15 Απρ 2014

Πρωταθλητής νεανίδων της ΕΚΑΣΘ ο Ηρακλής-Επικράτησε με 52-40 του Αρη στο μεγάλο τελικό

Καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 52-40 του Αρη και κατέκτησε δίκαια τον τίτλο του πρωταθλητή νεανίδων της ΕΚΑΣΘ.

Αρης-Ηρακλής για τον τελικό νεανίδων της ΕΚΑΣΘ, ζωντανά στις 20:00 από το ΔΑΚ Καλαμαριάς-Σχολιάζει ο Γιάννης Τσιρογιάννης

Χάλκινο μετάλλιο για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 36-82 του ΕΟ Σταυρούπολης και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΚΑΣΘ.

ΕΟ Σταυρούπολης-ΠΑΟΚ για το μικρό τελικό νεανίδων της ΕΚΑΣΘ, ζωντανά στις 18:00 από το ΔΑΚ Καλαμαριάς-Σχολιάζει ο Γιάννης Τσιρογιάννης

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Αστέρας Πλαγιαρίου-Ολυμπος Ελευθερίου Κορδελιού και την απονομή στην ομάδα του Αστέρα

Το πρόγραμμα των προκριματικών για τα Πανελλήνια παίδων και κορασίδων

Το πρόγραμμα της Β’ Φάσης των αγώνων του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων 2013-14 έχει ως εξής:

Την Κυριακή του Θωμά οι αγώνες κατάταξης της Α2 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι σύμφωνα με το άρθρο 12 – παρ. Γ της Ειδικής Προκήρυξης Πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας Γυναικών 2013-14, θα γίνει αγώνας κατάταξης μεταξύ των Σωματείων ΑΟ Σπόρτιγκ– ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου, που κατέλαβαν την δεύτερη θέση στους δύο ομίλους της κατηγορίας αυτής, καθώς επίσης και μεταξύ των Σωματείων ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ – ΑΣ Νίκη Λευκάδας που κατέλαβαν την τρίτη θέση στους δύο Ομίλους της κατηγορίας αυτής, για τον καθορισμό της σειράς προτεραιότητας προς κάλυψη τυχόν θέσης στην Α1 Εθνική Κατηγορία Γυναικών της αγωνιστικής περιόδου 2014-15.

Δημιουργία Εθνικών Ομάδων 3Χ3

Καλούνται αθλητές/αθλήτριες των σωματείων εθνικών κατηγοριών άνω των 18 ετών, που επιθυμούν να λάβουν μέρος στα Τουρνουά Ανδρών και Γυναικών 3Χ3 της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, που θα διεξαχθούν στις 16-17/05, 23-24/05, 30-31/05/2014 στο ΔΑΪΣ (Εκπαιδευτήρια Δούκα) να δηλώσουν συμμετοχή.

Κλιμάκιο Νότου U18: Κλήση για προπόνηση

Από την ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι τη Μεγάλη Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί στο ΟΑΚΑ προπόνηση στις 19.00-21.00 του κλιμακίου Νότου των Εφήβων.

Οι τελικοί του φάιναλ-φορ των νεανίδων είναι τα μοναδικά παιχνίδια στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Μπουγιουκλή: «Συγκινητική η παρουσία των παικτών»

Η προπονήτρια της Αναγέννησης Φλόγας, Τάνια Μπουγιουκλή, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής:

Τα αποτελέσματα των αγώνων των τμημάτων υποδομής της GBA

Τα αποτελέσματα από τους αγώνες των τουρνουά της ΕΚΑΣΘ της GBA  για το περασμένο Σαββατοκύριακο έχουν ως εξής:

Δοκιμαστικές προπονήσεις επιλογής για άνδρες, εφήβους και παίδες από το Πειραματικό-Το πρόγραμμα και τα γήπεδα

Η ομάδα του Πειραματικού μετά την ανάδειξή της ως υπερπρωταθλητή της Γ1 κατηγορίας και την άνοδο της στην Β' Ε.ΚΑ.Σ.Θ. ανδρών, μέσω του προπονητικού team του, πληροφορεί τους αθλητές οι οποίοι εξεδήλωσαν το ενδιαφέρον να ενταχθούν στο δυναμικό του ανδρικού, εφηβικού και παιδικού τμήματος, ότι οι δοκιμαστικές  προπονήσεις επιλογής θα πραγματοποιηθούν όπως στο παρακάτω πρόγραμμα:

«Διπλό» για το μίνι του Ηρακλή

Για την όγδοη αγωνιστική του τουρνουά μίνι ο Ηρακλής επικράτησε εκτός έδρας του Μακεδονικού με 35-36.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-Χαλκηδόνα για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Διαφορά 94 πόντων για τις νεάνιδες του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τα προκριματικά Βορρά για το Πανελλήνιο στο Επταπύργιο οι νεάνιδες του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας που επικράτησαν με 9-103 του Διμηνίου Βόλου.

Νίκες για ΑΣ Καστοριά και Αλμυρό στη σημερινή τρίτη μέρα των προκριματικών Βορρά για τους εφήβους-Όλα τα φύλλα αγώνα και φωτορεπορτάζ-Τα αποτελέσματα των ομίλων του Νότου

Παραμένει αήττητος ο ΑΣ Καστοριάς μετά την σημερινή τρίτη αγωνιστική των προκριματικών Βορρά για το Πανελλήνιο εφήβων. Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Αλμυρός. Αναλυτικά τα παιχνίδια των τριών πρώτων ημερών:

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από την απονομή του κυπέλλου του υπερπρωταθλητή της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών στο Πειραματικό

Μαντουλίδης-Μαχητές Δόξας Πεύκων στον τελικό των νέων-Τι έγινε στους σημερινούς ημτελικούς

Μαντουλίδης και Μαχητές Δόξας Πεύκων θα αναμετρηθούν το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης στον τελικό του φάιναλ φορ νέων της ΕΚΑΣΘ, καθώς επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους στους σημερινούς ημιτελικούς.