Μεγάλη νίκη στο Πανόραμα με ανατροπή για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Αν και με εφτά παίκτες ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς επικράτησε στο Πανόραμα επί της ΡΒΑ με 55-60,  γυρνώντας από το 29-9 με το οποίο έχανε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η νικήτρια ομάδα ξεκινώντας πολύ μουδιασμένα φοβήθηκε τον αγώνα και με άμυνα μαν το μαν χωρίς πάθος και στην επίθεση χωρίς ομαδικές προσπάθειες έμεινε πίσω με μεγάλη διάφορα.  Τότε ο Άκης Παπαμαρουδης άλλαξε την ροή του αγώνα με άμυνα 1-3-1 πιεστική στα άκρα. Έτσι άρχισε σιγά σιγά να … ροκανίζεται η διάφορα και το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε 33-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με όπλο πάλι την άμυνα το σκορ έγινε 43-37.  Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό πάλι με την ίδια συνταγή στην άμυνα. Ο έμπειρος Γιάννης Βασιλειάδης με έξι στις έξι βολές, ο Πρόδρομος Σαμουρκασιδης με δύο τρίποντα και επτά ακόμη πόντοι έφεραν τα πάνω κάτω και με επιμέρους σκορ  12-23 ήρθε η νίκη ψυχολογίας.
Δεκάλεπτα: 29-9, 33-23, 43-37, 55-60
Διαιτητές: Μπάιος-Κασαπίδης
ΡΒΑ (Γιαννάκης):  Πέντζος 4, Σουρμελίδης 2, Πεστρακυλίδης 1, Καρτσακλάς 3, Μαλακόπουλος,  Παράσχος 2, Ρόλος 15, Χάρτης 2, Σιούτας, Αναστασιάδης 9, Καμάρας,  Τσακιρίδης 10.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Παπαμαρουδης): Λαϊνάς 5, Χάνης 2, Γουναρίδης 9, Βασιλειάδης 15, Τικτοπουλος, Γκουντινάς 13, Σαμουρκασίδης 16.