Εσπασαν το αήττητο του ΟΤΑ οι Δημοσιογράφοι στο πρωτάθλημα του ΕΚΘ

Οι Δημοσιογράφοι κέρδισαν καθαρά και δίκαια τον πρωτοπόρο και αήττητο μέχρι χθες του Εργατοϋπαλληλικού Πρωταθλήματος, Οργανισμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης στο φιλόξενο γήπεδο των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη με 73-65 για την ενδέκατη αγωνιστική.

Με ηγέτες στο παρκέ τους Παπασιώπη και Νικολάου είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 34-28 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 57-50.

Η απώλεια του Αυγέρη με πέντε φάουλ από το τρίτο δεκάλεπτο καλύφθηκε με τον καλύτερο τρόπο από τους υπόλοιπους, ενώ ο ΟΤΑ είχε χάσει νωρίτερα με πέντε φάουλ τον Χατζηευστρατίου και του στοίχησε στην ρακέτα.

Πλέον με τη νίκη τους αυτή οι Δημοσιογράφοι έφτασαν τις τέσσερις σε εννέα αγώνες, ενώ μετά τις γιορτές έχουν να παίξουν και τους δυο εξ αναβολής αγώνες με τον ΟΠΑΠ και τους Μυρμιδόνες.

Κορυφαίοι των νικητών Παπασιώπης (30π.) και Νικολάου 20π. με 4 τρίποντα, ενώ από τον Οργανισμό ξεχώρισαν Τζίβας (22π.) και Δεβετζής (17π.).

Ο ΟΤΑ ολοκλήρωσε που με ήττα τον πρώτο γύρο, μετράει πλέον δέκα νίκες σε ένδεκα αγώνες και είναι η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 15-14, 28-34, 50-57, 65-73
Διαιτητές: Καλαϊτζίδου-Φωτιάδου
 ΟΤΑ (Παλαντζάς): Βιολιστής 6, Τζιβας 22(2), Τσελέπας 2, Χατζηευστρατίου 12, Δεβετζής 17(4), Κατσαρης 6(2).
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ (Μιχαλίτσιος): Παπασιώπης 30, Μιχαλίτσιος 4, Φελάνης 2,Τσατσούλης, Καραγιώργης 7, Αυγέρης 10, Κούσης, Νικολάου 20(4).