Τέταρτη θέση στην Α1 γυναικών για την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ηττήθηκε με 85-65 από τον Πρωτέα Βούλας

Δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου απέναντι στον Πρωτέα Βούλας καθώς η ομάδα της Αθήνας, πήρε εύκολα τη νίκη με 85-65 και κάνοντας το sweep στην σειρά, κατέκτησε την τρίτη θέση του φετινού πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr ο Πρωτέας ξεκίνησε με φόρα το παιχνίδι και μόλις στο πέμπτο λεπτό προηγούνταν με 17-9. Η Αναγέννηση χωρίς ξένη, έμοιαζε ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα της Βούλας προηγούνταν με 35-19.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Πρωτέας εκμεταλλευόμενος την διαφορά που είχε «χτίσει» από το πρώτο δεκάλεπτο παρέμενε με ευκολία στην θέση του οδηγού και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 51-28.

Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση προσπάθησε να επιστρέψει και έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας την διαφορά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, καθώς με το επιμέρους 16-23 του τρίτου δεκαλέπτου, απλώς μείωσε σε 67-51 στο 30ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο το ματς πήρε πια διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πρωτέα να φτάνει τελικά στη νίκη με 85-65 και σε συνδυασμό με το πλεονέκτημα των δύο νικών στην κανονική διάρκεια, έκανε το 3-0 και τερμάτισε στην τρίτη θέση της φετινής Α1, με την Αναγέννηση στην τέταρτη.

Δεκάλεπτα: 35-19, 51-25, 67-48, 85-65
Διαιτητές: Κατραχούρας-Βαλούρδος
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Τσιχλάκη, Κίτσιου, Κολλάτου 11 (2/3τρ., 7 ριμπ., 6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 23 (2), Σωτηρίου 15(1 τρ., 6 ασίστ, 6 ριμπ.) , Νικολοπούλου 2 (5ριμπ., 6 ασίστ), Μαντά 5 (1), Φασούλα 12 (7 ριμπ.), Αναστασοπούλου 2, Μπράβαρντ 15 (1τρ., 12 ριμπ.).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού 5 (1), Γράψα 6, Μούρτου 4 (2 τρ. 5ριμπ.), Σταυρίδου 25(4/8τριπ, 5 ριμπ., 8 ασίστ), Τζήκου 2, Μούλη 9, Σκιαδοπούλου 14 (9 ριμπ. ).