24 Νοε 2014

«Διπλό» στη Μίκρα για τον ΚΣ Γέφυρας

Εχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα ο ΚΣ Γέφυρας επικράτησε στη Μίκρα του Γαλαξία με 70-78.

Ηταν… Μέγας στην επανάληψη

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε με 87-75 στη Μίκρα της ΑΕ Πυλαίας. Οι νικητές είχαν ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά.

Πέρασε και από την Σταυρούπολη η Δόξα Ελπίδας Ευόσμου

Με το γνωστό της καλό τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα Ελπίδας Ευόσμου επικράτησε στην Σταυρούπολη με 78-82 της Μακαμπή.

«Αφησε το αήττητο» στην Επανομή η Χαλκηδόνα

Απίστευτο παιχνίδι στην Επανομή με τον τοπικό Αριστοτέλη να επικρατεί της αήττητης μέχρι σήμερα Χαλκηδόνας με 66-65. Οι νικητές στο 34ο λεπτό ήταν πίσω με 15 πόντους, όμως με πίεση και κάποιες λάθος επιθέσεις των φιλοξενουμένων το παιχνίδι πήγε στον πόντο.

Δια χειρός Σαρακατσάνου η λύτρωση για το Αδενδρο

Λίγο έλειψε να πετύχει την πρώτη της νίκη η ΜΕΝΤ, καθώς ηττήθηκε στο Αδενδρο μόλις με 62-60 από τον Γαλαξία. Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά. Στη συνέχεια η ΜΕΝΤ άρχισε να μειώνει και πέρασε μπροστά ακόμη και με έξι πόντους στην τρίτη περίοδο.

Ανετη επικράτηση για τη Μηχανιώνα

Χωρίς να προβληματιστούν οι παίκτες του Ποσειδώνα επικράτησαν στη Μηχανιώνα με 77-58 της Νίκης Νεοχωρούδας.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Παραίτηση Κανέλλη από την Προποντίδα

Παρελθόν αποτελεί από την Προποντίδα ο Μάκης Κανέλλης ο οποίος έθεσε την παραίτησή του στην διοίκηση και έγινε αποδεκτή. Το ΔΣ του συλλόγου τον ευχαριστεί για την προσφορά του και του εύχεται καλή συνέχεια.

Τοπικό Σεμινάριο του ΣΕΠΚ στην Κέρκυρα-Το πρόγραμμα και οι ομιλητές

Τα πρωταθλήματα μπορεί να ξεκίνησαν, όμως η επιμόρφωση συνεχίζει να αποτελεί προτεραιότητα του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης.

Πρέκας: «Συνεχίζουμε στο δρόμο που χαράξαμε»

Αναμφίβολα η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ελληνικού ήταν το αποτέλεσμα που μαγνήτισε τα βλέμματα στην 8η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Οι «πράσινες» επικράτησαν με 60-59 και με αυτόν .τον τρόπο έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί της ομάδας των Νοτίων προαστίων.

Στο Μουσείο της ΧΑΝΘ ο Κώστας Μητσόπουλος

Ένας ακόμη έμπειρος διαιτητής της Α1 ,ο Κώστας Μητσόπουλος, επισκέφθηκε το Αθλητικό Κέντρο «Μίμης Τσικίνας» και ξεναγήθηκε στο Μουσείο της ΧΑΝΘ από τον Γιωργή Μπουσβάρο.

Μια νίκη και μία ήττα για την υποδομή του Ερμή Καλαμαριάς

Ανάμικτα συναισθήματα για τα μικρότερα αγωνιστικά τμήματα του Ερμή Καλαμαριάς άφησε το Σαββατοκύριακο που πέρασε. Πιο συγκεκριμένα το εφηβικό σε μια επανάληψη του αγώνα του πρώτου γύρου επικράτησε σχετικά εύκολα εκτός έδρας του Κεραυνού Αγ. Παύλου με 36-66.

Παραίτηση και του Δημήτρη Γαλάνη από τον Ερμή Λαγκαδά

O Ερμής Λαγκαδά, είναι σήμερα ακέφαλος στο τεχνικό επιτελείο καθώς ύστερα από έκτακτη συνάντηση του Δημήτρη Γαλάνη με το Δ.Σ. του συλλόγου, ο τεχνικός διευθυντής του συλλόγου υπέβαλλε την παραίτησή του.

Συγχαρητήρια στον Κομμάτα από το Μακεδονικό

Ο Μακεδονικός με ανακοίνωσή του, «συγχαίρει τον παίχτη της ακαδημίας Γιάννη Κομμάτα για την κλήση του στην προεπιλογή του στο κλιμάκιο της Εθνικής ομάδας, και του εύχεται καλή επιτυχία.

Νέα επιτυχία για το παιδικό της GBA-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την Ελπίδα Αμπελοκήπων

Την Κυριακή η ομάδα του παιδικού της GBA επικράτησε με 63-24 απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων, για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ, πραγματοποιώντας έτσι την όγδοη σερί νίκη της στη διοργάνωση.

«Φόρτσαραν» στο δεύτερο ημίχρονο οι άνδρες της Τρίγλιας

Καλύτερη στην επανάληψη η Τρίγλια επικράτησε στην έδρα της του Διαγόρα Πλαγίων με 68-50 για την πρώτη κατηγορία ανδρών στη Χαλκιδική.

Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι παίδων Αχιλλέας Θερμαϊκού-Πήγασος (Μαντουλίδης 2)

Χατζηιωάννου: «Καθαρή και δίκαιη η νίκη του Πιερικού Αρχέλαου»

Μετά τον αγώνα του Πιερικού Αρχελάου με τους Τιτάνες Παλαμά που έγινε στην Κατερίνη, ο προπονητής του Πιερικού Αρχελάου Στέλιος Χατζηιωάννου στην ιστοσελίδα του συλλόγου  www.pierikosbc.gr έκανε την παρακάτω δήλωση:

Δείτε το παιχνίδι Μελίσσια-Αρης Πετρούπολης για τον όμιλο Νότου της Α2 γυναικών και δηλώσεις μετά τη λήξη του

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Ολύμπια Λάρισας για τον όμιλο Βορρά της Α2 γυναικών

Παραίτηση Γεροφώτη από τον Ερμή Λαγκαδά

Το Δ.Σ. του Ερμή Λαγκαδά, με ανακοίνωσή του, «ευχαριστεί θερμά τον Δημήτρη Γεροφώτη για τη μέγιστη προσφορά του στον σύλλογο.

Φιλικά των ακαδημιών Μαραθώνα Καλαμαριάς και Future Stars-Φωτορεπορτάζ

Σε μικρή γιορτή εξελίχθηκαν τα φιλικά παιχνίδια που έγιναν στο κλειστό γήπεδο του Φοίνικα, το Σάββατο, ανάμεσα στις ακαδημίες του Μαραθώνα Καλαμαριάς και του Future Stars.

Συνεχίζει αήττητος ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών

Σημαντική νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, πέτυχε η ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Γιαννιτσών επί του  ΓΑΣ Εδεσσας 2011, με 55-48, το περασμένο Σάββατο, στο κλειστό γυμναστήριο των Γιαννιτσών.

«Κεκλεισμένων των θυρών» το Ηρακλής-ΕΚ Καβάλας για την Α2 ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι  ο  αγώνας  ΓΣ  Ηρακλής  –  ΕΚ Καβάλας  της 29/11/2014,  για την 8η αγωνιστική της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, θα τελεσθεί  «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την  υπ΄αριθ.  600/04-04-2014  Απόφαση  του  Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου Ε.Ο.Κ.

Στον Άλιμο το τουρνουά 3Χ3 της ΕΟΚ

Ο Άλιμος φιλοξένησε το Σαββατοκύριακο 22 και 23 Οκτωβρίου το τουρνουά 3Χ3 της ΕΟΚ. Συνολικά έλαβαν μέρος 256 παιδιά, 240 αγόρια και 16 κορίτσια.

Ποιοι καλούνται για προπόνηση στο κλιμάκιο Νότου της Εθνικής παίδων

Οι παρακάτω αθλητές, γεννηθέντες το 1999, από σωματεία της ΕΣΚΑ και της ΕΣΚΑΝΑ, καλούνται για προπόνηση την Τετάρτη 26/11 στις 16:00 στο βοηθητικό του ΟΑΚΑ:

Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών

Ανακοινώθηκε από την ΕΟΚ το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Οι αγώνες της όγδοης αγωνιστικής για την Α΄  ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ανετες επικρατήσεις για παίδες και εφήβους του Ναύαρχου Βότση

Χωρίς να ζοριστούν πέτυχαν μεγάλες σε έκταση νίκες τόσο οι παίδες όσο και οι έφηβοι του Ναύαρχου Βότση. Αναλυτικά:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Βεργίνα-ΑΕΕ Τούμπας για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δίκαια επικράτηση για τους Κένταυρους

Σημαντικό «διπλό» σήμερα για τους Κενταύρους που επικράτησαν στη Νεάπολη με 53-70 του Ικάρου Συκεών. Η νικήτρια είχε πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών και άλλων υποχρεώσεων, αλλά παρόλα αυτά οι παίκτες που αγωνίστηκαν έκαναν ένα μεστό παιχνίδι αφού από την αρχή πήραν προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΧΑΝΘ--Στρατώνι για τη Β΄ Εθνική Ανδρών

«Διπλό» για τις κορασίδες της ΑΕ Πυλαίας

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι κορασίδες της ΑΕ Πυλαίας επικράτησαν εκτός έδρας των πέντε αθλητριών του Ναύαρχου Βότση με 47-60.

Νέα νίκη για το παιδικό της ΧΑΝΘ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την ΕΚ Σταυρούπολης

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε το παιδικό τμήμα της ΧΑΝΘ  στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου με αντίπαλο την ΕΚ Σταυρούπολης. Το παιχνίδι διεξήχθη στο νέο κλειστό γυμναστήριο της αδελφότητας «Μίμης Τσικίνας» και οι γηπεδούχοι επικράτησαν, χωρίς να εντυπωσιάσουν, με 48-33.

Τρίτη σερί επιτυχία για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Άλλη μια νίκη για τις Ελπίδες Ηλιούπολης, αυτή την φορά εναντίον της Δόξας Ασσήρου με 64-47. Οι Ελπίδες πήραν το προβάδισμα από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Βελλερεφόντη

Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς νίκησε δίκαια τον Βελλερεφόντη.

Τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνα και η βαθμολογία των δύο ομίλων Βορρά της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

3oς Όμιλος

Πήρε το γειτονικό ντέρμπι το παιδικό της Δόξας Ελπίδας Ευόσμου

Δίκαια νίκη στο Κορδελιό για τους παίδες της Δόξας Ελπίδας Ευόσμου που επικράτησαν στο γειτονικό ντέρμπι με 42-53 του Ολυμπου.