Νέα επιτυχία για τον ΑΣΚ Λαγκαδά

Ακόμη μια υπερπολύτιμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΣΚ Λαγκαδά καθώς επικράτησε του ΑΣ Πέρα στο κλειστό της Κλεάνθους με 69-83.

Η ομάδα του Πέρα ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς καθώς προηγήθηκε στο σκορ με 7-0, 11-2 ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με 17-11. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η νικήτρια ομάδα «ανέβασε στροφές», κάλυψε τη διαφορά παίζοντας εκπληκτική άμυνα και έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με 32-36.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά αυξανόταν συνέχεια και έφτασε μέχρι τους 24 πόντους ενώ στο τέλος η ομάδα χαλάρωσε και το Πέρα μάζεψε τη διαφορά. Τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας ροζ φύλλο και εντέκατο στο πρωτάθλημα.
Δεκάλεπτα: 17-11, 32-36, 46-55, 69-83
Διαιτητές: Μαραθιώτης-Καλαμάρας
ΠΕΡΑ(Κωστόγλου): Αυγέρης, Παπουλίδης 22(4), Νικηφορίδης 9(2), Μουρτάζης, Σπυρόπουλος 3(1), Κουρέλας 14, Κηπουρός 11(1), Καραγιώργης 5, Τζούλης, Κωστής 5, Παπαδόπουλος.

ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ (Χρηστίδης): Κατσαβέλης, Αγγελίδης 4, Καρδάσης, Πατσιούρας 17(1), Θεοδωρόπουλος 22(4), Ντότσης 6, Κωστελίδης 18(1), Καργιάς 4, Καραλής 12(4).