13 Νοε 2014

«Καθάρισαν» στο τρίτο δεκάλεπτο οι νέοι της Μηχανιώνας-Η βαθμολογία του ομίλου Ανατολής

Καλύτεροι στην τρίτη περίοδο οι νέοι του Ποσειδώνα Μηχανιώνας πήραν διαφορά δέκα πόντων και επικράτησαν με 70-63 της ΑΕ Πυλαίας στον αγώνα που ολοκλήρωσε την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Γιώργος Τσαλμπούρης: Το «όρθιο χιλιόμετρο» της Κατερίνης

Το ελληνικό μπάσκετ είναι από τα κορυφαία στην παραγωγή ταλέντων και οι ειδικοί ,σε αυτό Αμερικανοί, το έχουν πάρει χαμπάρι. Ένας από αυτούς είναι και το «όρθιο χιλιόμετρο» από την Κατερίνη. Αναδείχθηκε στον Πιερικό/Αρχέλαο, αλλά πλέον, κατοικοεδρεύει στις ΗΠΑ.

Σούπερ στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες της Χ.Α.Ν.Θ‏.-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί του Ανατόλια

Για τον εξ αναβολής αγώνα της έκτης αγωνιστικής, του πρώτου ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, η ομάδα της Χ.Α.Ν.Θ. αντιμετώπισε εντός έδρας την ομάδα του Ανατόλια την οποία και κέρδισε με 43 πόντους διαφορά (76-33). Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με το επί μέρους σκορ στο 26-3.

Στην Οκλαχόμα η Τιάνα Ράτζα-Στη Νέα Υόρκη η Πολύζου

Η Τιάνα Ράτζα του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι ολοκλήρωνε ούτως η άλλως το τριετές συμφωνητικό που υπέγραψε και αυτή και αδερφή της Ιβάνα, όταν ήρθαν από την Κύπρο.

Αγώνας βετεράνων στο Αλεξάνδρειο για τα 100 χρόνια του 2ου Γυμνασίου-Λυκείου Θεσσαλονίκης

Το 2ο Γυμνάσιο - Λύκειο Θεσσαλονίκης συμπλήρωσε 100 χρόνια από την ίδρυσή του και γιορτάζει για την μακρόχρονη συμμετοχή του στον πολιτισμό και τον αθλητισμό.

Φωτορεπορτάζ από τον αγιασμό της ακαδημίας Future Stars και την επίδειξη από την Ο.Μ.Α.Κ. Καλαμαριάς

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκαν από την ΕΚΑΣΘ οι διαιτητές και οι κριτές των αγώνων του Σαββάτου που είναι οι εξής:

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον χθεσινό αγώνα της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών μεταξύ ΓΣ Μενεμένης και ΠΣ Ευκαρπίας

Προπόνηση για τη μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ την Κυριακή-Ποιες καλούνται να συμμετάσχουν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες να βρίσκονται την Κυριακή 16/11/2014 στο γήπεδο της Μίκρας 2 για προπόνηση στις 9:00:

Οι δέκα πρώτες σκόρερς και «μπόμπερς» στην Ιστορία της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-Προηγούνται Τσαλοπούλου και Γεωργιάδου της Θέρμης

Μια καινούργια στατιστική ενότητα δημοσιεύει σήμερα το μπλογκ καθώς αναφέρει στις δέκα πρώτες σκόρερς και «μπόμπερς» στην Ιστορία της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών (από τότε που καθιερώθηκε το τρίποντο στα 6.75) που είναι οι εξής:

Συνεχίζεται το Σάββατο το τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Ποιοι θα στελεχώσουν τις τέσσερις ομάδες

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλούνται οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2001 να βρίσκονται στο γήπεδο Μίκρας Β΄ το Σάββατο 15 Νοεμβρίου στις 8:00 για τον αγώνα   Δύση – Ανατολή και στις 9:00 για τον αγώνα  Κέντρο-Βορράς:

Το Σάββατο το παιχνίδι της μικτής αγοριών της ΕΚΑΣΘ με τον Αίαντα Ευόσμου-Ποιοι καλούνται να αγωνιστούν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται το   Σάββατο 15 Νοεμβρίου στις 19:15 στο κλειστό γήπεδο Δ.Α.Κ. Ευόσμου  οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2000 για τον αγώνα της μικτής αγοριών με την ομάδα παίδων του Αίαντα Ευόσμου:

Τσουκαλά: «Δουλεύουμε πάρα πολύ σαν ομάδα»

Πολύ καλό ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών έχει πραγματοποιήσει η νεοφώτιστη στην κατηγορία Δάφνη Αγίου Δημητρίου και βρίσκεται στην κορυφή.

Μαυρίδης: «Η ασυνέπεια της διοίκησης, η αιτία της παραίτησής μου»

Από τον Αλέξανδρο Μαυρίδη, πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι επιστολή με την οποία εξηγεί τους λόγους της παραίτησής του από την τεχνική ηγεσία του τμήματος γυναικών του Αίαντα Ευόσμου:

Τουρνουά Ακαδημιών από τη ΧΑΝΘ για τον ένα χρόνο λειτουργίας του Μουσείου Μπάσκετ

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη η Μεσήμβρια

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΑΟ Μεσημβρίας στο κλειστό της Νεοχωρούδας και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 62-72 επί της μαχητικής Δόξας Πενταλόφου στον εξ αναβολής αγώνα της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Παραίτηση Ροδά από το ΔΑΣΩ

Την παραίτησή του υπέβαλε στην διοίκηση του ΔΑΣΩ, ο προπονητής των ανδρών Δημήτρης Ροδάς για προσωπικούς λόγους. Το ΔΣ της συλλόγου την έκανε αποδεκτή, ευχαρίστησε τον γνωστό τεχνικό για την άψογη συνεργασία και του ευχήθηκε καλή συνέχεια στην καριέρα του.

Παιχνίδια για την Γ1 ανδρών, τους νέους και τους παίδες περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φεύγει Αμερική και η Φασούλα-Ακολουθούν Θεοδώρου και Μαντά

Η διεθνής σέντερ  Μαριέλα Φασούλα θα είναι από το καλοκαίρι  κάτοικος Βοστώνης αφού αποδέχθηκε την πρόταση υποτροφίας από το Αμερικάνικο κολέγιο  Μπόστον Κόλετζ στο οποίο θα σπουδάσει.

Στην Ελευθερούπολη ο Καμαράκης

Ο Στάθης Καμαράκης δεν άργησε να βρει την επόμενη ομάδα, αφού θα αντικαταστήσει τον Δημήτρη Τσολάκη στην τεχνική ηγεσία της Ελευθερούπολης, λίγο μετά από το «διαζύγιό» του με τον Ερμή Λαγκαδά.

Καθαρή ήττα για την Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης

Για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, η Ολυμπιάδα ηττήθηκε από τον Πύρρο Ευόσμου στο «Ιβανώφειο» με 37-62.

Ανετη νίκη στο ντέρμπι των Πεύκων για τους Μαχητές Δόξας

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι νέοι των Μαχητών Δόξας επικράτησαν στο ντέρμπι των Πεύκων των Ακαδημιών Πρωταθλητών με 29-94.

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι νέοι της Επανομής

Εχοντας μικρό προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο, το οποίο μετατράπηκε σε μεγάλο στην τελευταία οι νέοι του Αριστοτέλη Επανομής επικράτησαν στην Καλαμαριά του Μαραθώνα με 63-78.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του ομίλου Ανατολής του πρωταθλήματος νέων της ΕΚΑΣΘ

Ανετη νίκη για τους νέους του Μακεδονικού

Καλύτεροι μετά την δεύτερη περίοδο οι νέοι του Μακεδονικού επικράτησαν καθαρά με 74-50 της ΗΟΟΡ για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Ζέφυρος

Αισθητά βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, όταν και έκανε σερί 12-1, ο Ζέφυρος επικράτησε στην Περαία των Αμπελοκήπων Μενεμένης με 42-32.

Σημαντική επιτυχία για τον ΠΣ Ευκαρπίας

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησε εκτός έδρας του ΓΣ Μενεμένης με 39-46. Οι νικήτριες ήταν καλύτερες στην τελευταία περίοδο ενώ καθοριστικό ήταν το τρίποντο της Κέκελη στο 36ο λεπτό που πήγε την διαφορά στο +6.