Πρόκριση στους «16» του κυπέλλου ανδρών για τη Μακαμπή

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Μακαμπή κατάφερε να επικρατήσει στο «Αλεξάνδρειο» με 75-73 της ΑΕ Πυλαίας και να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν στο δεύτερο ημίχρονο το +8 με το οποίο είχε προηγηθεί η ομάδα του Θωμά Ντούλη και βρέθηκαν στο 32ο λεπτό μπροστά με δέκα πόντους. Η ΑΕ Πυλαίας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ με τη λήξη του αγώνα.
Δεκάλεπτα: 14-16, 36-36, 55-50, 75-73
Διαιτητές: Μαραθιώτης-Στούμπος
ΜΑΚΑΜΠΗ (Ντολόπουλος): Τόττης 3(1), Πετράς, Παναγιωτίδης 15(1), Αρούχ 20(3), Θώμος 3(1), Αποστόλου 6, Κοντός 7(1), Γκιώσης, Γκουτζίδης 2, Ρόπουτης 5(1), Αγρότης 13.
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Ντούλης): Γούλας, Σπάνος 2, Κιούρκας 15(4), Νότης 5(1), Κουλουμπής 26(3), Γκόγκος 4, Κώνστας 2, Μιχαηλίδης 15(1), Βουδούρης, Χατζημιχαήλ.