Συμπλήρωσε το καρέ της τελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες η Τερψιθέα Γλυφάδας

Μια δύσκολη νίκη πέτυχε η Τερψιθέα Γλυφάδας στον Αγιο Δημήτριο επί του μαχητικού Κρόνου με 55-50 και προκρίθηκε στο φάϊναλ φορ του κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Σε ένα ματς με πολλές αλλαγές ρυθμού και πρωτοπορίας, οι φιλοξενούμενες είχαν γενικά κάποια υπεροχή. Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε να παίρνουν σχετικά ικανό προβάδισμα (34-41), όμως η… άφαντη ως τότε Σπαθάρου με δύο τρίποντα έφερε τα πάνω κάτω. Με βολές της Ξάνθου ο Κρόνος πέρασε μπροστά με 43-42 (σερί 9-1) στο 34ο λεπτό.

Εκεί η Τερψιθέα ξαναπήρε την πρωτοπορία με την επανεμφάνιση της μέτριας Ουίλιαμς και κράτησε την νίκη. Από τις νικήτριες Βαλέτα, Αξιοπούλου και στο πρώτο η Ισκίογλου ήταν οι διακριθείσες ενώ από τον Κρόνο που ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός βοήθησαν πολύ Πανταζή, Σπαθάρη και Ξάνθου.

Δεκάλεπτα: 13-14, 27-28, 34-41, 50-55
Διαιτητές: Στρέμπας-Φραγκούλη
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ζέρβα): Καμμένου 3(1), Εμμανουηλίδου 1, Σπαθάρου 7(2), Πανταζή 12, Σπαθάρη 14(3), Ξάνθου 13, Γασπαράτου, Ζικυρίδου.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Παπασπυριδάκος): Βαλέτα 8, Σύρα 4, Αξιοπούλου 11(2), Ισκιόγλου 12, Στεφάνου, Ουίλιαμς  17, Σπηλιώτη 3.