«Διπλό» για το Θρίαμβο Ταγαράδων

Σε χθεσινή αναμέτρηση για το Πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ, ο Θρίαμβος Ταγαράδων επιβλήθηκε της Ελβετίας 2005 εκτός έδρας με 50-59, χάρη στην πολύ καλή απόδοσή του στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι όντας πολύ εύστοχοι στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 9-28, ενώ στο 12' το σκορ ήταν 9-30. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ροκάνιζαν συνεχώς τη διαφορά, και μάλιστα κατάφεραν μα μειώσουν στο καλάθι (50-52), 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Η ευστοχία όμως του Μπατσίλα σε σουτ δύο πόντων στα 50" και η ψυχραιμία των νικητών στις ελεύθερες βολές (5/6 στα τελευταία 35'') δεν έδωσαν το δικαίωμα στους ηττημένους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι αυτό.

Δεκάλεπτα: 9-28, 20-33, 31-45, 50-59
Διαιτητές: Γαζέτας Α.-Γαζέτας Ο.
ΕΛΒΕΤΙΑ 2005 (Γιαννουζάκος): Αγγέλης 2, Σιμιτζής 9(3), Κυριακού, Φυλακτός 15(2), Τικπασάνογλου, Ίκας, Ανδρέου 14(2), Βασιλείου 10(1), Σιαπέρας, Κορκακάκης.
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Μπατσίλας 13, Μουδούρης 14, Καραγεωργόπουλος 10, Μαντόπουλος, Τζίκος, Τσούλος, Δημητριάδης 17(4), Παπαθανασίου 5(1).