Δύσκολη επικράτηση στην Ξάνθη για τον Ηρακλή

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ηρακλής, πιο εύστοχος στις βολές στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 48-53 στην Ξάνθη της Ασπίδας.

Οι νικήτριες είχαν το προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο, όμως οι παίκτριες του Νεδήμ Καρά Αχμέτ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 41-41, στο 32ο λεπτό. Στη συνέχεια το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις βολές των τελευταίων λεπτών.
Δεκάλεπτα: 12-10, 19-28, 34-39, 48-53
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 12(1), Παπαευαγγέλου 8(2), Ψωμαδοπούλου, Ομέρ-Ογλού, Παπαδοπούλου 4, Παπαϊωάννου 2, Αντώνογλου 12, Μαμαλίκατζη 4, Παπαχρυσοβέργη, Ζιώγα 6(2), Καραλίδου Β., Γκιρκίζα.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπαχταλιάς): Τσουμπερλή 9, Σταμπή 5, Κατσαμούρη, Οικονόμου 6, Σολωμού 6(1), Τσάντα, Παπαρδέλα, Αθανασιάδου 12, Γεροστεργίου 8, Ντάλλα 2, Λογδανίδου 6.