Στα τελικά της Α1 γυναικών το Ελληνικό-Επικράτησε με 89-65 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου που αγωνίστηκε χωρίς ξένη

Δύσκολη αποστολή είχε η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στο Ελληνικό και έγινε ακόμη δυσκολότερη μετά την αναχώρηση της Λόγκαν για την Αμερική. Έτσι γνώρισε την ήττα με 89-65 και αποκλείστηκε από τα τελικά των πλέι-οφ της Α1 γυναικών.

Τώρα θα περιμένει την ηττημένη του άλλου ζευγαριού σε αγώνα ή αγώνες για την τρίτη θέση.

Όπως γράφει το http://www.superbasket.gr το ματς ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να έχουν ρυθμό στην επίθεση και να παίζουν παράλληλα πολύ καλή άμυνα (11-1 στο 4’). Ωστόσο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να βρουν λύσεις και εν τέλει η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Ελληνικό στο +10 (27-17).

Οι κυπελλούχες Ελλάδας έκαναν… κουμάντο και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Αναγέννηση μείωσε στους εννέα πόντους (32-23 στο 14’), ωστόσο το Ελληνικό δεν έδωσε περισσότερα δικαιώματα και με ένα σερί 10-0 πήρε ξανά σημαντικό προβάδισμα (42-23 στο 17’). Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο μέχρι την ανάπαυλα, με τις γηπεδούχες να είναι… ασταμάτητες (51-28 στο 20’).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η Αναγέννηση δεν είχε τρόπο να σταματήσει το Ελληνικό (70-49 στο 30’), που τελικά έφτασε στη νίκη με 89-65 και πήρε την πρόκριση για τη σειρά των τελικών.

Δεκάλεπτα: 27-17, 51-28, 70-49, 89-65
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Βαλούρδος
ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Γκότζη 8 (2), Σταμάτη 9 (1), Παπαμιχαήλ 9 (1), Κοσμά 6, Μαγκλάρα 5, Μπαλτά 10 (2), Νικολαΐδου 5, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 13, Μπόνη 13 (2), Φουράκη Β. 4, Φουράκη Σ. 2.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν.ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού 3 (1), Γράψα 3, Μούρτου, Σταυρίδου 19 (2), Βασιλειάδου 6, Τζίκου 6, Μουλη 7, Σκιαδοπούλου 21.