Οδυνηρή ήττα για τον Παναθλητικό στο ντέρμπι «ουραγών»

Καλύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου που αν και είχε φορτωμένη την Νίκη Ζέρβα με τέσσερα φάουλ από το 12ο λεπτό πήρε μια μεγάλη νίκη με 73-67 στο Επταπύργιο από τον Παναθλητικό.

Οι φιλοξενούμενες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα που πήραν στο πρώτο ημίχρονο με υποδειγματικό σπάσιμο του πρες και 6/9 αιφνιδιασμούς. Ο Παναθλητικός προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει μέχρι το 64-68, 1΄21΄΄ πριν την λήξη αλλά ψύχραιμες οι Θεσσαλές (28/37 βολές) πήραν μια μεγάλη νίκη.

Ο Ολυμπιακός που χρησιμοποίησε έξι κορίτσια στην μεγαλύτερη διάρκεια και είχε πολλά προβλήματα όλη την εβδομάδα είχε κορυφαίες τις Δεληγιάννη, Ταντουρόφσκα πολύ καλές Κυριατζίδου, Σουλτάνη και φυσικά την Ζέρβα με αλλαγή την Ζήτη να σαρώνει τα ριμπάουντς παρά τα φάουλ.

Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να σπάσουν την ζώνη του Καπουρνιώτη  μόνο με τρίποντα και είχαν 11 αλλά σε 35 προσπάθειες(!!) .  Η Τία Γκιμπς ήταν η κορυφαία αλλά για τον Παναθλητικό η ήττα ήταν οδυνηρή και πήγε στα σκουπίδια η νίκη επί του Αθηναϊκού. Αντίθετα ο Ολυμπιακός ξαναπαίρνει τα πάνω του και ελπίζει …

Δεκάλεπτα 20-27 , 32-37 , 45-58 , 67-73
Διαιτητές : Τσιαπλής-Κατωτικίδης
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Συρόπουλος) (12/33 δ., 11/35 τρ. 10/17 β., 39 ρ.): Κωτούλα 6(2), Γκιμπς 22(3), Αναστασιάδου 4, Καζαντζίδου 7, Τόσκα, Τσαμπούρη 12(4),  Κωστανάκη 6(2), Ταρπάγκου 8, Γαϊτάνη 2, Κουλουμπή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης) (28/37 β. 15/36 δ., 5/15 τρ., 41 ρ.): Κυριατζίδου 12(2), Σουλτάνη 12 (8/8 β.), Θωμά, Ταντουρόφσκα 18(2), Ζέρβα 10 (15.)  Ζήτη 3(1), Αρτεμισίου, Δεληγιάννη 18 (14/20 β.)