Κράτησαν το αήττητο οι Βετεράνοι Μηχανικοί στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Medical-Ελαιώνες

Για την όγδοη αγωνιστική του Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ είχαμε το περασμένο Σαββατοκύριακο ενδιαφέροντες αγώνες.

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι, η COCA COLA 3E κέρδισε την PORCELANA και παραμένει τρίτη στο Πρωτάθλημα, οι Βετεράνοι Μηχανικοί έστω και δύσκολα κατάφεραν να κρατήσουν το αήττητό τους κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα της SBC, ενώ το CAFÉ TIMES πήρε μία ακόμα νίκη επί του VOID CAFÉ αυτή τη φορά, και εδραιώθηκε στη τέταρτη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο φάιναλ φορ της φετινής διοργάνωσης. Η MEDICAL άντεξε στην πίεση της νεανικής ομάδας της Κατασκήνωσης Ελαιώνες και τελικά την κέρδισε, υποχρεώνοντας την σε μία ακόμα συνεχόμενη ήττα, και τέλος, ο Αισχύλος παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας καθώς φάνηκε κακός οικοδεσπότης κερδίζοντας την PORCELANA με μεγάλη διαφορά. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

11. SBC                                             6                    0-6

Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται κανονικά το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τα παιχνίδια της ένατης αγωνιστικής. Στο πρόγραμμα δεσπόζει ο αγώνας μεταξύ COCA COLA 3E και Αισχύλου, καθώς η νικήτρια ομάδα θα βρεθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Την ίδια θέση όμως διεκδικεί και η ευχάριστη έκπληξη του Πρωταθλήματος, η ομάδα του CAFÉ TIMES, η οποία δοκιμάζεται κόντρα στον περσινό φιναλίστ Ιπποκράτη, που βρίσκεται σε ανοδική πορεία στα τελευταία ματς. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Δίκαιη νίκη πήρε η ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης επί της PORCELANA με 56-49. Ήταν μια νίκη κλειδί για την είσοδο στην τετράδα του πρωταθλήματος και ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Η πολύ καλή άμυνα του Μήτση πάνω στον Δόγραλη ήταν το στοιχείο που μπλόκαρε τον αντίπαλο και με τον Ηλία Μουρίκη να κάνει το γνωστό του παιχνίδι στην επίθεση η COCA COLA 3E κατάφερε να λυγίσει την σθεναρή αντίσταση των αντιπάλων. Βοήθησαν επιθετικά και οι Τζήλιας, Ανδρέου. Από την PORCELANA ξεχώρισε ο έμπειρος Παναγιωτίδης και ο Μποζίνης.
Δεκάλεπτα: 10-13, 24-27, 38-39, 56-49
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζήλιας 8, Μουρίκης 33(7), Χατζόπουλος, Μήτσης 8(2), Ανδρέου 5, Λεμονας, Χαμπέρτζης, Ορφανουδάκης.
PORCELANA (Νασιούδης): Χατζηγεώργιου, Λιαντης 7, Αλεξανδρίδης 4, Κολιοφούτης, Γκαλιος 3, Μανιάτης, Εξαδάχτυλος 2, Ρίμπας, Μποζίνης 10(2), Λεμοντζής 2, Δογράλης 5, Παναγιωτίδης 15(2).

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – SBC 76- 58
Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα των Βετεράνων - Μηχανικών επικράτησε δύσκολα της μαχητικής ομάδας της SBC.
Η  SBC παρά τις ελλείψεις της ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-13,  έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Αργυρόπουλο, που πέτυχε στο διάστημα αυτό 9 πόντους, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια.
Η ομάδα των Βετεράνων-Μηχανικών αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας man to man  και έτσι μείωσε την διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο με 33-37 υπέρ της ομάδας της SBC . Πολύ καλός στο διάστημα αυτό ο Παπαναστασίου, που βοήθησε επιθετικά την ομάδα του με 10 πόντους και δεν επέτρεψε στην SBC να αυξήσει την διαφορά.
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με την SBC  να έχει ελαφρύ προβάδισμα, αλλά ένα ξέσπασμα των Βετεράνων-Μηχανικών στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τον αγώνα στην ισοπαλία στο 30’.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντίπαλων παικτών να κάνουν συνεχείς αιφνιδιασμούς και να κερδίζουν τελικά εύκολα με 76-58. Να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό η SBC πέτυχε μόλις 7 πόντους έναντι 25 των Βετεράνων-Μηχανικών.
MVP των νικητών ο Παπαναστασίου με 16 πόντους και πολλές ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ από τους ηττημένους κορυφαίος ο Αργυρόπουλος με 20.
Δεκάλεπτα: 13-22, 33-37, 51-51, 76-58
Διαιτητές: Ζάχος-Διβόλη
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τρικαλιώτης, Καραγιαννίδης 5, Κουρβούλης 16, Σταυριανός 9(1), Παπαναστασίου 16, Γιαγκόπουλος 7 (1), Βλαχάκης 7, Τσιριλάκης 2, Παπαθανασίου 14.
SBC (Παζαρλής): Αργυρόπουλος 20, Στεργίου, Τάνης 10, Οικονομόπουλος 6, Παζαρλής 22, Γκοτζαμανιδης.

VOID CAFE – CAFE TIMES  50-58
Εύκολο απόγευμα για το CAFÉ TIMES στο γήπεδο της ΕΚΟ, που επιβλήθηκε πιο εύκολα απ ότι δείχνει το τελικό σκορ επί του VOID CAFÉ με 50-58. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 7-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, παίρνοντας έτσι τη νίκη που τους εδραιώνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και οδηγεί στο φάιναλ φορ του φετινού πρωταθλήματος.
MVP των νικητών και του αγώνα ο Λεμονίδης με 20 πόντους, ακολουθούμενος από τον αρχηγό Ζελελίδη με 11, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο αρχηγός Κεχαγιάς με 18 και ο Ζαχαρέλης Κ. με 14.
Δεκάλεπτα: 7-17, 23-31, 36-45, 50-58
VOID CAFÉ (Κεχαγιάς): Ψύχας 3(1), Δωρής, Ζαχαρέλης Κ. 14(2), Μπαλάφτσαλης, Ζαχαρέλης Β. 11, Κεχαγιάς 18(2), Ντίντας 4.
CAFÉ TIMES (Καζαντζίδης): Κώστας, Παναγιωτίδης 2, Αλεξιάδης 7, Λεμονίδης 20, Σαπουτζής 11(1), Ιμιρτζίδης 7, Ζελελίδης 9(1), Καραμπάσης, Χολερίδης 2.

MEDICAL – ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ  67-58
Eνα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής στην ΕΚΟ, όπου η MEDICAL κατάφερε να επιβληθεί της Κατασκήνωσης Ελαιώνες με σκορ 67-58.
Το παιχνίδι ξεκίνησε αμφίρροπα,  όμως η MEDICAL παίζοντας γρήγορο παιχνίδι χάρη στο δίδυμο Στυλιανού-Φελουκίδη κατάφερε να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (39-21). Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελαιώνες παρουσίασαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, αιφνιδίασαν παίζοντας εξαιρετικά πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη και ροκάνισαν τη διαφορά. Εν τέλει η MEDICAL άντεξε στην πίεση των αντιπάλων της και παίζοντας πιο συγκεντρωμένα στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να πάρει τη νίκη.
Απο τους νικητές διακρίθηκαν οι Αναστασιλάκης Α, Γαλάνης και Καζάκος, ενώ από τους ηττημένους εξαιρετικός ήταν ο Κεραμιδάς.
Τέλος, οι παίκτες και των δύο ομάδων εύχονται περαστικά στον Γαλάνη που τραυματίστηκε.
Δεκάλεπτα: 15-13, 39-21, 50-45, 67-58
Διαιτητές Λόλι-Ιωάννου
MEDICAL (Αντωνίου): Στυλιανού 11, Γαλάνης 16, Θεοδοσιάδης 2, Φελουκίδης 6, Αναστασιλάκης Α. 15, Καζάκος 12, Μόσχος, Αναστασιλάκης Κ., Αναστασιλάκης Χ., Αντωνίου.
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης): Σιταρίδης Α. 10, Παραμανίδης 5, Σιταρίδης Β. 11, Κεραμιδάς 24, Παπαποστόλου 4, Κατσαμάγκας 2, Ιωαννίδης 2, Παραστατίδης.