7 Μαΐ 2014

Δείτε το βιντεάκι για την Εθνική Ανδρών που κυκλοφόρησε η FIBA ενόψει του Παγκοσμίου της Ισπανίας

«Μεθυσμένη πολιτεία» η Μηχανιώνα-Στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ο Ποσειδώνας

Ανετη επικράτηση για τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας που επιβλήθηκε στο Ωραιόκαστρο με 76-86 του ΔΑΣΩ και με 2-0 νίκες κέρδισε το πρώτο από τα δύο εναπομείναντα εισιτήρια για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Μείωσε σε 3-1 ο Αθηναϊκός

Ο Αθηναϊκός επικράτησε με 51-46 του Παναθηναϊκού και μείωσε σε 3-1 την σειρά των μικρών τελικών της Α1 Γυναικών.

Ισοφάρισε τις νίκες η ΜΕΝΤ-Επικράτησε με 56-49 του ΕΟ Σταυρούπολης για τον δεύτερο τελικό της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών-Λεπτό προς λεπτό το παιχνίδι από το κλειστό της ΜΕΝΤ

Αρχίζει σε λίγη ώρα ο δεύτερος τελικός για τα πλέι-οφ της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών μεταξύ της ΜΕΝΤ και του ΕΟ Σταυρούπολης. Το μπλογκ θα βρίσκεται εκεί και θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Πρωταθλήτριες της Α1 γυναικών οι παίκτριες του Ελληνικού

Το Ελληνικό ζει τις σπουδαιότερες στιγμές της ιστορίας του, καθώς επικράτησε με 56-63 του Πρωτέα Βούλας, έκανε το 4-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών και πανηγύρισε την κατάκτηση του νταμπλ.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Το Σάββατο στην Καλαμαριά η γιορτή μίνι της ΕΚΑΣΘ-Τα ρόστερ των ομάδων και το πρόγραμμα των αγώνων

Σε ένα χαρούμενο και γιορταστικό κλίμα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο στην Καλαμαριά η γιορτή μίνι κοριτσιών και αγοριών 2014 με τη συμμετοχή επίλεκτων αθλητριών και αθλητών γεννημένων τα έτη 2001-2002-2003. Η γιορτή θα γίνει σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα και καλούνται οι φίλοι του αθλήματος να την παρακολουθήσουν:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων κατάταξης σε Β΄ και Γ΄ Εθνική

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων κατάταξης σε Β΄ και Γ΄ Εθνική που είναι οι εξής:

Μία ώρα νωρίτερα θα αρχίσει το ΑΕΚ-ΑΕ Ψυχικού για την Α2 ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για τηλεοπτικούς λόγους, ο αγώνας ΑΕΚ – ΑΕ Ψυχικού για την 26η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 2013/14 της 10/05/2014, αντί της προκαθορισμένης 17:00 θα διεξαχθεί στις 16:00 (ΝΕΡΙΤ HD).

Πάλεψε για ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στην Κω-Στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών ο «Δικέφαλος»

Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας τερμάτισε ο Ιπποκράτης Kos Hotel αφού επικράτησε με 73-61 του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ που τερμάτισε όγδοος στο ματς που έγινε σήμερα στο Κλειστό γυμναστήριο Κω και έφτασε έτσι τις τρεις νίκες στην σειρά κάνοντας το 3-2.

Από 25-29 Ιουνίου οι τελικές φάσεις παίδων και κορασίδων

Από την ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι οι αγώνες της τελικής φάσης των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων παίδων και κορασίδων αντί για 18-22 Ιουνίου θα διεξαχθούν 25-29 Ιουνίου λόγω των σχολικών εξετάσεων.

Ο δεύτερος τελικός της Α΄ γυναικών μεταξύ ΜΕΝΤ και ΕΟΣ, το δεύτερο παιχνίδι για τα μπαράζ ανόδου στην Α΄ ανδρών ανάμεσα στον ΔΑΣΩ και τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας και ο αγώνας του Μακεδονικού Λητής με τον Βίκτορα για την άνοδο στην Γ1 είναι οι τρεις σημερινοί αγώνες της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Παρελθόν ο Δημήτρης Μπουσβάρος από το Μακεδονικό

Η χρονιά δύσκολη, η προσπάθεια μεγάλη και η ομάδα με το νεανικό «αίμα» να κυριαρχεί, κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία και μάλιστα πριν καν φτάσει στο  φινάλε υπό την τεχνική καθοδήγηση του Δημήτρη Μπουσβάρου καταλαμβάνοντας την ένατη θέση.

Ομιλία για την διαχείριση της νίκης και της ήττας σε αθλητικό επίπεδο και όχι μόνο διοργανώνει ο Αχιλλέας Τριανδρίας

Το Σάββατο 10 Μαΐου και ώρα 19:00 στο γήπεδο Τριανδρίας o ψυχολόγος Παναγιώτης Πλουμίδης θα μιλήσει σε παιδιά και γονείς του Αχιλλέα Τριανδρίας για την διαχείριση της νίκης και της ήττας σε αθλητικό επίπεδο και όχι μόνο.

Παρακολουθήστε σε μαγνητοσκόπηση τον πρώτο αγώνα ανάμεσα στην Δόξα Ελπίδας Ευόσμου και την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την άνοδο στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών όπως μεταδόθηκε από το κλειστό του Ευόσμου-Το παιχνίδι ήταν μια προσφορά της εταιρείας Zikster και του υποψηφίου δημοτικού συμβούλου Θέρμης, Ζήση Προκοπίου

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από το τουρνουά 3Χ3 της ΕΟΚ στην Σταυρούπολη

Συνεχίζει και ο Δεμερτζής στο Πειραματικό-Αναμένονται δύο μεγάλα «μπαμ» τις επόμενες ημέρες

Μετά τον Βλάχο και ο Δεμερτζής συμφώνησε με την διοίκηση της νεοφώτιστης στην Β΄ ΕΚΑΣΘ, ομάδας του Πειραματικού και έτσι ο bomber της ομάδας θα συνεχίσει να πυροβολεί τα αντίπαλα καλάθια και τη νέα σεζόν.

Συγχαρητήρια στα αγόρια του μίνι από τον ΑΣ Αρης

Συγχαρητήρια στο μίνι αγοριών έδωσε με ανακοίνωσή του ο ΑΣ Αρης για την πρώτη  θέση στο τουρνουά μίνι της ΕΚΑΣΘ.

Τουρνουά 3Χ3 και παμπαίδων στα πλαίσια του εορτασμού των 60 χρόνων του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Οι εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στα πλαίσια του εορτασμού των 60 χρόνων του Κεραυνού Ωραιοκάστρου είναι οι εξής:

Προπονήσεις γνωριμίας και γιορτή το Σαββατοκύριακο στον ΑΣ Πανόραμα

Από τον ΑΣ Πανόραμα ανακοινώθηκε ότι το Σάββατο 10 Μαΐου στις 10:00 στο κλειστό του Πανοράματος όσα παιδιά θέλουν μπορούν να δοκιμάσουν να προπονηθούν στο άθλημα του μπάσκετ.