Τα παιχνίδια του ΑΣΕΘ-Πάτησαν στην τετράδα οι «Ελαιώνες»

Με τους  αγώνες της 19ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα μπάσκετ του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Η ομάδα της Κατασκήνωσης Ελαιώνες επιβλήθηκε του Ιπποκράτη και πάτησε γερά μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ η PORCELANA νικώντας την SBC παρέμεινε ένα μόλις βαθμό πίσω από την τέταρτη θέση που οδηγεί στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Η Coca Cola 3E νίκησε τους Βετεράνους Μηχανικούς και αποσπάστηκε δύο βαθμούς από την τρίτη θέση, ενώ η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε το βράδυ της Τρίτης, με την SBC να κερδίζει τον Αισχύλο μετά από καταπληκτική εμφάνιση. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

11. VOID CAFE                                    8                    1-17

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, αλλά και την Τρίτη, θα διεξαχθούν οι αγώνες της 20ης αγωνιστικής. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 07/03, 18.15, ΕΚΟ          ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ - MEDICAL
Σάββατο 07/03, 20.00, Ευκαρπία  ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – PORCELANA
Κυριακή 08/03, 18.15, EKO          SBC "ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ" – COCA COLA 3E
Κυριακή 08/03, 21.30, Φοίνικας    KYANA – ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ
Τρίτη 10/03, 21.30, Φρυγανιώτη   ΑΙΣΧΥΛΟΣ – CAFÉ TIMES

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Με κορυφαίους τους Λιαντή και Κολιοφούτη, η PORCELANA επιβλήθηκε στο γήπεδο ΕΚΟ της SBC με 65-54, σημειώνοντας άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα.
Η PORCELANA ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-10,  έχοντας εξαιρετική επιθετική πολυφωνία και ευστοχία, διαλύοντας έτσι την άμυνα της SBC.
Η SBC αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας ζώνη και μαρκάροντας αποτελεσματικότερα στην άμυνα, και έτσι μείωσε ελαφρά την διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο με 35-27 υπέρ τηςPORCELANA.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την SBC να κυνηγάει στο σκορ αλλά να μην καταφέρνει να πλησιάσει κάτω από τους δέκα πόντους, παρά την εξαιρετική απόδοση του Σταυρόπουλου που «βομβάρδιζε» το καλάθι της PORCELANA πετυχαίνοντας στο διάστημα αυτό 4 τρίποντα.
Καλύτεροι των νικητών οι Κολιοφούτης και Λιαντής, χωρίς όμως να υστερήσει κανείς, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σταυρόπουλος και Τάνης.
Δεκάλεπτα: 20-10, 35-27, 50-35, 65-54
Διαιτητές: Γιαννάκης-Παίδης
PORCELANA (Νασιούδης): Rizvani 2, Αλεξανδρίδης, Κολιοφούτης 16(1), Μποζίνης 9(1), Ρίμπας, Λιαντής 16(1), Μανιάτης 5(1), Χατζηγεωργίου, Γκάλιος 12, Παναγιωτίδης 5(1).
SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 23(5), Οικονομόπουλος 3(1), Κωλέττης 4, Παζαρλής 7(1), Στεργίου, Τάνης 14, Αργυρόπουλος 3.

Ακόμα ένα ντέρμπυ κορυφής για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, ανάμεσα στον  τρίτο της βαθμολογίας ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ και τον τέταρτο ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ,  με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη με 73-67 και να ισοβαθμούν πλέον στη βαθμολογία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιπποκράτη να έχει ένα μικρό προβάδισμα χάρη στη γνωστή ευστοχία του στα τρίποντα, ενώ χτυπούσε ταυτόχρονα και στη ρακέτα λόγω της ανοικτής άμυνας των ΕΛΑΙΩΝΩΝ, οι οποίοι επιθετικά στηρίχτηκαν στο Χατζηβρέττα για να παραμείνουν κοντά στο σκορ έως και το ημίχρονο.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ, οι παίκτες της έπαιξαν καλή και έξυπνη άμυνα μη δίνοντας εύκολο σουτ στους αντιπάλους, πήραν τα rebounds και με σερί 16-4 στο δεκάλεπτο αυτό πήραν σαφές προβάδισμα για τη νίκη.
Ίδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ να δυσκολεύεται να σκοράρει και τη διαφορά να διατηρείται οριακά σε διψήφιο αριθμό.
Η τελευταία προσπάθεια του ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ να κλέψει το ματς ήταν όταν στο 1.20’’  για τη λήξη με καλές άμυνες και δυο σερί τρίποντα μείωσε στους έξι πόντους, αλλά ο χρόνος που απέμενε ήταν λίγος, οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ ψύχραιμοι διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας και πανηγύρισαν τη νίκη που τους φέρνει κοντά στην πρόκριση για το F-4 της διοργάνωσης στην πρώτη τους παρουσία σε αυτή.
Άριστο και φιλικό το κλίμα μεταξύ των παικτών, το μαρτυρούν εξάλλου και οι κοινές φωτογραφίες παικτών και φιλάθλων των δυο ομάδων.
Δεκάλεπτα: 19-24, 36-40, 52-44, 73-67.
Διαιτητές: Μανιός- Τσαναξίδης.
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Σιταρίδης Α. 3, Κατσαμάγκας, Παπαποστόλου, Παραμανίδης 6, Σιταρίδης Β. , Τερζάκης 20(3), Ιωαννίδης , Γιαννάκης 8, Χατζηβρέττας 36(2).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Χαλατσάκος 8(1), Μαυρίδης 4, Δρίζης 9(3), Θεοχάρης 14(3), Χουτουμανίδης 7, Δαλαμπίρας, Χιτ 9, Πάγκος 16(1), Κουμαράς.

Εκπληκτική η ομάδα της SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ», συνέτριψε τον Αισχύλο στο γήπεδο Φρυγανιώτη και πήρε μία άξια νίκη με 21 πόντους διαφορά.
Το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς η ομάδα της SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» πάτησε από την αρχή το γκάζι και με πολύ καλή άμυνα προσαρμογής πάνω στα ατού του Αισχύλου, κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τους Χριστοφορίδη και Χαρατσάρη και να πάρει διαφορά 9 πόντων στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Ο Αισχύλος προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά ήταν νευρικός και άστοχος, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται διαρκώς και τελικά να εκτοξευθεί στους 20 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την διαφορά τελικά να σταματάει στους 21 πόντους.
Από τους νικητές όλοι όσοι αγωνίστηκαν διακρίθηκαν, με προεξέχοντες τους Γκοτζαμανίδη και Γρηγοριάν, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησε ο Χαρατσάρης.

Δεκάλεπτα: 9-18, 17-31, 24-44, 39-60.
Διαιτητές: Κούσης-Καπνοπούλου.
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Ρουμελιώτης 4, Καζακίδης 10, Χαρατσάρης 16(3),  Νασάγκας, Μπαμπικέρ 4, Χριστοφορίδης 3(1), Τομπουλίδης 2.
SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» (Παζαρλής): Γρηγοριάν 6, Παζαρλής 16, Γκοτζαμανίδης 7, Στεργίου 10, Τάνης 12, Αργυρόπουλος 9.