27 Ιαν 2014

«Καθαρό» πέρασμα του Αίαντα Ευόσμου από την Περαία

Εχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Αίας Ευόσμου επικράτησε στην Περαία με 40-56 του Αχιλλέα Θερμαϊκού.

Πέρασε και από τις Συκιές η Επανομή

Εχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Αριστοτέλης Επανομής επικράτησε στις Συκιές του ΒΑΟ με 75-84.

Ντάμπλ-σκορ και…. εννέα για τον ΕΟΣ

Ενας ακόμη υγιεινός περίπατος για τον ΕΟΣ που επικράτησε με 57-24 των Αμπελοκήπων Μενεμένης.

Πήρε το ντέρμπι ο ΚΑΟΣ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΚΑΟΣ, που επικράτησε στο κλειστό της Σταυρούπολης του ΚΣ Γέφυρας με 70-64.

Ηταν… Μέγας στην επανάληψη

Βελτιώθηκε στην επανάληψη το Καλοχώρι και επικράτησε τελικά δίκαια των Κουφαλίων με 42-31. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι νεαρές σε ηλικία παίκτριες των γηπεδούχων είχαν τον πρώτο λόγο.

Διαφορά 52 πόντων για τη ΜΕΝΤ με Πεταχτή από τα παλιά

Εκπληκτική η ΜΕΝΤ με μία Πεταχτή από τα παλιά (πρώτη σκόρερ με 20 πόντους),  επικράτησε με 84-32 του Ποσειδώνα Καλαμαριάς, σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική.

«Διπλό» στη Μίκρα για το ΠΚ Νεάπολης

Καλύτερο στην επανάληψη το ΠΚ Νεάπολης επιβλήθηκε δίκαια στην Μίκρα του Γαλαξία με 65-70. Οι φιλοξενούμενοι πήραν στη τρίτη περίοδο μεγάλη διαφορά και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Χωρίς προβλήματα ο ΓΣ Μενεμένης

Ένα σερί 2-17 στην δεύτερη περίοδο έδωσε τη νίκη στο ΓΣ Μενεμένης που επικράτησε εκτός έδρας του Φιλοκτήτη με 34-50.

Πρωταγωνιστής ο Μαλτέσιος στη νίκη του Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Καλύτερος ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μαλτέσιο (πέτυχε 18 συνεχόμενους πόντους ανάμεσα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο), επικράτησε με 81-68 των Μετεώρων.

Τέλος ο Γραμματόγλου από τον ΚΑΟΣ-Με Ανεσιάδη σήμερα στον πάγκο η ομάδα της Σταυρούπολης

Χωρίς τον Κώστα Γραμματόγλου στον πάγκο του θα συνεχίσει ο ΚΑΟΣ μετά την απόφαση να λυθεί η συνεργασία του με τον σύλλογο. Μετά από συζήτηση με την διοίκηση και με γνώμονα πάντα το συμφέρον του ΚΑΟΣ αποχωρεί από την τεχνική ηγεσία του αντρικού τμήματος.

«Φόρτσαρε» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο η Χαλκηδόνα

Αν και αιφνιδιάστηκε στην αρχή η Χαλκηδόνα, με τις γνωστές απουσίες, επιβλήθηκε με 56-47 της Ακαδημίας Αστέρια.

Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών: Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών: Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Φιλικά με Ασβεστοχώρι και ΠΑΟΚ για το προπαιδικό του ICBS

Σαββατοκύριακο φιλικών θα είναι το ερχόμενο (1-2/2) για την ομάδα του προπαιδικού του ICBS αφού θα αγωνιστεί σε δύο δυνατά φιλικά με Ασβεστοχώρι και ΠΑΟΚ.

«Διπλό» στον Σταυρό και πρόκριση για τους παίδες του ΒΑΟ

Νίκη χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα με 24-34 και πρόκριση στην επόμενη φάση για τους παίδες του ΒΑΟ που επικράτησαν του Αριστοτέλη στο κλειστό του Σταυρού.

Καθαρό «διπλό» για τις νεάνιδες των Αμπελοκήπων Μενεμένης-Η βαθμολογία

Εχοντας το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα οι νεάνιδες των Αμπελοκήπων Μενεμένης επικράτησαν με 36-46 στο Νέο Ρύσιο της τοπικής Αναγέννησης, σε αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Διαμαρτύρονται για την διαιτησία του χθεσινού αγώνα, παίκτριες και προπονητές του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς λάβαμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι διαμαρτυρία για τον χθεσινό αγώνα του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών την οποία υπογράφουν όλες οι παίκτριες και οι προπονητές του συλλόγου:

Την Τετάρτη η κλήρωση της επόμενης φάσης των παίδων στην ΕΚΑΣΘ-Τι προβλέπεται από την προκήρυξη

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του μπλογκ η κλήρωση της επόμενης φάσης του πρωταθλήματος παίδων θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο Τετάρτη στις 17:30 στα γραφεία της ΕΚΑΣΘ. Η προκήρυξη αναφέρει τα εξής για την διαδικασία:

Γλυκιά ήττα και πρόκριση για τους παίδες της Χαλκηδόνας-Φωτορεπορτάζ από τα πανηγύρια

Υστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στην Χαλκηδόνα η τοπική ομάδα παίδων προκρίθηκε στην επόμενη φάση παρά την ήττα από τον πολύ μαχητικό και αποφασισμένο Γαλαξια Αδενδρου με 43-47.

Λύθηκε το συμβόλαιο της Γκίβενς με τον Αθηναϊκό-Θα συνεχίσει στην Ταργκοβίστε-Δηλώσεις της παίκτριας

Ο XL-Αθηναϊκός έλυσε κοινή συναινέσει την συνεργασία του με την Κρίσι Γκίβενς. Η Αμερικανίδα γκαρντ-φόργουορντ δέχθηκε μια άκρως δελεαστική προσφορά από την ρουμανική, Ταργκόβιστε, την οποία δεν μπόρεσε να αρνηθεί.

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι έφηβοι της ΜΕΝΤ

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την προκριματική φάση των εφήβωων, η ΜΕΝΤ καλύτερη στην επανάληψη επικράτησε με 72-51 της Ακαδημίας Αστέρια.

Το Σάββατο η πίτα των «Future Stars»

Το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014 και  ώρα 10:00 θα πραγματοποιηθεί στο Coffee-Casual «Alana» (Ανδριανουπόλεως 7)  η καθιερωμένη κοπή της πίτας της ακαδημίας «Future Stars».

Μία ώρα νωρίτερα το Ικαρος Καλλιθέας-Αθηναϊκός για την Α1 γυναικών-Την Πέμπτη το βράδυ το ΦΕΑ-Ν. Κηφισιά για την Α2-«Κεκλεισμένων των θυρών» παιχνίδια Α2 και Β΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας Γ.Σ.ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – Α.Σ. ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ για την 14η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2013-14 της 01/02/2014, αντί της προκαθορισμένης 20.00 θα διεξαχθεί στις 19.00.

Οι προπονήσεις των Προεθνικών εφήβων και παμπαίδων

Από την ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι την Τετάρτη (29/01) στις 19.00 θα γίνει στο ΟΑΚΑ η προπόνηση της προεθνικής ομάδας των εφήβων.

Σωσσίδης: «Ιστορική η ευθύνη της ΧΑΝΘ απέναντι στο μπάσκετ»

Ως γενέτειρα του μπάσκετ στην Ελλάδα η ΧΑΝΘ φιλοδοξεί να τηρήσει την παράδοση της ανάπτυξης του αθλήματος σχεδόν έναν αιώνα μετά.

Στιγμιότυπα από τις βραβεύσεις και συνεντεύξεις των τιμηθέντων και των επισήμων στην βασιλόπιτα της ΕΚΑΣΘ

Βίντεο του Βαγγέλη Πουλιανίτη με την ομιλία του προέδρου της ΕΚΑΣΘ, Σάββα Λόρτου, στην κοπή βασιλόπιτας της Ενωσης

Αρκετά σημαντικά παιχνίδια στις «μεγάλες» κατηγορίες ανδρών και γυναικών υπάρχουν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Πλούσιο φωτορεπορτάζ του Γιώργου Γκολέμα από την κοπή βασιλόπιτας της ΕΚΑΣΘ

Ήταν… Αδάμαστος από τους Κένταυρους

Καλύτερος μετά την δεύτερη περίοδο ο Αδάμαστος ανάγκασε τους Κένταυρους στην τέταρτη φετινή τους ήττα καθώς επικράτησε με 77-70.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ελληνικό-Ικαρος Καλλιθέας για την Α1 γυναικών

Τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους Βορρά της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Βορρά της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΑΙΓΑΛΕΩ 77-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 32-33, 51-46, 77-70

Ένα ακόμη «διπλό» για το Πειραματικό

Επιδεικνύοντας για ακόμη έναν αγώνα το πρόσωπο μίας καλοδουλεμένης ομάδας που ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο σε άμυνα αλλά και επίθεση η ομάδα του Πειραματικού πέτυχε ακόμη μία εκτός έδρας νίκη  με 46-67 απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Νέστορα.

«Φόρτσαραν» στην επανάληψη οι παίδες της ΧΑΝΘ

Η παιδική ομάδα της ΧΑΝΘ πήρε την νίκη στην έδρα της με 61-54 επί της ΕΚ Σταυρούπολη, μπαίνοντας μετά το ημίχρονο αποφασισμένη να κερδίσει.