Τρίτη σερί νίκη για το Θρίαμβο Ταγαράδων

Ο Θρίαμβος Ταγαράδων πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του στο Πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών, νικώντας την μαχητική και έμπειρη ομάδα των Ιπποτών Χαριλάου με 83-74 στο κλειστό του Νέου Ρυσίου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκαν από νωρίς με 13-2 και έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα προηγήθηκαν και με 45-27, ένα λεπτό πριν τη λήξη του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, και η ζώνη των φιλοξενουμένων τους επέτρεψε να πλησιάσουν στο σκορ (61-55 στο 30'). Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν εκ νέου το ρυθμό και παρά τις αποβολές με 5 φάουλ των Κυριακού, Δημητριάδη και Καραγεωργόπουλο διαδοχικά, κράτησαν τη διαφορά άνω των 5 πόντων και τελικά πήραν τη νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε η τετράδα Μπατσίλα, Δημητριάδη, Βλάχου και Ουρκέρογλου, ενώ από τους ηττημένους οι Ραϊδης και Νίκου.

Δεκάλεπτα: 23-14, 45-31, 61-55, 83-74
Διαιτητές: Στούμπος-Τζιοβανάκης
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Τζίκος): Μπατσίλας 10, Παπαθανασίου, Μουδούρης 6(1), Δημητριάδης 18(3), Καραγεωργόπουλος 10(1), Μαντόπουλος, Κυριακού 8, Τσούλος, Ουρκέρογλου 12(1), Βλάχος 13(1), Βακάλης 6(2).

ΙΠΠΟΤΕΣ ΧΑΡΙΛΑΟΥ (Μπλέρης): Παπουτζίδης 6(2), Καζάκος 4, Πλάνος 12(1), Γιαγκόπουλος, Νίκου 27, Κατσανάος, Χαραλαμπίδης 12, Ραϊδης 13(1).