Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε ο Βελλερεφόντης

Νίκη επί του Ατλαντα Τριλόφου πέτυχε ο Βελλερεφόντης που επικράτησε με 67-55. Για ακόμα ένα παιχνίδι οι παίκτες του Βελλερεφόντη ξεκίνησαν μουδιασμένα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει 11-13.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την επαφή τους με το καλάθι και αύξησαν τη διαφορά στο +12 (19-31). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, ενώ το πείραμα του προπονητή τους να παίξει χωρίς κλασικό ψηλό και να πιέσει σε όλο το γήπεδο αποδείχθηκε άκρως πετυχημένο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με επί μέρους σκορ 22-7 (41-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες τους Άτλαντα έκαναν μεγάλη προσπάθεια να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πετύχουν την τρίτη συνεχόμενη τους νίκη, με τελικό σκορ 67-55.

Δεκάλεπτα: 11-13, 19-31, 41-38, 67-55
Διαιτητές: Μουτζούρης-Λόλι
ΒΕΛΛΕΡΕΦΟΝΤΗΣ (Γεωργικόπουλος): Τσακαλαΐδης 8(1), Ζωγραφίδης 10(1), Πατρούδης 2, Χασάπογλου 4, Καρατσιβούδης 3, Δούνας 28(3), Παρασκευάς 4, Γεωργικόπουλος, Παπαγεωργίου, Μαλγαρινός 3, Κώστας 5.

ΑΤΛΑΣ ΤΡΙΛΟΦΟΥ (Κώστας): Λαζαρίδης Ι. 10, Κώστας 9, Μπανιάς, Στεφανίδης 22, Καραμιχάλης 3, Λαζαρίδης Π., Θεολογίτης 5(1), Γιοβανάκης 6.