«Ισοφάρισαν τη σειρά» οι γυναίκες του Παναθηναϊκού-Ο τελικός για το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών στην έδρα του Ελληνικού το Σάββατο

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι για τα πλέι-οφ της Α1 γυναικών με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του Ελληνικού στον «Τάφο του Ινδού» με 60-56 και να ισοφαρίζει τις νίκες σε 2-2. Έτσι ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην έδρα του Ελληνικού το Σάββατο στις 14:00.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr ο Παναθηναϊκός, χάρη σε «μεγάλα» καλάθια στην τελευταία περίοδο και την Τούλα Καλέντζου να μαζεύει καθοριστικό ριμπάουντ στο φινάλε, κατάφερε να πάρει την σπουδαία νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με την Μονίκ Ολιβερ «ζεστή» φαινόταν να ελέγχει τον ρυθμό. Στο τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 7-3 αλλά  το Ελληνικό δεν άργησε να αντιδράσει και στο 8’ έκανε προσπέραση για το 12-14, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις φιλοξενούμενες στο +3 (13-16).

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» ξεκίνησαν εξίσου καλά και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Στο 12ο λεπτό ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 20-16 αλλά το Ελληνικό απάντησε άμεσα, ισοφάρισε σε 20-20 στο 16’ και με όπλο του την άμυνα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 23-27.

Στο δεύτερο μέρος η αστοχία των δύο ομάδων συνεχίστηκε και το ματς παρέμενε σταθερά «ντέρμπι» καθώς συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 24ο λεπτό η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 26-29 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα σε 29-29 και στο τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν μόλις ένας πόντος υπέρ του Ελληνικού (35-36).

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση η Νίκι Έιβερι για τον Παναθηναϊκό που με μεγάλα τρίποντα έκανε το 48-42 στο 36ο λεπτό δίνοντας «ανάσα» την ομάδα του Πέτρου Πρέκα. Το Ελληνικό μείωσε προσωρινά σε 48-44 αλλά ο Παναθηναϊκός με μεγάλα καλάθια στο τελευταίο πεντάλεπτο και την Τούλα Καλέντζου να μαζεύει καθοριστικό ριμπάουντ και να κερδίζει και το φάουλ, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα της με 60-56.

Δεκάλεπτα: 13-16, 23-27, 35-36, 60-56
Διαιτητές: Καλδίρης-Παντελίδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας-Μάλαμα): Όλιβερ 21, Έϊβερι 17(4), Σλούκα 3, Κυριακοπούλου, Καλέντζου 7(1), Αυτζή 8(2), Κόνιαλη, Γλυνιαδάκη 4.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη-Παντελάκης): Τζόνσον  8 , Χαλιβέρα 10(1), Σταμάτη 13(3), Καλογήρου 2, Παπαμιχαήλ 2, Μπόνη 5, Κοσμά  8(2), Γκοτζή  3, Νικολαϊδου, Μπαλτά 5(1), Φουράκη Σ., Φουράκη Β.