Στον ΔΑΣΩ το ντέρμπι των παίδων του Ωραιοκάστρου

Ντέρμπι μέχρι το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό μεταξύ των παίδων του ΔΑΣΩ και του ICBS καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στην επανάληψη και επιβλήθηκαν με 75-54.

Οι νικητές ξεκίνησαν δυνατά στην πρώτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν μία καλή διαφορά την οποία όμως δεν διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» ουσιαστικά το ματς στην τρίτη περίοδο καθώς στην τέταρτη έκανα συντήρηση δυνάμεων. Με τον Πίκουλα να παλεύει μόνος του με… τα θηρία οι φιλοξενούμενοι δεν θα κατάφεραν να κερδίσουν. Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από την διαιτησία για μη καταλογισμό τριών δευτερολέπτων σε πολλές επιθέσεις των γηπεδούχων.
Δεκάλεπτα: 21-10, 30-30, 63-44, 75-54
Διαιτητές: Λαϊδης-Μωϋσίδης
ΔΑΣΩ (Θεοχαρόπουλος): Ελευθεριάδης 20(1), Καπελάνος 2, Βούλγαρης 4, Κακάλης 19(2), Καλπίας 11(2), Γιαννούσης 15.
ICBS 2009(Τσικίνας): Λάζος, Παπαδόπουλος 2, Μικρόπουλος 2, Σοφικίτης, Λουκάς, Λυπιρίδης 9(2), Γαβράς, Στουγιάννης, Πίκουλας 41(4).