Στην τετράδα του πρωταθλήματος ΑΣΕΘ και η κατασκήνωση Ελαιώνες-Φωτορεπορτάζ από το τελευταίο παιχνίδι τους

Μετά τους  αγώνες της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ έγινε γνωστή και η τρίτη ομάδα που θα συμμετέχει στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Στους Βετεράνους Μηχανικούς και την Coca Cola 3E προστέθηκε και η Κατασκήνωση Ελαιώνες, που κερδίζοντας (σε ακόμα ένα ντέρμπι) την Porcelana εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην ημιτελική φάση. Όσον αφορά την τέταρτη ομάδα, δόθηκε παράταση στην αγωνία καθώς ο αγώνας μεταξύ Βετεράνων Μηχανικών και Ιπποκράτη αναβλήθηκε.

Σημειωτέον ότι η ομάδα του Ιπποκράτη θέλει μία νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια της για να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για το φάιναλ φορ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

11. VOID CAFE                                    8                    1-19

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα συνεχίζεται με τους αγώνες της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου (ωστόσο υπάρχουν και αναβληθέντα παιχνίδια που θα διεξαχθούν το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο). Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 21/03, 20.00, Ευκαρπία  ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – CAFÉ TIMES
Κυριακή 22/03, 18.15, EKO          PORCELANA – COCA COLA 3E
Κυριακή 22/03, 21.15, EKO          SBC "ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ" - ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ
Κυριακή 22/03, 21.30, Φοίνικας    ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - ΑΙΣΧΥΛΟΣ

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Εύκολη νίκη με 81 – 66 πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης κερδίζοντας την ομάδα της ΚΥΑΝΑ. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με όπλο την καλή άμυνα και τους αιφνιδιασμούς πήραν μια διαφορά την οποία διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Με τον Αντώνη Μήτση να τρέχει στον αιφνιδιασμό και τον Ηλία Μουρίκη να σκοράρει από μακριά η Coca Cola είχε την πρωτοπορία στο σκορ. Από την άλλη ο πολύ αθλητικός Uchendu χτυπούσε με το ίδιο όπλο και έτρεχε συνέχεια στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια με τη σειρά του.

Τελικά, αν και έγιναν πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες, η νίκη πήγε στους γηπεδούχους που βρήκαν σκορ και από τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη. Από την ΚΥΑΝΑ προσπάθησαν και οι Καραγιάννης και Θάνος.

Δεκάλεπτα: 15-7, 40-26, 61-44, 81-66.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Μουρίκης 40(7), Χατζόπουλος 2, Πλακίδας 6, Μήτσης 15, Ανδρέου 4, Λεμόνας 2, Ορφανουδάκης, Εμμανουηλίδης 12.
KYANA (Βασιλειάδης): Uchendu 15, Βασιλειάδης 11, Καραγιάννης 9(3), Παπασαριαφανός 9(1), Θάνος 14, Μανωλής, Πασχάλης 8.

Μετά από ένα  μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η ομάδα της Medical επικράτησε σχετικά άνετα της SBC με σκορ 60-44. Η SBC προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-9 έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και πολυφωνία στην επίθεση, ενώ κατάφερε να περιορίσει επιθετικά την αντίπαλό της με άμυνα ζώνης.

Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της Medical,η οποία εκμεταλλεύθηκε την κούραση των παικτών της SBC, που αγωνίστηκαν ουσιαστικά μόνο με 5 παίκτες σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καθώς και την επιθετική δεινότητα του Καζάκου, που πέτυχε στο διάστημα αυτό 6 πόντους, και πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η SBC προσπάθησε να ανατρέψει την ροή του αγώνα με άμυνα  man to man, όμως έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Αναστασιλάκη Α., που πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους και έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Από τους νικητές καλύτερος ο Αναστασιλάκης Α. με 18 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Αργυρόπουλος και Σταυρόπουλος.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους αθλητές και των δυο ομάδων για την προσπάθεια τους, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως το παιχνίδι διεξήχθη σε άριστο κλίμα μεταξύ των παικτών.

Δεκάλεπτα: 9-12, 24-20, 42-33, 60-44
Διαιτητές: Καρκαλέτσης-Μικηκόπουλος
SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 18(2), Παζαρλής 6, Γκοτζαμανίδης 2, Στεργίου , Τάνης 6, Αργυρόπουλος 12.
ΜΕDICAL (Θεοδοσιάδης): Θεοδοσιάδης 10,Φελουκίδης 10(2), Καζάκος 9(1), Γραμματικόπουλος 5(1), Αναστασιλάκης Α. 18, Αναστασιλάκης Κ. 8.

Ακόμα ένας  αγώνας για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ που τελείωσε με τον νικητή να κρίνεται στην τελευταία επίθεση. Η ομάδα της Παιδικής Κατασκήνωσης ΕΛΑΙΩΝΕΣ νίκησε στο παιχνίδι για την τέταρτη θέση την έμπειρη ομάδα της PORCELANA με σκορ 60-58.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ να παίρνουν γρήγορα μικρή διαφορά και να τη συντηρούν μέχρι το ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο (που ήταν και το πιο παραγωγικό), η Porcelana έφερε το ματς στα ίσια. Οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε εύστοχα σουτ τριών πόντων με τους τελικούς ηττημένους να ευστοχούν σε 5 και τους νικητές σε 4 σε αυτό το διάστημα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε πόντο πόντο, η Porcelana με ένα πόντο πίσω στην τελευταία επίθεση του αγώνα αστόχησε σε τρίποντο, ο Μποζίνης πήρε το επιθετικό rebound αλλά καλά κλεισμένος αστόχησε από πλάγια, ο Τερζάκης πήρε το αμυντικό rebound και το φάουλ και ευστοχώντας σε μια βολή στα 3΄΄ για το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού ο Λιάντης δε πρόλαβε να σουτάρει στο λίγο χρόνο που απέμενε.

Δεκάλεπτα: 14-11, 27-22, 45-43, 60-58
Διαιτητές: Γαζέτας-Τσαναξίδης
PORCELANA (Νασιούδης) : Αλεξανδρίδης 3, Λιάντης 11(3) , Γκάλιος 6, Κολιοφούτης 4, Μανιάτης , Μποζίνης 11 (1), Λεμοντζής 2, Παναγιωτίδης 21(4).
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Κατσαμάγκας , Σιταρίδης Β. 19 (3), Σιταρίδης Α. 2, Παπαποστόλου 2, Ιωαννίδης , Χατζηβρέττας 17 (1), Τερζάκης 16 (4), Γιαννάκης 2, Παραμανίδης 2.