νίκες είχαν στη Λεωφόρο οι «πράσινες»

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πρωτέας Βούλας που επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή του ματς, άντεξε στην πίεση του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο και έτσι ανάγκασε το «τριφύλλι» στην πρώτη του εντός έδρας ήττα μετά από 43 νίκες, επικρατώντας με 49-61 και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 Γυναικών.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr ο Παναθηναϊκός πριν από την αναμέτρηση της Τετάρτης απέναντι στον Πρωτέα μετρούσε 43 συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στην έδρα του. Αλλά η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη έμελε να είναι αυτή που θα έβαζε το στοπ και θα έκανε το μπρέικ, παίρνοντας το πάνω «χέρι» στην ημιτελική σειρά με 2-1.

Παναθηναϊκός και Πρωτέας πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ κατά την διάρκεια της πρώτης περιόδου με το ταμπλό να δείχνει 11-13 για τις φιλοξενούμενες. Στα μέσα στης δεύτερης περιόδου, ο Πρωτέας είχε ήδη αρχίσει να ανεβάζει ρυθμό και να αποκτά μια διαφορά με 15-22. Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη αύξησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους δέκα πόντους και το 18-29 στο 20ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Πρωτέας συνέχισε να είναι πιο επιθετικός και χάρη στην καλή του άμυνα πέρασε μπροστά με 26-39 στο 26ο λεπτό. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την ομάδα της Βούλας να προηγείται με 33-43. Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και μείωσε σε 40-47 στο 35ο λεπτό, αλλά ο Πρωτέας ανέβασε το προβάδισμά του εκ νέου σε απόσταση ασφαλείας και τελικά «άλωσε» τον «Τάφο του Ινδού» με 49-61.

Δεκάλεπτα: 11-13, 18-29 , 33-43 , 49-61
Διαιτητές: Διαμαντής-Παναγιώτου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας-Μάλαμα): Καλέντζου 9(1/7τρ.), Δανούση 5(1/1τρ.), Αυτζή 2, Όλιβερ 22(10/14βολ. , 6/10 διπ., 9 ριμπ.) , Σλούκα 3, Κυριακοπούλου 8 , Γλυνιαδάκη , Ειβερι (0/4τρ.), Κόνιαλη.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Λύμουρα 7(1/3 τρ. , 6 ασίστ, 8 ριμπ) , Μπαρμπερίδου 2, Σπυριδοπούλου 10 (10 ριμπ., 4 ασίστ), Σωτηρίου 13(1/3τρ., 8 ριμπ., 3 ασίστ) , Νικολοπούλου 13 (6/8 διπ., 6 ασίστ), Μαντά, Φασούλα 2(3 ριμπ.), Μπράβαρντ 14(4/10 διπ., 2/4 τριπ., 0/2 βολ.9 ριμπ., 2 ασίστ).