Υποβιβάστηκε στην Α2 γυναικών ο Ολυμπιακός Βόλου-Ηττήθηκε και στην έδρα του από τον Αθηναϊκό που παραμένει στη «μεγάλη» κατηγορία-Διακόπηκε ο αγώνας για λίγα λεπτά

Με χαρακτηριστική άνεση, όπως δείχνει και το τελικό 48-75, ο Αθηναϊκός επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στον Βόλο του Ολυμπιακού και παρέμεινε στην Α1 γυναικών. Αντίθετα η ομάδα της Θεσσαλίας θα αγωνίζεται του χρόνου στην Α2.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr Ολυμπιακός Βόλου έπαιζε το τελευταίο του «χαρτί» ώστε να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 και να έχει μία ακόμη ευκαιρία, αλλά στο ματς της Τετάρτης ο Αθηναϊκός φρόντισε να του σκορπίσει τις ελπίδες.

Η ομάδα της Γιασεμή Σαμαντούρα είχε σαφές προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο καθώς μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 27-44. Ο Ολυμπιακός Βόλου μείωσε στο 30ο λεπτό σε 45-53, αλλά η διακοπή που έγινε του έκανε κακό…

Οι διαιτητές της αναμέτρησης κ.κ. Ταρενίδης και Ευφραιμίδης αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια επειδή κάποιοι φίλαθλοι τους πέταξαν χαρτιά.

Η διακοπή αποσυντόνισε τους γηπεδούχους. Αντίθετα ο Αθηναϊκός από το 30ο λεπτό έως και το 37ο λεπτό έτρεξε ένα σερί 20-0(!) και σφράγισε τη νίκη του, που ήρθε τελικά με 48-75 και παράλληλα πανηγύρισε την παραμονή του.

Δεκάλεπτα: 11-19, 27-44, 45-53, 48-75
Διαιτητές: Ταρενίδης-Ευφραιμίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 4(1), Σαρακατσάνη 7(1), Χατζηγιάννη, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 7, Θωμά, Ταντουρόφσκα 6, Ζέρβα 10 (12 ριμπάουντ), Ζήτη, Δεληγιάννη 14.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Λουκάτου, Κωστάκη 16 (2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μαγαλιού 16 (4/6 τρίποντα), Βλάνη 9(3), Παντέλη 8, Χριστινάκη 14, Ιωαννίδου 3(1), Ντέλβα 6 (11 ριμπάουντ), Χρονοπούλου 3, Σιδεράκη, Αλεξανδρή, Μαριόλη.