5 Μαρ 2014

Ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο οι νέοι του Αίαντα Ευόσμου

Καθαρή επικράτηση στο «Ιβανώφειο» επί των Γαλάζιων για τους νέους του Αίαντα Ευόσμου με 58-73. Οι νικητές είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και ξέφυγαν στην επανάληψη με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων.

«Βομβαρδισμός» με τρίποντα από τους νέους του ΒΑΟ

Καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα οι νέοι του ΒΑΟ επικράτησαν στις Συκιές με 94-75 του Ηρακλή.

Αποκλειστικό-Το άλλο Σάββατο ο τελικός κυπέλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ

Αρχίζουν σιγά σιγά να ορίζονται οι μεγάλες διοργανώσεις της ΕΚΑΣΘ.

«Διπλό» στον Λαγκαδά για τους νέους των Μαχητών Δόξας Πεύκων

Εχοντας από τα πρώτα λεπτά ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ, οι νέοι των Μαχητών Δόξας Πεύκων επικράτησαν με 59-75 στον Λαγκαδά του Ερμή.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα νέων ΠΚ Νεάπολης-Αριστοτέλειο Κολέγιο

Το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι νέοι του ΠΚ Νεάπολης

Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο που τους βρήκε πίσω στο σκορ, οι νέοι του ΠΚ Νεάπολης «σοβαρεύτηκαν» και με πολύ καλή άμυνα στην επανάληψη επικράτησαν με 64-50 του Αριστοτελείου Κολεγίου. Η διαφορά λίγο νωρίτερα είχε φτάσει και τους 20 πόντους.

Αναβάλλονται οι προπονήσεις και οι αγώνες της μικτής κορασίδων της ΕΚΑΣΘ ως τις 26 Μαρτίου

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. ανακοινώθηκε ότι οι προπονήσεις και οι αγώνες της μικτής κορασίδων αναβάλλονται έως τις 26 Μαρτίου.

Κλήσεις αθλητών γεννημένων το 2002 από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ.

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλούνται όλα τα σωματεία να στείλουν αθλητές γεννημένους το 2002 το Σάββατο 8 Μαρτίου και ώρα 08:15 στο γήπεδο Μίκρας Β΄.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νέων της ΕΚΑΣΘ

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο μιλά στην ιστοσελίδα της FIBA

Βίντεο με τη συνέντευξη τύπου για το τουρνουά γυναικών μεταξύ του Πρωτέα Βούλας και προσωπικοτήτων από το χώρο του αθλητισμού και της showbiz

Ο Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός W.I.N. HELLAS και ο Πρωτέας Βούλας ενώνουν τις δυνάμεις τους την Κυριακή 16 Μαρτίου και ώρα 12:00 στο Κλειστό «Γ. Γενηματάς» της Βούλας, με στόχο την ενίσχυση του αγώνα πρόληψης και αντιμετώπισης των φαινομένων βίας και κακοποίησης των γυναικών, αλλά και την ευαισθητοποίηση του κοινού στον τομέα αυτό.

Στις 8 Μαρτίου ο χορός του Δ.Α.Σ. Ωραιοκάστρου

Η νέα ημερομηνία διεξαγωγής του χορού και της κοπή βασιλόπιτας του Δ.Α.Σ. Ωραιοκάστρου είναι το Σάββατο 8 Μαρτίου στις 20:00 στο Rose Garden. Ο σύλλογος  αναφέρει στην ανακοίνωση, «ελάτε να γιορτάσουμε μαζί και τη γιορτή της γυναίκας».

Την Δευτέρα η μηνιαία των προπονητών Βόρειας Ελλάδας-Βασικός ομιλητής ο Στέλιος Κουκουλεκίδης

Ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης καλεί όλα τα μέλη του, αλλά και τους σπουδαστές της Σχολής προπονητών και της ειδικότητας του ΤΕΦΑΑ, να παρευρεθούν στην μηνιαία συγκέντρωση του Φεβρουαρίου την Δευτέρα 10/03/2014 στις 18.00 στα γραφεία του Σ.Ε.Π.Κ. στο Ε.Α.Κ. Μίκρας, με βασικό ομιλητή τον κ. Στέλιο Κουκουλεκίδη της ΚΕΔ/ΕΚΑΣΘ και με βασικό θέμα της συζήτησης τους κανονισμούς του basketball. Θα ακολουθήσει συζήτηση για τους κανονισμούς και για θέματα του Συνδέσμου.

Στους «16» των εφήβων της ΕΚΑΣΘ ο Αίας Ευόσμου

Καλύτεροι σε όλο τον αγώνα οι έφηβοι του Αίαντα Ευόσμου επικράτησαν με 64-70 της Αρετσούς στον τρίτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων που διεξήχθη χθες το βράδυ στο «Ιβανώφειο» και προκρίθηκαν στις «16» καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον αγώνα νέων του ΠΚ Νεάπολης με το Αριστοτέλειο Κολέγιο (64-50)

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της Κυριακής σε Α1 και Α2 Γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της Κυριακής σε Α1 και Α2 Γυναικών που είναι οι εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων του Σαββατοκύριακου σε Β΄ και Γ΄ Εθνική Ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων του Σαββατοκύριακου σε Β΄ και Γ΄ Εθνική Ανδρών που είναι οι εξής:

Φιλικό της Εθνικής Εφήβων (U17) με την Αργυρούπολη-Ποιοι καλούνται να αγωνιστούν

Οι παρακάτω παίκτες καλούνται στην Εθνική Εφήβων (U17) την Παρασκευή 7 Μαρτίου και ώρα 19:00 στο νέο κλειστό Αργυρούπολης για φιλικό αγώνα που θα γίνει με την τοπική ομάδα στις 19:30:

Το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη το Π. Φάληρο-ΦΕΑ για την Α2 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας ΑΟ Π. Φαλήρου – ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ, για την 18η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών (1ος όμιλος) αντί της 09/03/2014 ώρα 12.00 και του βοηθητικού ΣΕΦ, θα διεξαχθεί στις 08/03/2014, ώρα 15.00 και στο Κλειστό γυμναστήριο Ν. Σμύρνης (Αρτάκης & Εθν. Αντιστάσης).

Τα παιχνίδια για το πρωτάθλημα νέων κυριαρχούν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Νέο φωτορεπορτάζ από το αποκριάτικο πάρτι του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου

Πέρασαν αήττητες και από την Πυλαία οι νεάνιδες του Αρη-Νίκη στην δεύτερη παράταση με 58-62 επί του ΠΑΟΚ

Σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα γοήτρου οι νεάνιδες του Αρη επικράτησαν μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με 58-62, ύστερα από 50 λεπτά.