Πλησιάζει στην κορυφή του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ η Coca Cola 4Ε-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι Ελαιώνες-Medical

Με τους  αγώνες της 20ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Η ομάδα της Κατασκήνωσης Ελαιώνες επιβλήθηκε της MEDICAL και πάτησε γερά μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Το ίδιο έκανε και o Ιπποκράτης νικώντας την PORCELANA, ενώ η Coca Cola 3E κέρδισε και την SBC και σε συνδυασμό με την ήττα των Βετεράνων Μηχανικών από την ΚΥΑΝΑ παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρωτιάς. Τέλος, ο Αισχύλος επέστρεψε στις νίκες καθώς επιβλήθηκε του CAFÉ TIMES στο κλειστό των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

11. VOID CAFE                                    8                    1-18

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα συνεχίζεται με τους αγώνες της 21ης αγωνιστικής. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 14/03, 18.15, ΕΚΟ          COCA COLA 3E - KYANA
Κυριακή 15/03, 18.15, EKO          MEDICAL - SBC "ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ"
Κυριακή 15/03, 21.15, EKO          ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ - PORCELANA

* Ο αγώνας μεταξύ Βετεράνων Μηχανικών και Ιπποκράτη αναβλήθηκε.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Παιχνίδι διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της ΕΚΟ, ανάμεσα στην ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ και στη MEDICAL με νικητή την ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ με σκορ 87-76.
Το παιχνίδι ξεκίνησε αναγνωριστικά για τις δυο ομάδες και η μικρή διαφορά που πήραν οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ καλύφθηκε γρήγορα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-15. Ίδιος αργός ρυθμός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη MEDICAL να περνά οριακά μπροστά με 27-26 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες αποφάσισαν να παίξουν για τους πολυπληθείς φιλάθλους τους, άφησαν τις άμυνες στα αποδυτήρια και επιδόθηκαν εκατέρωθεν σε run and gun  παιχνίδι με επιμέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο 33-30 για τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ.
Ο φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ευνοώντας την ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ που είχε πιο πολλές δυνάμεις, όι παίκτες της έβαλαν πολλά σουτ και στο 35’ η διαφορά έφυγε στους 10 πόντους η οποία και διατηρήθηκε μέχρι τέλους (σκορ δεύτερου ημιχρόνου 61-49!).
Οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ όπως συνηθίζουν ανεξαρτήτου αντιπάλου πέτυχαν ακόμα μια δύσκολη νίκη και σταθεροποιήθηκαν στην τέταρτη προνομιούχο θέση, ενώ η MEDICAL έδειξε με την εμφάνισή της πως την αδικεί η βαθμολογική της θέση.
Στο τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες πόζαραν μαζί με τους οπαδούς στις καθιερωμένες φωτογραφίες.

Δεκάλεπτα : 16-15, 26-27, 59-57, 87-76
Διαιτητές : Τσανακτσίδης-Φωτιάδης
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Εμμανουήλ 7, Παπαποστολου 2, Παραμανίδης 8, Χατζηβρέττας 30(4), Τερζάκης 23(2), Σιταρίδης Β. 7(1), Ιωαννίδης , Γιαννάκης 10, Κατσαμάγκας.
MEDICAL (Αντωνίου): Αντωνίου 9(1), Στυλιανού 8, Θεοδοσιάδης 15(1), Κουλαξής, Καζάκος 11(1), Γραμματικόπουλος 17(2), Μόσχος 16.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της ΕΚΟ μεταξύ των ομάδων της SBC Ευρωνοσηλεία και της Coca Cola 3E με τελική νικήτρια τη δεύτερη με σκορ 58-50. Η ομάδα της Coca Cola είχε το προβάδισμα στο σκορ με τους Μουρίκη και Εμμανουηλίδη να σκοράρουν από μακριά αλλά ο δαιμόνιος Παζαρλής είχε απαντήσεις και με μακρινά τρίποντα κρατούσε την SBC μέσα στο παιχνίδι. Τελικά όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι δυνάμωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη. Κορυφαίοι από τους νικητές οι Μουρίκης και Εμμανουηλίδης, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Παζαρλής και Αργυρόπουλος.
 Διαιτητές: Θρασυβουλίδης, Καπνοπούλου.
Δεκάλεπτα: 13-13, 26-33, 42-44, 50-58.
SBC (Παζαρλής): Στεργίου, Παζαρλής 29(5), Γκοτζαμανίδης 4, Τάνης 7(1), Αργυρόπουλος 8, Οικονομόπουλος, Κωλλέτης 2, Σταυρόπουλος.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζήλιας 6, Χατζόπουλος 3(1), Μήτσης 2 , Πλακίδας 6, Ανδρέου 5, Λεμόνας 2, Μουρίκης 18(3), Εμμανουηλίδης 14, Ορφανουδακης 2.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Αισχύλου, που επιβλήθηκε του Café Times σε ένα ανοικτό παιχνίδι με ωραίες φάσεις.
Ο αγώνας στην ουσία κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά και εν συνεχεία την συντήρησαν μέχρι το τέλος, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν στο σκορ.
Καλύτεροι των νικητών οι Βίγλας και Χαρατσάρης με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιμιρτζίδης με 20.
Πολύ καλό και το κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.
Δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 55-45, 73-63.
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Τρικαλιωτης 4, Ρουμελιωτης, Βιγλας 24, Καζακιδης, Χαρατσαρης 20, Νασαγκας 4, Αμπατζογλου 12, Μπαμπικερ 2, Χριστοφοριδης 7.
CAFÉ TIMES (Ζελελίδης): Κοστας 9, Ιμιρτζιδης 20, Φουτσης 12, Ζελελιδης 5, Λεμονιδης 12, Αλεξιαδης 5.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε προσέφεραν το βράδυ της Κυριακής στο γήπεδο του Φοίνικα ΚΥΑΝΑ και Βετεράνοι Μηχανικοί. Οι φιλοξενούμενοι, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που τους ταλαιπωρούν το τελευταίο διάστημα, παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί στο γήπεδο, ωστόσο δε μπόρεσαν να κλέψουν τη νίκη στο τέλος. Οι γηπεδούχοι από την άλλη, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και δείχνοντας σοβαρότητα στο τέλος, πήραν την πολύτιμη νίκη που τους επιτρέπει να ελπίζουν ακόμα, έστω και αμυδρά, για την είσοδο στην τετράδα του Πρωταθλήματος.
Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΚΥΑΝΑ παρουσιάστηκα καλύτερη στο γήπεδο και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 8 πόντων με τη λήξη του.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους Βετεράνους Μηχανικούς να ανακάμπτουν και να περνάν μπροστά στο 28’ με 50-48. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου η ΚΥΑΝΑ ψύχραιμη στις βολές κράτησε το μικρό προβάδισμα, ενώ οι Βετεράνοι Μηχανικοί αστόχησαν δύο φορές στο τέλος, χάνοντας την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι.
MVP των νικητών και του αγώνα ο αρχηγός της ΚΥΑΝΑ Γιάννης Βασιλειάδης με 19 πόντους, ακολουθούμενος από τους Κοσμά Κ. και Σύρο με 12. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ρέμπελος κα Παρίσης με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-30, 52-54, 70-69
Διαιτητές: Λόλι, Κάρμπα.
ΚΥΑΝΑ (Βασιλειάδης): Κοσμάς Γ., Uchendu 6, Ζορμπά, Βασιλειάδης 19, Σύρος 12, Καραγιάννης 6(2), Παπασαραφιανός 5(1), Κοσμάς Κ. 12, Μανωλής 6, Πασχάλης 4.
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ  ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τσιριλάκης 1, Ρέμπελος 22(1), Καραγιαννίδης 12(1), Παρίσης 19, Γιαγκόπουλος 5(1), Παπαθανασίου 6, Παπαναστασίου 4.