1 Δεκ 2014

Στην παράταση ο Αχιλλέας Τριανδρίας

Ένα ακόμη πολύ αμφίρροπο παιχνίδι έγινε στην Τριανδρία με τον Αχιλλέα να επικρατεί στην παράταση με 86-82 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

Μεγάλο «διπλό» στην Πυλαία για την Επανομή

Καλύτερος στην επανάληψη ο Αριστοτέλης Επανομής επικράτησε με 62-67 στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ. Η ομάδα του Απόστολου Δεμερτζή ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά με πολύ καλή τρίτη περίοδο πήρε προβάδισμα.

Δεύτερη επιτυχία στο πρωτάθλημα για τη Νίκη Νεοχωρούδας

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα η Νίκη Νεοχωρούδας πέτυχε την δεύτερή της νίκη και πρώτη εκτός έδρας επί του Γαλαξία με 71-69.

Δύσκολη επικράτηση για τη Δόξα Ελπίδας που… έπιασε κορυφή

Δυσκολεύτηκε η Δόξα Ελπίδας αλλά κατάφερε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μεγάλου Αλεξάνδρου επικρατώντας με 79-74. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 35ο λεπτό όταν το σκορ έφθασε στο 74-65 και εκεί ουσιαστικά η πλάστιγγα έγειρε προς τους γηπεδούχους.

Δίκαιο «διπλό» στη ΜΕΝΤ για τη Μακαμπή

Εχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα η Μακαμπή επικράτησε δίκαια στη ΜΕΝΤ με 57-65. Η ομάδα του Σάββα Ντολόπουλου ξέφυγε στην τρίτη περίοδο με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων και κράτησε την… ψαλίδα σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη.

Χρειάστηκε έξτρα χρόνο ο ΚΣ Γέφυρας

Υστερα από συγκλονιστικό αγώνα ο ΚΣ Γέφυρας επικράτησε ύστερα από παράταση με 90-82 του Γαλαξία Αδένδρου.

Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή η Χαλκηδόνα

Απίστευτο παιχνίδι στη Χαλκηδόνα με την τοπική ομάδα να διατηρεί καθώς επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής με 68-63 του ΒΑΟ. Οι νικητές που ήταν πίσω στο σκορ με διαφορά δέκα πόντων στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 61-59 στο 37ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετο «διπλό» για την ΡΒΑ

Καλύτερη σε όλο τον αγώνα η ΡΒΑ επικράτησε καθαρά εκτός έδρας του Νέστορα με 46-71.

Εύκολη επικράτηση για το παιδικό του Ερμή Καλαμαριάς

Επιστροφή στις νίκες για το παιδικό του Ερμή Καλαμαριάς που επικράτησε εντός έδρας του Πειραματικού με 70-31 στην αυλαία του πρώτου γύρου. Όλοι οι αθλητές της ομάδας πήραν συμμετοχή με κυρίως θετικά συμπεράσματα.

Φιλικά των ακαδημιών του Παναθλητικού και του Πιερικού Αρχέλαου

Την Κυριακή που μας πέρασε πραγματοποιήθηκαν φιλικοί αγώνες των τμημάτων των ακαδημιών του Παναθλητικού με τα αντίστοιχα τμήματα του Πιερικού Αρχέλαου από την Κατερίνη.

Δείτε βίντεο από το ταξίδι της παιδικής ομάδας της ΧΑΝΘ στην Κωνσταντινούπολη

Νικηφόρο πέρασμα από τον ΒΑΟ για το εφηβικό του Αίαντα Ευόσμου

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες οι έφηβοι του Αίαντα Ευόσμου νίκησαν εκτός έδρας την ομάδα του «Βυζαντινού» με 36-62.

Νίκη για τον Ευκλείδη στο πρωτάθλημα του ΕΚΘ

Στο κλειστό του  Φρυγανιώτη, η ομάδα του Ευκλείδη πήρε τη νίκη από την αξιόμαχη ομάδα των δημοσιογράφων, πιο δύσκολα από ότι φαίνεται στο τελικό 41-51.

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Αρης Πετρούπολης-Παλαιό Φάληρο για την Α2 γυναικών και δηλώσεις μετά τη λήξη του

Χαρμολύπη για την υποδομή του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Με μία νίκη και μια ήττα συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους έφηβοι και παίδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η νίκη των παίδων αφιερώθηκε στον Λάζαρο Μουρατίδη ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στον προηγούμενο αγώνα. Αναλυτικά:

Παραίτηση Καραμανώλη από το Μαντουλίδη

Ο ΜΑΣ Μαντουλίδης ανακοίνωσε την διακοπή της συνεργασίας του με τον προπονητή του ανδρικού και εφηβικού τμήματος, Απόστολο Καραμανώλη. Ο κόουτς της ομάδας υπέβαλε την παραίτησή του στην διοίκηση η οποία έγινε αποδεκτή.

Γιαννουζάκος : «Θεσμός για την Θεσσαλονίκη το τουρνουά της ΧΑΝΘ»

Την πεποίθηση του ότι το Τουρνουά της ΧΑΝΘ (με αφορμή την γενέθλια ημέρα του Μουσείου Μπάσκετ), θα γίνει σημείο αναφοράς για την μπασκετική Θεσσαλονίκη εκφράζει ο Μιχάλης Γιαννουζάκος, νυν τεχνικός σύμβουλος των τμημάτων μπάσκετ της ΧΑΝΘ κι ένας από τους μεγαλύτερους παίκτες που ανέδειξε στην μακρόχρονη ιστορία της η Αδελφότητα:

Βράβευση αριστούχων μαθητών-αθλητών στη πίτα της Ε.ΚΑ.Σ.Θ.

Από  την  Ε.ΚΑ.Σ.Θ.  γνωστοποιείται  στα  σωματεία της, ότι κατά την διάρκεια της καθιερωμένης  γιορτής κοπής της πίτας της που θα πραγματοποιηθεί στις 25 Ιανουαρίου 2015 , θα βραβευτούν μεταξύ άλλων  και  οι  αριστούχοι  μαθητές-τριες  που συνδύασαν την αθλητική τους ενασχόληση με την άριστη επίδοσή τους στα μαθήματα.

Χατζηιωάννου: «Δίκαια η νίκη του Φοίνικα Λάρισας»

Μετά τον αγώνα του Πιερικού Αρχελάου με το Φοίνικα Λάρισας που έγινε στο Αλκαζάρ, ο προπονητής του Πιερικού Αρχελάου Στέλιος Χατζηιωάννου στην ιστοσελίδα του συλλόγου  www.pierikosbc.gr έκανε την παρακάτω δήλωση:

Αγώνα της μικτής Ε.ΚΑ.Σ.Θ. με το παιδικό του Αρη την Τετάρτη-Ποιοι καλούνται και που

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλούνται την   Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2014 στις 15:00 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2000 για τον αγώνα της Μικτής Ε.ΚΑ.Σ.Θ αγοριών με την ομάδα παίδων του Α.Σ. Αρη:

«Κατοστάρα» από τον Ελλάνιο Δία

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο έγιναν κάποιες αλλαγές λόγω τραυματισμών ο Ελλάνιος Ζεύς κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη χωρίς να απειληθεί με αντίπαλο τον Αγιο Νικόλαο Καλαμαριάς και τελικό σκορ 104-49.

Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar από τον ΜΑΣ Μαντουλίδης

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη και ο Μορφωτικός Αθλητικός Σύλλογος ΜΑΣ Μαντουλίδης διοργανώνουν Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar, το Σάββατο, 13/12/2014, από τις 11:00 το πρωί έως τις 20:00 το βράδυ, στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου-Λυκείου (12ο χλμ. Εθνικής Οδού Θεσ/νίκης-Ν. Μουδανιών).

Τελείωσε η πρώτη φάση στο τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Τα φύλλα αγώνα και η βαθμολογία

Το Σάββατο που μας πέρασε στο γήπεδο της Μίκρας 2 συνεχίστηκε το τουρνουά  διαμερισμάτων της Ε.ΚΑ.Σ.Θ.  για αθλητές γεννημένους το 2001. Με τους αγώνες αυτούς έληξε η πρώτη φάση του τουρνουά και το επόμενο Σάββατο 6 Δεκεμβρίου θα αρχίσει η δεύτερη φάση. Τα αποτελέσματα της ημέρας είναι τα εξής:

Παρά ένα… εκατό για τη μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Εντυπωσιακή η μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ επικράτησε με 34-99 της ΑΕ Πυλαίας. Οι παίκτριες των νικητριών αφιέρωσαν τη νίκη στην τραυματία Σοφία Χριστοδούλου με ευχές για γρήγορη ανάρρωση.

Στη δημοσιότητα οι προτάσεις της ΕΟΕ για το προσχέδιο του αθλητικού νόμου

Μετά τη συνάντηση που είχε η ολομέλεια της ΕΟΕ, δόθηκαν στη δημοσιότητα οι προτάσεις για το προσχέδιο του αθλητικού νόμου.

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Πανιώνιος-Καλαμάτα για την Α2 γυναικών και δηλώσεις μετά τη λήξη του

Στην Αγία Παρασκευή το τουρνουά 3Χ3 της ΕΟΚ

Η Αγία Παρασκευή φιλοξένησε το Σαββατοκύριακο 29 και 30 Νοεμβρίου το τουρνουά 3Χ3 της ΕΟΚ.

Τα ατομικά στατιστικά της Α1 γυναικών-Πρωτιά της Μπροκ σε ριμπάουντ και τάπες

Οι Όλιβερ, Μπροκ, Λύμουρα, Γουίλιαμς είναι οι τέσσερις αθλήτριες που κυριαρχούν σε πέντε βασικές στατιστικές κατηγορίες της Α1 Γυναικών, μετά και την ένατη αγωνιστική. Αναλυτικά:

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Σπόρτιγκ για την Α2 γυναικών και δηλώσεις μετά τη λήξη του

Κεκλεισμένων των θυρών οι αγώνες Εθνικός-Ηρακλής και Νήαρ Ηστ-Πεντέλη

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι οι αγώνες Εθνικός ΟΦΠΦ- ΓΣ Ηρακλής της 06/12/2014, για την 9η αγωνιστική της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών και
Νήαρ Ηστ – ΑΕ Πεντέλης της 07/12/2014, για την 9η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος), θα τελεσθούν «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ΄αριθ. 610/09-05-2014 Απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου Ε.Ο.Κ..

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΠΑΟΚ-Ιπποκράτης Κω για την Α1 γυναικών

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Ντέρμπι κορυφής στη Χαλκηδόνα-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Σημαντικά παιχνίδια περιλαμβάνει η σημερινή ένατη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, από τα οποία ξεχωρίζει το ντέρμπι κορυφής μεταξύ Χαλκηδόνας και ΒΑΟ. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Δικαιουλάκος: «Ούτε κρύο ούτε ζέστη από την κλήρωση του Ευρωπαϊκού γυναικών»

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Τζώρτζης Δικαιουλάκος δεν βρέθηκε στην κλήρωση στην Βουδαπέστη για το Ευρωμπάσκετ των γυναικών  αλλά φυσικά δεν υπάρχει αρμοδιότερος να εκφράσει την άποψή του σχετικά.

Παραιτήθηκε από την Ασπίδα Ξάνθης ο Παναγιωτόπουλος

Μετά την ήττα από την ΧΑΝΘ, o Δημήτρης Παναγιωτόπουλος υπέβαλε την παραίτησή του από τον πάγκο της Ασπίδα Ξάνθης.

Εντός έδρας ήττα για τους Κένταυρους

Κακή εμφάνιση σήμερα για τους Κένταυρους που γνώρισαν την ήττα εντός έδρας από τον Πύρρο Ευόσμου με 55-75.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Πρωτέας Βούλας-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την Α1 γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Παναθλητικός-Ολυμπιακός Βόλου για την Α1 γυναικών

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Τερψιθέα-Παναθηναϊκός για την Α1 γυναικών

Μόνοι πρώτοι στον όμιλό τους οι παίδες του Ηρακλή

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι του ομίλου για το παιδικό του Ηρακλή που επικράτησε με 51-44 του ΒΑΟ και έμεινε μόνο στην κορυφή.

Δείτε τα highlights και δηλώσεις από τον αγώνα Πρωτέας Βούλας-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την Α1 γυναικών

Στο γήπεδο του ΠΑΟΚ αθλητές και γονείς του AΣ Champions Πανοράματος-Φωτορεπορτάζ

Αθλητές και γονείς του AΣ Champions Πανοράματος βρέθηκαν στο PAOK SPORTS ARENA όπου παρακολούθησαν τον αγώνα ΠΑΟΚ-Πανελευσινιακός.

Ευχαριστίες και ευχές προς όλους από τον Κώστα Τσελεμπή

Από τον πρώην πλέον τεχνικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου, Κώστα Τσελεμπή, πήραμε την κάτωθι δήλωση:

Τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνα και η βαθμολογία των δύο ομίλων Βορρά της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

3ος Όμιλος

Μια νίκη και μία ήττα για την υποδομή του Αχιλλέα Θερμαϊκού

Δίκαιη επικράτηση του παιδικού τμήματος του Αχιλλέα Θερμαϊκού απέναντι στον Θερμαϊκό Θέρμης με διαφορά 20 πόντων (56-76) . Η νικήτρια ομάδα ήταν σε όλη την διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ και δεν έδειξε να απειλείται ιδιαίτερα ούτε στην άμυνα αλλά ούτε και στην επίθεση.

Η μεγάλη ανατροπή από τον ΠΑΟΚ Κυμίνων Νέων Μαλγάρων

Αν και βρέθηκε πίσω στο δεύτερο δεκάλεπτο με διαφορά 18 πόντων, ο ΠΑΟΚ Κυμίνων Νέων Μαλγάρων επικράτησε στην Ηλιούπολη του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 55-63.

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Ελληνικό-Αθηναϊκός για την Α1 γυναικών

Καθαρή νίκη για το εφηβικό του Μακεδονικού

Σε χθεσινό παιχνίδι για το εφηβικό ο Μακεδονικός επικράτησε της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με 63-51.