14 Νοε 2014

Ανετη νίκη στο τοπικό ντέρμπι για τη Χαλκηδόνα

Εχοντας από τα πρώτα λεπτά προβάδισμα με διψήφια διαφορά η Χαλκηδόνα επικράτησε στο κατάμεστο γήπεδό της στο τοπικό ντέρμπι του ΚΣ Γέφυρας με 77-67. Οι νικητές δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους αντιπάλους τους.

«Πέρασε» κι από την Πυλαία ο ΒΑΟ

Καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο ΒΑΟ επικράτησε δίκαια στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ με 69-79. Οι νικητές είχαν μικρή διαφορά σε όλο το παιχνίδι, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 69-79.

Δίκαια επικράτηση του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στη Μίκρα του Γαλαξία με 73-64. Η διαφορά έφθασε και τους 15 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου και τελικά ο Σταμάτης Μητακίδης, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα.

«Αλωσε» την Επανομή ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας

Εχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας επικράτησε στην Επανομή του Αριστοτέλη με 75-83. Οι νικητές πήραν διαφορά δέκα πόντων και την έχασαν στο 25ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έναν.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η Δόξα Ελπίδας Ευόσμου-Αποθέωση για την επιστροφή Καραγιαννίδη

Με την καθιερωμένη τους καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Δόξας Ελπίδας Ευόσμου επικράτησαν με 74-52 του Αχιλλέα Τριανδρίας. Η είδηση της ημέρας ωστόσο ήταν η επάνοδος μετά από έναμιση χρόνο του Γιώργου Καραγιαννίδη που αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας και φυσικά αποθεώθηκε.

Φωτορεπορτάζ από το φιλικό της μικτής παίδων και εφήβων της Χ.Α.Ν.Θ. με την Εθνική παίδων της Γεωργίας

Σήμερα το απόγευμα μια μικτή ομάδα της Χ.Α.Ν.Θ., αποτελούμενη από εφήβους και παίδες, έδωσε φιλικό αγώνα με την Εθνική παίδων της Γεωργίας στο κλειστό γυμναστήριο της αδελφότητας Μίμης Τσικίνας.

Ανετη επικράτηση στο ντέρμπι για τους Αμπελόκηπους Μενεμένης-Παραιτήθηκε ο Μαλτέζος από την Ελπίδα Αμπελοκήπων-Η βαθμολογία του Α΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Πολύ καλύτεροι μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμπελόκηποι Μενεμένης επικράτησαν στο ντέρμπι με 72-51 της Ελπίδας Αμπελοκήπων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 25ο λεπτό στους τέσσερις πόντους αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Φιλικό με την Εθνική παίδων της Γεωργίας για το παιδικό του ΠΑΟΚ

Την εθνική ομάδα παίδων της Γεωργίας αντιμετώπισε την Πέμπτη το απόγευμα το παιδικό του ΠΑΟΚ σε ένα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι που βοήθησε τον Ευριπίδη Μελετιάδη να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ολες οι διοργανώτριες χώρες και οι ημερομηνίες διεξαγωγής των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων του 2015

Η FIBA Europe ανακοίνωσε σήμερα τις χώρες που θα φιλοξενήσουν τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα των «μικρών» κατηγοριών.

Τελικό σκορ 3-250(!!!) σε αγώνα εφήβων στη Γαλλία

Σίγουρα το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή (και κατ' επέκταση, στο μπάσκετ) δεν είναι ο θρίαμβος αλλά η προσπάθεια. Την ίδια στιγμή, οι παίκτες της Saint-Pol-sur-Ternoise δεν δείχνουν να αγχώνονται ιδιαίτερα για τα αποτελέσματα!

Φιλικά των Ακαδημιών του Αθλου Αλεξάνδρειας και του Ναύαρχου Βότση

Αγώνων συνέχεια για την Ακαδημία Μπάσκετ Άθλος που αυτή τη φορά θα υποδεχθεί  αύριο Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας την Ακαδημία του Ν. Βότση από τη Θεσσαλονίκη.

Μούλη: «Μόνο νίκη με τον Ολυμπιακό Βόλου»

Η Ρούλα Μούλη μίλησε στο www.rysiobc.gr για το ατυχές αποτέλεσμα της ομάδας στην Κω, αλλά και το σημαντικό παιχνίδι που έρχεται (Κυριακή 16/11) με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Στο Βόλο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων του 2015

Ανακοινώθηκαν πριν από λίγο από τη FIBA Europe οι ημερομηνίες και οι πόλεις διεξαγωγής των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων για το 2015.

Οι διαιτητές των αγώνων της ΕΚΑΣΘ από την Κυριακή έως και την Πέμπτη

Ανακοινώθηκαν από την ΕΚΑΣΘ οι διαιτητές των αγώνων της από την Κυριακή έως και την Πέμπτη που είναι οι εξής:

Φιλικά των ακαδημιών Champions Πανοράματος και Αναγέννησης Νέου Ρυσίου-Φωτορεπορτάζ

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή που μας πέρασε το τρίτο φιλικό για το τμήμα μίνι των Champions Πανοράματος με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, που συνοδεύτηκε με νίκη (40-48).

Ντάμπλ σκορ και… οκτώ για τη μικτή αγοριών της Ε.ΚΑ.Σ.Θ.

Εχοντας το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα η μικτή αγοριών της Ε.ΚΑ.Σ.Θ. επικράτησε στα Πεύκα των Μαχητών Δόξας με 30-68.

Φιλικό του προμίνι της Χ.Α.Ν.Θ. με ομάδα επιλέκτων από την Γεωργία

Προχθές Τετάρτη πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Χ.Α.Ν.Θ (Τάκης Ταλιαδώρος)   φιλικός αγώνας μεταξύ του τμήματος προμίνι του σωματείου και ομάδας επιλέκτων από τη Γεωργία.

Πετυχημένη επέμβαση χιαστού για την Ειρήνη Σίμου

Σε νέα εγχείρηση στο χιαστό λόγω αποτυχίας της πρώτης υπεβλήθη σήμερα η παίκτρια του Ηρακλή, Ειρήνη Σίμου.

Αρκετά εξ αναβολής παιχνίδια στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Η τρίτη αγωνιστική της Α΄ ανδρών ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που περιλαμβάνει ακόμη αγώνες Α΄ γυναικών, Β΄, Γ1, Γ2 και κυπέλλου ανδρών. Αναλυτικά:

Τι έγινε στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Αναλυτικό ρεπορτάζ από όλα τα παιχνίδια

Για την πέμπτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ του ΑΣΕΘ είχαμε την περασμένη εβδομάδα τα εξής αποτελέσματα:

Κυρούδης: «Ευλογημένος που εργάστηκα στον Ηρακλή»

Παρελθόν αποτελεί ο Γιώργος Κουρούδης από τον πάγκο του Ηρακλή, ο οποίος όπως σε μήνυμα του στην προσωπική του σελίδα στο facebook τονίζει πως αισθάνεται ευλογημένος που είχε την ευκαιρία να εργαστεί στην ομάδα. Αναλυτικά:

Εύκολο «πέρασμα» από τον Εύοσμο για του νέους της Ελπίδας Αμπελοκήπων-Η βαθμολογία του ομίλου Δύσης

Εχοντας το προβάδισμα με διψήφια διαφορά από την αρχή του αγώνα, οι έξι νέοι της Ελπίδας Αμπελοκήπων επικράτησαν στον Εύοσμο της Δόξας Ελπίδας με 35-66.