Εσπασαν το αήττητο των Βετεράνων Μηχανικών οι «Ελαιώνες»-Όλα τα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής του ΑΣΕΘ-Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Με τους αγώνες της 17ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Η ομάδα της Κατασκήνωσης Ελαιώνες έσπασε παλικαρίσια το αήττητο σερί των Βετεράνων Μηχανικών, υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα μετά από 14 νικηφόρους αγώνες.

Η Coca Cola 3E διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας νικώντας τον Αισχύλο, ο οποίος έκανε ένα βήμα πίσω στο κυνήγι της τέταρτης προνομιούχας θέσης που οδηγεί στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Ο Ιπποκράτης νίκησε την SBC «Ευρωνοσηλεία» και παρέμεινε μόνος στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Μedical επιβλήθηκε του Café Times. Τέλος, στο αναμενόμενο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της ΚΥΑΝΑ και της Porcelana, νικήτρια αναδείχθηκε η δεύτερη και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.

11. VOID CAFE                                   8                    1-15

Το ερχόμενο Σάββατο, αλλά και την Τρίτη, θα διεξαχθούν τρεις μόνο αγώνες της 18ης αγωνιστικής λόγω του τριημέρου της Κ. Δευτέρας. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 21/02, 18.15, ΕΚΟ         CAFÉ TIMES – ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ
Σάββατο 21/02, 20.00, Ευκαρπία  MEDICAL - ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
Τρίτη 24/02, 21.30, Φρυγανιώτη   PORCELANA - ΑΙΣΧΥΛΟΣ

Αναλυτικά τα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής:

Μετά από ένα  μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η ομάδα του Ιπποκράτη  επικράτησε σχετικά άνετα της SBC με σκορ 62-48. Ο Ιπποκράτης προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-10 έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και μεγάλη ευστοχία πίσω από την γραμμή των 6,75, ενώ κατάφερε να περιορίσει επιθετικά την SBC με εξαιρετική περιφερειακή άμυνα. Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το 2ο δεκάλεπτο, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με τον Ιπποκράτη να προηγείται με 38-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η SBC προσπάθησε να ανατρέψει την ροή του αγώνα και με  άμυνα ζώνης 3-2, έλεγχο των ριμπάουντ και συνεχείς αιφνιδιασμούς, έκανε ένα επιμέρους σκορ 6-16 και μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως ανήκε και πάλι στην ομάδα του Ιπποκράτη, που γρήγορα αποκατέστησε τις ισορροπίες και νίκησε τελικά με 62-48.

Από τους νικητές καλύτερος ο Προδρομίδης με 24 πόντους , ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παζαρλής με 20.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους αθλητές και των δυο ομάδων για την προσπάθεια τους, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως το παιχνίδι διεξήχθη σε άριστο κλίμα μεταξύ των παικτών.

Διαιτητές: Καρμπά-Ιωάννου
Δεκάλεπτα:19-10, 38-23, 44-39, 62-48
SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 9(2), Γρηγοριάν 7(1),  Οικονομόπουλος, Κωλέττης 2, Παζαρλής 20(1), Γκοτζαμανίδης 3(1), Στεργίου 2, Τάνης 3, Αργυρόπουλος 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Χαλατσάκος 7(1), Δρίζης 15(3), Προδρομίδης 24(3), Θεοχάρης 3(1), Δαλαμπίρας 2, Χιτ 6, Κουμαράς 5.

Σ’ ένα ενδιαφέροντα αγώνα για την βαθμολογική κατάταξη που έγινε την Κυριακή, η ομάδα της PORCELANA κατάφερε μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα να κερδίσει την μαχητική ομάδα της ΚΥΑΝΑ με 65-59.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το τέλος του ημιχρόνου να τις βρίσκει ισόπαλες με 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της PORCELANA παίζοντας καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ ακόμα και με 19 πόντους διαφορά και να κλείσει προηγούμενη με 43-55 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της ΚΥΑΝΑ παίζοντας ασφυκτική άμυνα και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε να μειώσει την διαφορά, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έχασε με 59-65.

Καλύτεροι των νικητών  οι Δόγραλης με 16 και Λιάντης με 14 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σύρος με 23 και Βασιλειάδης με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κουτσουμάρης-Ευθυμιάδης
 Δεκάλεπτα: 10-12, 31-31, 43-55, 59-65
ΚΥΑΝΑ (Λιβανός): Κοσμάς Γ., Ουτσέντου 7, Χανής, Ζορμπά, Βασιλειάδης 14, Πασχάλης 3, Αλεξόπουλος, Σύρος 23(6), Παπλιάκη, Παπασαραφιανός 12(2), Κοσμάς Κ., Μανωλής.
PORCELANA (Νασιούδης): Σαμαράς, Αλεξανδρίδης , Κολιοφούτης 9, Δόγραλης 16(2), Ρίμπας, Μποζίνης 5, Χατζηγεωργίου, Γκάλιος 12, Λιάντης 14(2), Μανιάτης 1, Λεμοντζής 3, Παναγιωτίδης 5.

Άλλο ένα παιχνίδι για γερές καρδιές διεξήχθη για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ ανάμεσα στους (μέχρι πριν την έναρξή του) αήττητους Βετεράνους Μηχανικούς και την Κατασκήνωση Ελαιώνες.

Η υπερταχεία των Βετεράνων Μηχανικών υποχρεώθηκε στην πρώτη της στάση για φέτος. Ντέρμπυ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα λοιπόν στο κλειστό του Φοίνικα με τελικό σκορ το 67-70.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αναγνωριστικά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια μικρή διαφορά από τα σουτ από μέση απόσταση του Παπαναστασίου, η οποία όμως εξανεμίστηκε στο τέλος του δεκαλέπτου από τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με επιμέρους σκορ 10-28 για τους Ελαιώνες, οι οποίοι ευστόχησαν σε αρκετά σουτ και έσφιξαν την άμυνά τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ελαιώνες διατήρησαν οριακά σε διψήφιο νούμερο το προβάδισμα τους, αλλά κάτι άρχισε να αλλάζει…

Μπαίνοντας στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι Βετεράνοι Μηχανικοί απέδειξαν γιατί είναι πρώτοι και αήττητοι στη βαθμολογία. Γυρνώντας καλά τη μπάλα, χτυπώντας στη ρακέτα και δένοντας και άλλο την άμυνα τους ροκάνισαν σιγά σιγά τη διαφορά,
ισοφάρισαν σε 64-64 στα 40’,’ αλλά ο Βλαχάκης αστόχησε στη συμπληρωματική βολή από το γκολ φάουλ που κέρδισε.

Το καλάθι του αγώνα πέτυχε για τους Ελαιώνες ο Νίκος Παραμανίδης στα 28’’, δίνοντας ανάσα και ψυχολογία στους τελικούς νικητές (64-66). Καλή άμυνα στη συνέχεια οδήγησε σε λάθος τους γηπεδούχους και ο Εμμανουήλ ψύχραιμος σε 2 βολές ανέβασε τη διαφορά στους 4 (64-68) στα 13’’.

Ο Παρίσης ωστόσο δε το έβαλε κάτω και πάγωσε τους φιλοξενούμενους με τρίποντο στα 7’’ (67-68), αλλά ο Τερζάκης φρόντισε να δημιουργήσει διαφορά τριών πόντων για την ομάδα του (67-70), ευστοχώντας και αυτός με τη σειρά του σε δυο βολές. Οι Ελαιώνες επέλεξαν να πιέσουν χωρίς φάουλ στα τελευταία 6’’, ο Παρίσης προσπάθησε να επαναλάβει ότι και λίγο νωρίτερα, αλλά καλά κλεισμένος αστόχησε για την παράταση.

Αδιάφοροι βαθμολογικά οι Βετεράνοι Μηχανικοί έπαιζαν για το αήττητο, νίκη που τους φέρνει όλο και πιο κοντά στην πολυπόθητη τετράδα στην πρώτη τους συμμετοχή στον ΑΣΕΘ οι Ελαιώνες.

Καταπληκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο από οπαδούς  των φιλοξενούμενων, που ζέσταναν την ατμόσφαιρα και ώθησαν την αγαπημένη τους ομάδα στη νίκη. Πολύ καλό κλίμα και μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, που παρά το θρίλερ στο τέλος και τις δυνατές μονομαχίες αγωνίστηκαν σε απόλυτα αθλητικά πλαίσια.

Ευχάριστη νότα στον αγώνα και τα συχνά πειράγματα μεταξύ των δύο προπονητών των ομάδων, που σε όλες τις περιπτώσεις κατέληξαν σε γέλια.

Διαιτητές : Μανιός-Διβόλη
Δεκάλεπτα : 19-17, 29-45, 44-54, 67-70
Βετερανοι Μηχανικοι (Παπαθανασίου): Τσιριλακης 2, Καραγιαννιδης 11(1), Παρισης 19(2), Γιαγκοπουλος, Ρεμπελος 11(2), Βλαχακης 10, Παπαναστασιου 14.
Κατασκήνωση Ελαιώνες (Σιταρίδης): Εμμανουήλ 15(3), Παπαποστόλου 2, Παραμανίδης 7, Σιταρίδης 2, Τερζάκης 16(2), Χατζηβρέττας 9 (1), Γιαννάκης 10, Κεραμιδάς 9, Ιωαννίδης.

Παρά τις πολλές απουσίες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, η ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης της Coca Cola 3E σημείωσε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Αισχύλου, η οποία την κράτησε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι αντίθετα έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την τέταρτη θέση και εστιάζουν την προσοχή τους στο παιχνίδι που ακολουθεί εναντίον της Porcelana που έχει χαρακτήρα τελικού γι αυτούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με τον Αισχύλο να προηγείται με 4 πόντους διαφορά στη λήξη του. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ανήκε εξολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, που σημειώνοντας 30 πόντους στο διάστημα αυτό μπήκαν σε θέση οδηγού στον αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με την Coca Cola να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, και μάλιστα να την ανεβάζει στη μέγιστη τιμή της (14 πόντους, λίγο πριν το τέλος).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν μια τιτάνια προσπάθεια να ανατρέψουν την κατάσταση, μείωσαν ακόμα και στους 3 πόντους, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Καλύτεροι των νικητών οι Μουρίκης με 38 και Ανδρέου με 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η πολύ καλή εμφάνιση του Τόλη Χατζόπουλου με 9 πόντους και πολύ καλή άμυνα. Από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Βίγλας με 27.

Διαιτητές: Καρκαλέτσης, Κατούδης
Δεκάλεπτα: 18-14, 36-44, 57-69, 76-83
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Νασάγκας 6(2), Τρικαλιώτης, Ρουμελιώτης, Βίγλας 27, Χαρατσάρης 17(3), Αμπατζόγλου 16(1), Χριστοφορίδης 10(2).
COCA COLA 3Ε (Τζήλιας): Μουρίκης 38(5), Χατζόπουλος 9(2), Ανδρέου 21(1), Λεμόνας 6, Μήτσης 9(1), Ορφανουδάκης.