Παραμένουν αήττητοι οι βετεράνοι μηχανικοί στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Τα παιχνίδια της έκτης αγωνιστικής-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ιπποκράτης-Ελαιώνες

Το περασμένο Σαββατοκύριακο διεξήχθη η έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ. Τα αποτελέσματα:

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Σε ένα κακό ποιοτικώς παιχνίδι με μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν, η ομάδα της PORCELANA κατάφερε να υποτάξει τελικά αυτή του CAFE TIMES με το παιδικό σκορ 36-33, χάρη στην απόδοσή της, κυρίως αμυντικά, στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Καλύτερος παίκτης των νικητών ο Παναγιωτίδης με 11 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο αρχηγός Ζελελίδης με 8.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιβελεκίδου – Μπίκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-7, 21-19, 30-24, 33-36.
CAFE TIMES (Φούτσης): Λεμονίδης 6, Παναγιωτίδης 5, Σαπουτζής 3, Ιμιρτζίδης 4, Ζελελίδης 8(1), Καραμπάσης, Γιαννακόπουλος, Χολερίδης 7.
PORCELANA (Νασιούδης): Εξαδάκτυλος, Μποζίνης 6(1), Αλεξανδρίδης 2, Κολιοφούτης 4, Λεμοντζής, Χατζηγεωργίου, Παναγιωτίδης 11(1), Λιαντής 3(1), Δόγραλης 10(1), Μανιάτης.

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Ιπποκράτη, που εκμεταλλευόμενη τις πολλές απουσίες των φιλοξενουμένων πήρε τη νίκη με το ευρύ 109-71.
Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, τιμωρώντας την άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους με συνεχή τρίποντα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε άνω των 20 πόντων, και εν συνεχεία οι δύο ομάδες ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι προσφέροντας ωραίες φάσεις και πολλά εύστοχα τρίποντα.
Καλύτερος των νικητών ο αρχηγός Λευτέρης Δρίζης με 41 πόντους και 10/13 τρίποντα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο δικός τους αρχηγός Βασίλης Σιταρίδης με 21.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρκαλέτσης- Κατούδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-30, 37-61, 55-87, 71-109.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δρίζης): Σιολας 9 (2), Προδρομιδης 10 (1), Θεοχαρης 2, Μαγγιζης 15 (1), Δαλαμπιρας 2, Ραμι 16, Δριζης 41 (10), Χουτουμανιδης 10 (1), Κουμαρας 4.
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Σιταριδης Β. 21 (1), Σιταριδης Α. 15, Εμμανουηλ 16 (2), Κατσαμάγκας Κ 11(2), Ιωαννιδης Π. 8.

Η MEDICAL διατήρησε την παράδοση να μην χάνει απο το VOID CAFE, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που επικράτησε μάλλον εύκολα. Από την αρχή οι νικητές σκοραραν με ευκολία και πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (31-22).
Στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά 23 πόντων, το VOID δε φαινόταν να έχει λύσεις να ανατρέψει την διαφορά και ούτε ρίσκαρε, αναλώνοντας αρκετό χρόνο επίθεσης και επιχειρώντας λίγα μακρινά σουτ. Η διαφορά δημιουργήθηκε με σχεδόν μονότονο τρόπο με τον Στυλιανού να βγάζει πάσες στην πλάτη της άμυνας συνήθως στον Αναστασιλάκη για εύκολα λει απ. Οι τελικές πάσες του Στυλιανού ήταν περισσότερες από όσες ολοκληρώθηκαν, συχνά οι συμπαίκτες του αστοχούσαν σε εύκολες προσπάθειες. Η σχετική ευστοχία του Καζάκου (2/4 τρίποντα) χωρίς απάντηση, είναι ακόμα ένας παράγοντας που δικαιολογεί το τελικό σκορ.
Από την πλευρά των ηττημένων η ιδιαίτερη προσπάθεια του Κεχαγιά (22 πόντους) δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση για την ομάδα του. Επωμίστηκε όλο το βάρος της επίθεσης , δεν φάνηκε να έχει συμπαραστάτη που να σκοράρει, οι συμπαίκτες του και όταν ήταν ελεύθεροι για σουτ δεν τολμούσαν και έψαχναν την πάσα στον στενά μαρκαρισμένο σκόρερ τους.
Με διαφορά κορυφαίος του αγώνα ο Στυλιανού ο οποίος έβαλε 23 πόντους και μοίρασε πάσες στους συμπαίκτες του για άλλους τόσους. Από τους νικητές δεν υστέρησε κανείς και έδειξαν πολύ συγκεντρωμένοι σε άμυνα και σε επίθεση. Ο Καζάκος και ο Αναστασιλάκης Αθ. σκόραραν με καλή ευστοχία δημιουργώντας από άλλες θέσεις όταν έκλεινε η άμυνα.
Καλό γενικά το κλίμα στον αγώνα , με λίγα σφυριγμένα (και μη) φάουλ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 31-22, 53-30, 69-47.
MEDICAL (Kουλαξής): Τσουκαλάς 6, Στυλιανού 23(1), Αναστασιλάκης Κ. 4, Θεοδοσιάδης 8, Κουλαξής 4, Καζάκος 11(2), Αναστασιλάκης Αθ. 13.
VOID CAFE (Mπαλάφτσαλης): Ψύχας 6, Δωρής 6, Ζαχαρέλης Κ. 2, Ζαχαρέλης Β. 4, Κεχαγιάς 22(1), Τσαμπαρλής 6.

Εξαιρετικό παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή το βράδυ στο γήπεδο του Φοίνικα, τόσο από πλευράς φάσεων όσο και από πλευράς διακύμανσης σκορ, με τους Βετεράνους Μηχανικούς να καταφέρνουν τελικά να κλέψουν τη νίκη από την COCA COLA 3E με 93-83. Όπως δείχνει και το τελικό σκορ, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και οι άμυνες τους αντιμετώπισαν προβλήματα.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς μία ελαφριά πρωτοπορία στο σκορ, χωρίς ποτέ όμως να καταφέρουν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Στο τρίτο δεκάλεπτο, Μουρίκης και Ανδρέου έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους, και μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (63-73) στο 32'. Ωστόσο οι Βετεράνοι Μηχανικοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και με 10 συνεχόμενους πόντους του Σταυριανού σε 4 επιθέσεις (2 τρίποντα, δύο δίποντα) μετέτρεψαν το 73-80 σε 83-80, και λίγο αργότερα σε 89-80, τρέχοντας έτσι ένα σερί 16 αναπάντητων πόντων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 89-83, αλλά δεν είχαν δυνάμεις για το παραπάνω.
MVP των νικητών ο Σταυριανός με 16 πόντους (10 συνεχόμενους στην τελευταία περίοδο), ενώ τον ακολούθησαν οι Βλαχάκης, Παπαναστασίου και Κουρβούλης.  Από τους ηττημένους προσπάθησαν ο Μουρίκης με 42 (9 τρίποντα) και Ανδρέου με 27.
Μοναδική κακή στιγμή στο παιχνίδι ο τραυματισμός του Ποτουρίδη, που σε διεκδίκηση ριμπάουντ δέχθηκε ένα άθελο χτύπημα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου του έγιναν 4 ράμματα στο φρύδι. Οι παίκτες και των δύο ομάδων του εύχονται περαστικά και γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στούμπος – Χιωτάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-41, 61-69, 93-83.
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Κουρβούλης16(1), Σταυριανός 16(2), Παπαναστασίου 16, Γιαγκόπουλος 11(3), Βλαχάκης 21, Παρίσης 11(2), Παπαθανασίου 2.
COCA COLA 3E (Πλακίδας-Τζίλιας): Μουρίκης 42(9), Χατζόπουλος 3(1), Ποτουρίδης 1, Μήτσης 6(2), Ανδρέου 27(1), Παπαβασιλείου, Λεμόνας 2, Ντάντος, Ζησάκης 2, Ορφανουδάκης.

Η ομάδα του Αισχύλου πέτυχε άλλη μια νίκη, καθώς επιβλήθηκε της SBC με 80-67 στο γήπεδο των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς μετά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους έξω από τα 6,25  αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου η SBC έκανε μία προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις  αύξησαν εκ νέου τη διαφορά και νίκησαν τελικά με 13 πόντους διαφορά.
Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Κωλλέτη, που αναγκάσθηκε να αποχωρήσει στο τρίτο δεκάλεπτο.
Καλύτεροι των νικητών οι Χριστοφορίδης με 32 πόντους και Νασάγκας με 12 πόντους ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Γρηγοριάν και Τάνης.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τεμέλκου – Στράτογλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 32-40, 47-59, 67-80.
SBC (Παζαρλής): Γρηγοριαν 16(1), Αργυροπουλος 2, Στεργιου 2, Τανης 14, Οικονομοπουλος 5(1), Κωλλέτης 2, Παζαρλης 28(2), Γκοτζαμανιδης.
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Λιούμπας 12, Ρουμελιώτης 9(1), Κωσταβέλης 2, Νασάγκας 12(4), Αμπατζόγλου 8, Κοντόπουλος 5, Χριστοφορίδης 32(8).