29 Απρ 2014

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής στην υποδομή της Χ.Α.Ν.Θ.

Σε αγώνες για την τελευταία αγωνιστική των τουρνουά παμπαίδων και μίνι αγοριών τα τμήματα της Χ.Α.Ν.Θ. σημείωσαν τα εξής αποτελέσματα:

Νικηφόρο φινάλε για τους παμπαίδες του Ζέφυρου

Σε αγώνα για το προπαιδικό πρωτάθλημα που διεξήχθη το Σάββατο ο Ζέφυρος επικράτησε εκτός έδρας με 37-58 της Ακαδημίας Αστέρια.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ-Στον Αγιο Παύλο, το Νεοχωρούδα-Τριανδρία για τον υπερπρωταθλητή της Β΄ ανδρών

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Χριστοδούλου: «Θέλω να αγωνιστώ στην Εθνική Ελλάδας»

Ο Αντρέας Χριστοδούλου εδώ και μερικούς μήνες είναι κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου, όμως, κάποιες εμπλοκές στην έγκριση της αίτησης του προς την αντίστοιχη κυπριακή ομοσπονδία προς το παρόν κάνει αβέβαιη την αλλαγή υπηκοότητας, με τον ίδιο να ζητάει άμεση επίλυση του θέματος.

Η ακαδημία του Πιερικού Αρχελάου στην Ξάνθη-Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Ένα απολαυστικό τριήμερο με μπάσκετ και τουρισμό απόλαυσαν οι νεαροί καλαθοσφαιριστές της ακαδημίας του Πιερικού Αρχελάου, οι οποίοι συνοδευόμενοι και από γονείς τους φιλοξενήθηκαν στην όμορφη Ξάνθη, όπου πήραν μέρος σε φιλικούς αγώνες με ομάδες από την Καβάλα και την Ξάνθη.

Οι αλλαγές των επισήμων κανονισμών καλαθοσφαίρισης που τίθενται σε εφαρμογή από την 1η Οκτώβριου

1.       Άρθρο 2.4.7. Ημικυκλικές περιοχές μη χρέωσης επιθετικού σφάλματος

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αυριανών αγώνων για τα πλέι-όφ της Α1 Γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αυριανών αγώνων της Α1 Γυναικών (Γ Φάση - πλέι οφ) που είναι οι εξής:

Φωτορεπορτάζ και βίντεο από το χθεσινό παιχνίδι Νέα Ραιδεστός-ΠΚ Νεάπολης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα Πανιώνιος- Άρης 70-64 για το 48ο Πανελλήνιο Εφήβων

Δείτε την τέταρτη περίοδο του αγώνα Άρης - Παναθηναϊκός 59-73 για το 48ο Πανελλήνιο Εφήβων

Οι κληρώσεις για τα μπαράζ ανόδου και κατάταξης της Γ2 ανδρών λεπτό προς λεπτό από τα γραφεία της ΕΚΑΣΘ-Τι προβλέπει η προκήρυξη

Για σήμερα στις 17:00 στα γραφεία της ΕΚΑΣΘ είναι προγραμματισμένες να διεξαχθούν οι κληρώσεις των μπαράζ ανόδου και κατάταξης της Γ2 ανδρών. Σύμφωνα με την προκήρυξη, ο τέταρτος και ο πέμπτος κάθε ομίλου θα παίξουν χιαστί κατόπιν κλήρωσης σε δύο αγώνες.

Στον Αστακό οι Πανελλήνιοι Αγώνες Ενώσεων και ΤΕ Κορασίδων της ΕΟΚ για 2014-Τα ρόστερ των ομάδων-Το πρόγραμμα

Οι Πανελλήνιοι αγώνες Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών κορασίδων για την περίοδο 2013-2014 διοργανώνεται από την Ε.Ο.Κ. και την ΕΣΚΑΒΔΕ και θα διεξαχθεί στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας από 2 Μαΐου έως 4 Μαΐου 2014.

Οι κορυφαίοι των Πανελλήνιων αγώνων Παίδων Ενώσεων και Τ.Ε. της ΕΟΚ-Γιανναράς και Καμπουρίδης στην καλύτερη πεντάδα

Στην τελική φάση των Πανελληνίων Αγώνων Παίδων Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών για την περίοδο 2013-2014 που διεξήχθησαν από 24 ως 27 Απριλίου στην Θεσσαλονίκη, οι κορυφαίοι ήταν οι εξής:

Σερίνα Αμπντέλ Φαττάχ: «Χαίρομαι το άθλημα»

Πριν από 11 χρόνια ήρθε μαζί με οικογένεια της στην Ελλάδα από την Ιορδανία. Ένα χρόνο μετά και ύστερα από την παρότρυνση της μητέρας της ξεκίνησε τα πρώτα της βήματα στο χώρο του μπάσκετ. Και φέτος κατέκτησε με τον Πρωτέα Βούλας την 1η θέση στην τελική Φάση του 28ου πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων. Ο λόγος για την Αμπντέλ Φαττάχ Σερίνα.

Τουρνουά 3Χ3 στο ΔΑΪΣ για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Στο ΔΑΪΣ, στα εκπαιδευτήρια Δούκα, θα φιλοξενηθούν τρία τουρνουά 3Χ3. Σκοπός των τουρνουά είναι η δημιουργία Εθνικής Ομάδας Ανδρών και Γυναικών 3Χ3, η οποία θα λάβει μέρος στα προκριματικά και στη συνέχεια, εφόσον προκριθεί, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 3Χ3 που θα διεξαχθεί 5-7 Σεπτεμβρίου 2014 στο Βουκουρέστι.

Στο ΔΑΚ Ευόσμου το Σάββατο ο τελικός κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Αλλαγή γηπέδου είχαμε για τον τελικό του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ που θα διεξαχθεί τελικά το Σάββατο 3 Μαΐου στις 19:00 στο ΔΑΚ Ευόσμου μεταξύ των ομάδων του ΚΑΟΣ και της Χαλκηδόνας.

Δείτε σε βίντεο τις απονομές στο 28ο Πανελλήνιο Νεανίδων της Πτολεμαϊδας

Στα μπαράζ ανόδου της Γ2 ανδρών οι Κένταυροι

Νικηφόρο φινάλε για τους Κένταυρους για την 26η αγωνιστική και μάλιστα άνευ αγώνα καθώς δεν κατεβαίνει στο πρωτάθλημα ο Αγιος Νικόλαος Καλαμαριάς.

Πετυχημένο φινάλε για το πρώτο τουρνουά παγκορασίδων του ΠΑΟΚ-Όλα τα αποτελέσματα-Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Την Παρασκευή, το Σάββατο και την Κυριακή που μας πέρασε στο «PAOK SPORTS ARENA» διοργανώθηκε το πρώτο Τουρνουά Παγκορασίδων από τον ΑΣ ΠΑΟΚ.

Στα μπαράζ ανόδου η ΔΕΗ‏

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η ΔΕΗ επικράτησε εκτός έδρας του Αγίου Γεώργιου Νεοχωρούδας με 54-70.

Φιέστα ανόδου στη Χαλκηδόνα-Τιμήθηκαν για την προσφορά τους, Γεωργιάδης, Γραμμενίδης, Πολυχρονιάδης και Παραλικάκης

Με μία ακόμη νίκη γιόρτασαν την άνοδο στην Γ΄ Εθνική στην Χαλκηδόνα, καθώς επικράτησαν στο ντέρμπι κορυφής του Αριστοτέλη Επανομής με 74-63.