Στον τελικό της Α1 γυναικών ο Παναθηναϊκός-Επικράτησε με 64-52 του Πρωτέα Βούλας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πρωτέα Βούλας και είναι αυτός που θα αντιμετωπίσει το Ελληνικό στη σειρά τελικών του πρωταθλήματος Α1 Γυναικών. Οι «πράσινες» επιβλήθηκαν 64-52 στον τρίτο αγώνα των ημιτελικών των play off του Πρωτέα Βούλας, παίζοντας εντός έδρας.

O Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 9-0 (3'). Ο Πρωτέας μείωσε σε 9-2 (4') με βολές από τη Λολίτα Λύμουρα, ευστοχώντας στο πρώτο εντός πεδιάς σουτ ένα λεπτό αργότερα (9-4, 5'). Οι «πράσινες» είχαν τον πρώτο λόγο ως το 12-4 (7') με τον Πρωτέα να μειώνει σταθερά ως το 12-9 (8') και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 19-14.

Φασούλα και Μπράβαρντ έδωσαν τις λύσεις που χρειάζονταν οι φιλοξενούμενοι για να αντιδράσουν και τελικά να προηγηθούν για πρώτη φορά στον αγώνα (21-22, 14'). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο της Έιβερ (24-22, 15'). Η ίδια μαζί με την Όλιβερ ανέλαβαν να βάλουν ξανά την ομάδα τους στη θέση του οδηγού (30-24, 17'). Ο Πρωτέας συνέχισε να παλεύει, η διαφορά πήρε την ελάχιστη τιμή της και πάλι (30-29) με τρίποντο της Λύμουρα και την Τούλα Καλέντζου να διαμορφώνει το 31-29 με 1/2 βολές με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Τα μακρινά σουτ είχαν την... τιμητική τους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Πέντε εύστοχες προσπάθειες οδήγησαν στο 39-40 (25'). Ένα επιμέρους 13-2 βοήθησε τη γηπεδούχο ομάδα να προσπεράσει και να φτάσει στο 52-42 με το οποίο οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο. Η Όλιβερ οδήγησε τη διαφορά στο +13 (58-45 στο 35', 60-47 στο 36'), η Αυτζή στο +15 (62-47, 37'), η Κυριακοπούλου διεύρυνε κι άλλο την απόσταση (64-47, 38'), για να πέσει η αυλαία με το τελικό 64-52.

Δεκάλεπτα: 19-14, 31-29, 52-42, 64-52
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Παγώνης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 8 (3κλ), Δανούση, Αυτζή 14 (5α), Κόνιαλη 2, Όλιβερ 16 (10ρ), Σλούκα 2, Έιβερι 8, Γλυνιαδάκη 3, Κυριακοπούλου 11
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Λύμουρα 19 (3α), Μπαρμπερίδου, Κολλάτου 3, Σπυριδοπούλου 3, Σωτηρίου 5 (14ρ, 5κλ, 3κ), Νικολοπούλου, Μαντά, Φασούλα 8, Μπράβαρντ 14 (10ρ, 3α).