21 Σεπ 2014

Με όπλο την άμυνα πέρασαν από τη ΜΕΝΤ οι παίδες του ΠΚ Νεάπολης

Χωρίς προβλήματα το παιδικό του ΠΚ Νεάπολης πέτυχε άνετη νίκη  επί της ΜΕΝΤ με 57-23 στο κλειστό της Τούμπας.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Ελλάνιος Ζευς

Πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελλάνιος Ζευς Καλαμαριάς  επικράτησε με άνεση του Αισχύλου με 66-47.

Υπερηχητικοί οι Μαχητές κέρδισαν εύκολα το τουρνουά «Δημήτρης Γαλάνης»-Τα φύλλα αγώνα-Οι σκόρερς και οι…μπομπέρς

Ολοκληρώθηκε το 3ο τουρνουά μνήμης «Δημήτρης Γαλάνης» που διοργάνωσε το ΠΚ Νεάπολης. Στον μεγάλο τελικό οι… υπερηχητικοί αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη (Μαχητες Δοξας Πεύκων) νίκησαν την ομάδα της ΧΑΝΘ με σκορ 80-42 και έδειξαν έτοιμοι για τον… γολγοθά της Β΄ Εθνικής.

«Διπλό» στην πρεμιέρα της Γ2 ανδρών για τη Νέμεση

Για την πρώτη αγωνιστική της Γ2 ανδρών της ΕΚΑΣΘ η Νέμεσις επικράτησε εκτός έδρας με 32-59 του Αγίου Νικολάου.

Οκλαλιώτης: «Είμαστε πανέτοιμοι»-Κοντσίδης: «Οπλο μας το εξαιρετικό κλίμα»

Ο προπονητής του ΚΣ Γέφυρας Ανδρέας Οκλαλιώτης δήλωσε για τον αυριανό αγώνα στον Εύοσμο με τη Δόξα Ελπίδας στους «φίλους μπάσκετ ΚΣ Γέφυρας» τα εξής:

Με το δεξί και στο πρωτάθλημα ο Βελλερεφόντης

Πιο έμπειροι οι παίκτες του Βελλερεφόντη έκαμψαν το εμπόδιο της νεανικής και ενθουσιώδους ομάδας «Καμινίκια» καθώς επιβλήθηκαν με 59-65.

Φωτορεπορτάζ του http://aromalefkadas.gr/ από τον αγώνα Νίκη Λευκάδας-Αρης για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών

Παρελθόν από τον Αθηναϊκό η Μέλνικα

Η Ζέντα Μέλνικα αποτελεί παρελθόν για τον X-LEVEL Αθηναϊκό, όπως ανακοίνωσε ο Κώστας Κεραμιδάς στα αποδυτήρια της ομάδας του, λίγη ώρα μετά το τέλος της φιλικής αναμέτρησης με την Τερψιθέα.

«Δύο στα δύο» για παίδες και εφήβους του Γαλαξία Αδένδρου

Διπλή επιτυχία για τα τμήματα υποδομής στην πρεμιέρα των πρωταθλημάτων έφηβων και παίδων για τον Γαλαξία Αδένδρου. Κάτω από τις οδηγίες του καινούριου τεχνικού Κώστα Χρήστου, ο όποιος είναι και αθλητής στο ανδρικό, τα δυο τμήματα πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις. Αναλυτικά:

Πέρασαν σαν… σίφουνας από τον Αγιο Παύλο οι παίδες του Ηρακλή

Εντυπωσιακός ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 22-90 στον Αγιο Παύλο του Κεραυνού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος παίδων.

Περίπατος για το παιδικό της ΑΕ Πυλαίας

Εύκολο έργο για την ομάδα της ΑΕ Πυλαίας, που έχοντας στον πάγκο της για πρώτη φορά τη Ματούλα Μαλλιαρού επικράτησε με 15-82 εκτός έδρας του Βίκτορα.

Ανετο «διπλό» για τα Βασιλικά

Με το ευρύ 46-81 επικράτησαν στη Μίκρα της Ελβετίας 2005 τα Βασιλικά, αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Δίκαια πρόκριση επί του Αρη για τη Νίκη Λευκάδας

Καλύτερη σε όλο τον αγώνα η Νίκη Λευκάδας επικράτησε με 68-50 του Αρη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα των κορασίδων του ΕΟ Σταυρούπολης με τον Αίαντα Ευόσμου για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ

Επιτέλους νίκη στην πρεμιέρα για το παιδικό του ICBS

Νίκη μετά από τέσσερα χρόνια στην πρεμιέρα πέτυχε το παιδικό του ICBS αφού κέρδισε με 33-51 την ομάδα των Αμπελοκήπων Μενεμένης. Το ματς άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που έλεγχαν την διαφορά σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι παίδες του ΑΣ Πανόραμα

Στην παρθενική του εμφάνιση στο πρώτο όμιλο το παιδικό του ΑΣ Πανόραμα επικράτησε με 51-65 εκτός έδρας των Μαχητών Δόξας Πεύκων.

Εντυπωσιακή επικράτηση για το παιδικό του ΠΑΟΚ

Χωρίς να συναντήσει καμία ιδιαίτερη δυσκολία το παιδικό τμήμα του ΠΑΟΚ επικράτησε του αντίστοιχου του Αίαντα Ευόσμου με 91-13 στην πρώτη του εμφάνιση στην νέα αγωνιστική περίοδο.

Το πανόραμα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών

Α' Φάση / 1η Αγωνιστική - Κυριακή 14/09/2014

ΑΣ Αστέρες: «Δεν ασχολούμαστε με σχόλια αντιπάλων και διαιτησία»

Ο ΑΣ Αστέρες σε ανάρτησή του πριν από λίγο στο facebook αναφέρει τα εξής:

«Δεν θα ασχοληθούμε καν με τα σχόλια των αντιπάλων και ούτε με την διαιτησία φέτος. Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το καλό της ομάδας μας».

Ανετη πρεμιέρα για τους παίδες του Μαντουλίδη

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα το παιδικό του Μαντουλίδη επικράτησε με 72-34 της Αναγέννησης Φλόγας. Οι νικητές ξεκίνησαν «μουδιασμένα» όμως στην επανάληψη ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Μελίκη-ΧΑΝΘ για το 3ο τουρνουά "Δημήτρης Γαλάνης"

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Μαχητές Δόξας Πεύκων-ΠΚ Νεάπολης για το 3ο τουρνουά "Δημήτρης Γαλάνης"

Δίκαια επικράτηση για τον Αρη Πετρούπολης

Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Αρης Πετρούπολης επιβλήθηκε εκτός έδρας με 52-61 του Παλαιού Φαλήρου και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Πρόκριση στο τέλος για τον ΑΟ Σερρών

Υστερα από εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος ο ΑΟ Σερρών επικράτησε με 58-55 του ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες.

Ανετη επικράτηση για το εφηβικό του Αίαντα Ευόσμου

Καλύτεροι οι έφηβοι του Αίαντα Ευόσμου δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 73-52.

Προπονητής ορίστηκε διαιτητής σε αγώνα της ομάδας του και ζήτησε αντικατάσταση

Καλύτερος στην επανάληψη ο ΑΣ Αστέρες επικράτησε με 62-56 του ΑΚ Κένταυροι στον πρώτο αγώνα του για την Γ1 ανδρών της ΕΚΑΣΘ. Ωστόσο η νίκη μπαίνει σε δεύτερο πλάνο μετά την ανακοίνωση που εξέδωσε η ηττημένη ομάδα που αναφέρει τα εξής:

Πρώτη επιτυχία για τους εφήβους του Ερμή Καλαμαριάς

Μετά το μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο, το εφηβικό του Ερμή Καλαμαριάς παίζοντας πολύ καλή άμυνα, πήρε την πρώτη του νίκη επικρατώντας εντός έδρας του Κεραυνού Αγίου Παύλου με 68-35.

Πήρε και Οικονόμου ο Γαλαξίας Αδένδρου

Μεταγραφή της τελευταίας στιγμής για τον Γαλαξία Αδένδρου που ανακοίνωσε την απόκτηση του νεαρού και ελπιδοφόρου Κώστα Οικονόμου.

Νούλας: «Θα πετύχουμε τους φετινούς μας στόχους»

Στους «Φίλους Μπάσκετ του ΚΣ Γέφυρας» μίλησε το νέο απόκτημα της ομάδας Βαγγέλης Νούλας, που ανέφερε τα εξής: «Με την ευκαιρία που μου δίνεται με την επίσημη έναρξη του πρωταθλήματος την προσεχή Δευτέρα θα ήθελα να δηλώσω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος που βρίσκομαι σε ένα σύλλογο όπως είναι ο ΚΣ Γέφυρας.

Ρήγας, Κουκουλεκίδης, Βορεάδης στο Μουσείο Μπάσκετ της ΧΑΝΘ

Τρεις σπουδαίοι Έλληνες διαιτητές, άξιοι εκπρόσωποι της χώρας μας σε όλους τις διοργανώσεις κατά το παρελθόν επισκέφθηκαν το Μουσείο Μπάσκετ της ΧΑΝΘ.

«Φόρτσαραν» στο τέλος τα Μελίσσια

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες των Μελισσίων επιβλήθηκαν με 49-54 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη και πήραν το εισιτήριο για την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες. Στην επόμενη φάση θα αγωνιστούν στην έδρα τους με το νικητή του αγώνα Νίκη Λευκάδας-Αρης.

Πρεμιέρα με το…δεξί για τον ΑΟ Μαλακοπής Πυλαίας

Με νίκη ξεκίνησε τους αγώνες του ο ΑΟ Μαλακοπής Πυλαίας στο πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ καθώς πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Επταπυργίου επικρατώντας του Παναθλητικού με 49-46 σε έναν αγώνα που όπως δείχνει και το σκορ επιβεβαιώθηκε το «κάθε αρχή και δύσκολη».

Φιλική νίκη επί του νταμπλούχου Ελληνικού για την φοβερή Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Μεγάλη απόδοση από την Λόγκαν που πέτυχε 27 πόντους

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου  και πήρε μια δίκαιη νίκη με 71-66 επί του κουρασμένου Ελληνικού που έστω και σε φιλικό επίπεδο αποτελεί σημείο αναφοράς.

«Διπλό» στα Πατήσια για τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου

Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Πανταζή ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου πέρασε από τα Πατήσια καθώς επικράτησε με 50-46 του Σπόρτιγκ και θα παίξει στην επόμενη φάση με τον Παναθηναϊκό στο Μπραχάμι.

Νίκη και για τους εφήβους της Νέας Ραιδεστού

Το «δύο στα δύο» έκανε χθες η Νέα Ραιδεστός καθώς μετά τις κορασίδες και οι έφηβοι επιβλήθηκαν με 52-71 εκτός έδρας επί του Αχιλλέα Θερμαϊκού.

Πέρασε από την Καλαμαριά η Ολύμπια Λάρισας

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Ολύμπια Λάρισας επιβλήθηκε με 50-58 στην Καλαμαριά του Απόλλωνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Νικηφόρο ξεκίνημα για το εφηβικό της ΑΕ Πυλαίας

Με το δεξί ξεκίνησε  το εφηβικό της ΑΕ Πυλαίας τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο όμιλο, καθώς επικράτησε με 47-43 του ΒΑΟ.

Το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων της ΕΚΑΣΘ

Η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Εξι παιχνίδια σήμερα για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών-Στη Λευκάδα ο Αρης-Την Ολύμπια υποδέχεται ο Απόλλωνας Καλαμαριάς

Τα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών θα διεξαχθούν σήμερα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Δείτε τα highlights του αγώνα κορασίδων Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου-Κουφάλια

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΣ Πανόραμα-ΑΕΕ Τούμπας για τη Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Με το… δεξί τα Κουφάλια

Με εκτός έδρας νίκη με 61-83 επί της ΔΕΗ ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών για τα Κουφάλια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή μια διαφορά γύρω στους 15 πόντους την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Φωτορεπορτάζ από το 3ο τουρνουά μνήμης "Δημήτρης Γαλάνης" του ΠΚ Νεάπολης

Εντυπωσίασαν στην τρίτη περίοδο οι έφηβοι της ΧΑΝΘ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την Ακαδημία Αστέρια

Με το δεξί ξεκίνησε τις φετινές αγωνιστικές της υποχρεώσεις η εφηβική ομάδα της Χ.Α.Ν.Θ νικώντας εντός έδρας την Ακαδημία Αστέρια με σκορ 60-48.

Φωτορεπορτάζ του Φοίβου Καρβέλα από το τουρνουά "Γιώργος Στάντζος" του Πρωτέα Βούλας

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι έφηβοι του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού

Αν και ήταν πίσω στο σκορ, οι έφηβοι του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να επικρατήσουν με 59-52 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου.

«Διπλό» με όπλο την άμυνα για το εφηβικό του ΠΚ Νεάπολης

Σαφώς καλύτεροι αλλά και με πολύ άγχος παρουσιάστηκαν στην πρεμιέρα του εφηβικού πρωταθλήματος οι παίκτες του ΠΚ Νεάπολης. Η καλή άμυνα τους έδωσε μία άνετη νίκη εκτός έδρας με 27-44 επί του ΚΑΟΣ. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν δέχτηκε πόντο.

Δείτε τα highlights του αγώνα του εφηβικού του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου με τον Αστέρα Σίνδου

ΧΑΝΘ και Μαχητές Δόξας Πεύκων στον τελικό του 3ου τουρνουά μνήμης «Δημήτρης Γαλάνης» του ΠΚ Νεάπολης-Οι πρώτοι σκόρερ και «μπομπέρ»

ΧΑΝΘ και Μαχητές Δόξας Πεύκων νίκησαν και πέρασαν στον κυριακάτικο τελικό του 3ου τουρνουά μνήμης «Δημήτρης Γαλάνης που διοργανώνει το ΠΚ Νεάπολης. Η ΧΑΝΘ κέρδισε την Μελίκη με 75-63, ενώ η ομάδα των Πεύκων πέρασε σαν σίφουνας με το εκκωφαντικό 93-45 επί του ΠΚ Νεάπολης. Αναλυτικά:

Ανετη πρεμιέρα για τις κορασίδες του Καλοχωρίου

Εύκολη επικράτηση για τις κορασίδες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου με 51-27 επί των Κουφαλίων.

Ανετη επικράτηση του Πρωτέα Βούλας με πρωταγωνίστρια τη Μπράβαρντ

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων και μεγάλη πρωταγωνίστρια τη νέα ξένη του, Μπράβαρντ, ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 76-54 της Τερψιθέας Γλυφάδας και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό αύριο στις 20:15 στο μεγάλο τελικό του τουρνουά που διοργανώνει.

«Οργια» από την Ολιβερ στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Αθηναϊκού

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (Μέλνικα, Βλάνη, Καβάσιλα, Αλεξανδρή), ο Αθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό που με κορυφαία την Ολιβερ επικράτησε με 56-50, στο τουρνουά το οποίο διοργανώνει ο Πρωτέας Βούλας.

Ξεκίνημα με «διπλό» για τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου

Με νίκη ξεκίνησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασιου που επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Ιπποδρομίου με 66-69.