Σημαντική επιτυχία για τον ΑΣ Αστέρες

Μεγάλη εντός έδρας νίκη και σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα μπαράζ ανόδου για τον ΑΣ Αστέρες που κέρδισε τον μάχιμο Άτλαντα Νεάπολης με 59-47.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που έληξε 28-20 υπέρ των Αστέρων. Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η νικήτρια κατάφερε να πάρει διάφορα 12 πόντων στην οποία κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 35ο λεπτό κρατήθηκε το δελτίο του Δαγκλή των φιλοξενουμένων διότι μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε εξύβρισε την δεύτερη διαιτητή και αποβλήθηκε.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Δημήτρη  Μάντη, παίκτη του ΑΣ Αστέρες που δυστυχώς δήλωσε την απόσυρσή του στη μέση της χρόνιας λόγων συνεχομένων τραυματισμών και ήρθε να δει τον αγώνα καθώς έπαιζαν οι δυο τελευταίες ομάδες που έχει αγωνιστεί στην μακρόχρονη καριέρα του.
Δεκάλεπτα: 13-11, 28-20, 38-26, 59-47
Διαιτητές: Κατσιάνης-Παπαδοπούλου Χ.
ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Ταξιλταρίδης): Ζαχαράκης, Γαβρίδης 5(1), Πουταχίδης 2, Πούρναρης 14(1), Σπανός 15, Σερμπέζης 12, Μετόκης 2, Χαρκούσης 6, Πλυτας, Δαλακιουρίδης 3(1), Μπουλοκωστας, Κοτρώνης.
ΑΤΛΑΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Αστεριάδης): Κορπέτης 2, Τόλοζλης 3, Κορδοκούζης, Πασαλής 8, Κουλερίδης 8(2), Πιταρούδης, Μηνάς 13(2), Δαγκλής, Ντάλης 4, Πούλιος 7, Σταθόπουλος, Μπίτος 2.