«Διπλό» στον Αξιό μετά από παράταση για την ΑΕΚ Αγίου Αθανασίου

Υστερα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ η ΑΕΚ Αγίου Αθανασίου επικράτησε εκτός έδρας ύστερα από παράταση του ΠΑΟΚ Κυμίνων Νέων Μαλγάρων με 64-71.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά μετά βρήκανε ρυθμό  και βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου με οκτώ πόντους.

Ενα ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έφερε δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να χάνουν με πέντε, όμως με δύο εύστοχες βολές, ένα κλέψιμο και τρίποντο μέσα σε τέσσερα δευτερόλεπτα έγινε το 60-60, με 6,7 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Το ματς πήγε στην παράταση και με καλή άμυνα και 4-11 οι φιλοξενούμενοι ήταν οι τελικοί νικητές.

Δεκάλεπτα: 17-9, 24-27, 39-47, 60-60 (κ.α.), 64-71
Διαιτητές: Γιαννάκης-Δαϊκούδης Κ.
ΠΑΟΚ ΚΥΜΙΝΩΝ ΝΕΩΝ ΜΑΛΓΑΡΩΝ (Ρούζιος): Πετρέντσης 5, Σταυρακίδης, Μπένας 15(1), Κόκκος 1, Πουλιάκης 24(4), Κυανίδης 8, Χουρίδης 6, Ζακαλκάς 3, Σταμάτης, Τσιλιμίγκρας 2.
ΑΕΚ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ (Μαυροματίδης): Κουρουτζίδης 16, Σαραντιάδης, Χατζόπουλος 13, Προκοπίου 2, Τσακίρης 6, Σμυρναίος 10(1), Ανδρας 24(2), Κωνσταντινίδης.