Αήττητοι Ελαιώνες και Βετεράνοι Μηχανικοί στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι των πρώτων με την Porcelana

Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ έγιναν την περασμένη εβδομάδα τα εξής παιχνίδια:

ΑΙΣΧΥΛΟΣ            5              3              2 – 1       221-211
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ           4              2              2 – 0       138-108
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ               4              2              2 – 0       155-142
CAFE TIMES        0              0              0 – 0       0-0

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, λόγω της αργίας της 28ης Οκτωβρίου το πρωτάθλημα έχει διακοπή. Ωστόσο θα διεξαχθεί ο εξ αναβολής αγώνας μεταξύ της ΜEDICAL και του CAFE TIMES, το Σάββατο 25/10 στις 18.00 στο κλειστό γήπεδο ΕΚΟ.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής είναι:

Σα 01/11              18:00     ΕΚΟ        VOID CAFE – PORCELANA
Σα 01/11              20:00     Ευκαρπία            KYANA – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
Κυ 02/11              17:30     ΕΚΟ        CAFE TIMES – SBC
Κυ 02/11              21:30     Φοίνικας             ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – MEDICAL
Τρ 04/11               21:30     Φρυγανιώτη      ΑΙΣΧΥΛΟΣ – VOID CAFE

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΑΙΣΧΥΛΟΣ  81
ΚΥΑΝΑ 67
Η ομάδα του Αισχύλου ζευγάρωσε τις νίκες της στο Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, καθώς επιβλήθηκε της ΚΥΑΝΑ με 81-67 στο γήπεδο των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΚΥΑΝΑ έκανε μία προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις στο τέλος αύξησαν τη διαφορά και νίκησαν τελικά με 14 πόντους διαφορά.
Καλύτεροι των νικητών οι Νασάγκας με 28 πόντους και Χριστοφορίδης με 23, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Βασιλειάδης, Σύρος και Κοσμάς Κ.
Δεκάλεπτα: 26-22, 47-36, 59-50, 81-67
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Πράττος
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Τριανταφύλλου 10, Νασάγκας 28(2), Λιούμπας 10, Ρουμελιώτης 2, Καζακίδης , Αμπατζόγλου 8, Κοντόπουλος , Χριστοφορίδης 23(5).
KΥΑΝΑ (Κοσμάς Γ.): Κοσμάς Γ. 2, Πασχάλης 4, Σύρος 13(2), Βασιλειάδης 24, Μανώλης, Καραγιάννης 6(2), Παπασαραφιανός 6, Κοσμάς Κ. 11(1), Βασσάρας 1.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 72
COCA COLA 3E 69
Ακόμα ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από το περσινό ζευγάρι του τελικού, με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με πολλές απουσίες σε σχέση με την περσινή χρονιά. Ωστόσο, η περσινή πρωταθλήτρια COCA COLA 3E παρατάχθηκε με 11 παίκτες, σημαντικά ανανεωμένη σε πρόσωπα, αλλά και με παίκτες-σταθερές αξίες όπως οι Μουρίκης, Ανδρέου, Μήτσης κ.α. Ο Ιπποκράτης αντιθέτως παρατάχθηκε με μόλις 6 παίκτες και πρωτοεμφανιζόμενο το νεαρό Μαθιό Χατζηνικολάου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, όπως μαρτυρούν και τα επιμέρους σκορ δεκαλέπτων (13-14, 22-23, 35-38, 54-54 στο τέλος του κανονικού αγώνα και 72-69 τελικό σκορ και νίκη του Ιπποκράτη στην παράταση). Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Ιπποκράτης έχασε με 5 φάουλ διαδοχικά τους Χιτ, Νίκου και Κουμαρά, αγωνιζόμενος με 4 παίχτες για περίπου 2 λεπτά και με 3 στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα, αλλά κατάφερε να κερδίσει αυτό το παιχνίδι.

Εξαιρετική εμφάνιση από το σπουδαίο Πάρη Χοτουμανίδη που σκόραρε 31(2) πόντους, τους 16 από τους 18 της ομάδας του στην παράταση με εξαιρετική στατιστική και απόλυτη ευστοχία στις βολές, ενώ στην ουσία δεν υστέρησε κανείς από τους νικητές. Ο Νίκου (με φτωχή για τα δεδομένα του επιθετική παραγωγή) πιστώνεται τη "σκυλίσια" άμυνα στο μεγάλο σκόρερ της COCA COLA 3E Μουρίκη, οι Χιτ και Δρίζης με πολλές κερδισμένες μάχες κάτω από τα 2 καλάθια και με τον δεύτερο να πετυχαίνει 2 τρίποντα "κρύο αίμα" στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου, το rookie Χατζηνικολάου να προσφέρει ενέργεια και να φεύγει ταχύτατος στον αιφνιδιασμό δίνοντας στην ομάδα του ανάσες με εύκολα καλάθια και τον Κουμαρά να παλεύει για κάθε κατοχή σκοράροντας και 7 πόντους. Από τους περσινούς πρωταθλητές κορυφαίος ήταν σε αυτό το παιχνίδι ο Ποτουρίδης, που δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα του Ιπποκράτη σκοράροντας ή πασάροντας σε αμαρκάριστους συμπαίχτες του, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ανδρέου, ενώ ο Μουρίκης δεν έπιασε τα συνηθισμένα του υψηλά στάνταρ απόδοσης, παρά την σημαντική επιθετική του παραγωγή. Χρεώνεται, άλλωστε, τις χαμένες επιθέσεις στο τέλος τόσο του κανονικού αγώνα, όσο και της παράτασης.

Η διαιτησία συνέβαλε και αυτή στη διεξαγωγή ενός καλού παιχνιδιού, που διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα ανάμεσα σε 2 παραδοσιακές δυνάμεις του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ, με πλούσιο παρελθόν πολύ δυνατών μονομαχιών μεταξύ τους.

Δεκάλεπτα: 13-14, 22-23, 35-38, 54-54 (κ.α.), 72-69
Διαιτητές: Καρκαλέτσης-Τσανακτσίδης.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δρίζης): Χοτουμανίδης 31(2), Κουμαράς 7, Δρίζης 10(2), Χιτ 9, Χατζηνικολάου 12, Νίκου 3.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Νταντος, Μουρικης 26(4), Χατζοπουλος, Ποτουριδης 15(2), Μητσης 8, Ανδρεου 9(1), Ζησακης 2, Λεμονας, Χαμπερτζης, Ορφανουδακης, Μαρουδας 9.

VOID CAFE  56
KYANA 77
Εύκολο απόγευμα για την ομάδα της ΚΥΑΝΑ το Σάββατο, που πήρε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, νικώντας το ελλιπέστατο VOID με 77-56. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς στο σκορ και ένιωσαν την ανάσα των αντιπάλων τους μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους πέντε πόντους από την καταπληκτική επίδοση του Κεχαγιά που σκόραρε 3 τρίποντα και 15 πόντους στο διάστημα αυτό. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο η τάξη επανήλθε, με την ΚΥΑΝΑ να σκοράρει 28 πόντους έναντι 13 των αντιπάλων της και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. Από τους νικητές διακρίθηκαν σχεδόν όλοι οι παίκτες, καθώς μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής και οι πόντοι, ενώ από τους ηττημένους ο Κεχαγιάς έκανε μία καταπληκτική εμφάνιση με 31 πόντους και 6 τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 14-22, 22-38, 43-48, 56-77
Διαιτητές: Κασαπίδης, Στρατόγλου
VOID (Μπαλάφτσαλης): Ψυχας, Μπαλάφτσαλης, Δωρης 12, Ζαχαρέλης Κ. 5, Τσαχουρίδης Π. 2, Ζαχαρέλης Β. 6, Κεχαγιάς 31(6).
ΚΥΑΝΑ (Βασιλειάδης): Πασχάλης 6, Κοσμας Κ. 6, Καραγιάννης 9(1), Παπασαραφιανός 11(1), Βασιλειάδης 8, Συρος 11, Βασσάρας 10, Παπλιάκη 2, Μανώλης 12, Κοσμάς Γ., Ζορμπά 2.

PORCELANA 54
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ  73
Μετά από έναν ακόμα ενδιαφέροντα αγώνα για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, η ομάδα της Παιδικής Κατασκήνωσης ΕΛΑΙΩΝΕΣ νίκησε στο παιχνίδι των αήττητων την έμπειρη ομάδα της PORCELANA με σκορ 54-73.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ να παίρνουν γρήγορα διαφορά 10 πόντων χάρη στα μακρινά σουτ ιδιαίτερα του Σαχινίδη, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 23-41 για την Παιδική Κατασκήνωση των ΕΛΑΙΩΝΩΝ με τον Σαχινίδη να σκοράρει σε αυτό το διάστημα συνολικά 23 πόντους! Η Porcelana αντίθετα ήταν άστοχη στα μακρινά σουτ αλλά απειλούσε μέσα από τη ρακέτα με τον μοναδικό Παναγιωτίδη Χρήστο! Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο τέμπο με τη διαφορά να αυξάνεται ελαφρά για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 39-62. Η νικήτρια ομάδα των ΕΛΑΙΩΝΩΝ απειλούσε στον αιφνιδιασμό αλλά και με drive, ενώ την PORCELANA κρατούσε με ατομικές προσπάθειες ο Παναγιωτίδης. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις δυο ομάδες να χαλαρώνουν και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την PORCELANA σε αυτό το διάστημα ο Λιαντής ευστόχησε σε 4 τρίποντα ενώ από τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ σκόραραν όλοι οι παίκτες!

Συγχαρητήρια στους αθλητές και των δυο ομάδων για την προσπάθεια τους, ενώ αξίζει να αναφερθεί και το φιλικό κλίμα μεταξύ των παικτών. Πολλά παράπονα εξέφρασαν στο τέλος του αγώνα οι παίκτες των ηττημένων για τη διαιτησία των Λόλι  και Τόμα.

Δεκάλεπτα: 7-16, 23-41, 39-62,54-73
Διαιτητές: Λολι-Τομας.
PORCELANA (Νασιούδης) : Καρούσης, Λιαντης 18(4) , Γκαλιος 2, Κολιοφουτης 2, Χατζηγεωργιου , Μανιατης , Ριμπας, Σαμαρας, Μποζινης 4, Λεμουτζης 2, Αλεξανδριδης 1, Παναγιωτιδης 25.
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.):  Κεραμιδάς 15(2), Σαχινιδης 37 (3), Μανθόπουλος 4, Κατσαμάγκας 8 , Σιταρίδης Β. 3, Σιταρίδης Α. 2, Παπαποστόλου 2, Ιωαννίδης 2.

ΑΙΣΧΥΛΟΣ  74
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ  84

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των Βετεράνων Μηχανικών κατάφερε να νικήσει τον Αισχύλο με 74-84, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, είχε ρυθμό καθ' όλη τη διάρκειά του και διεξήχθη σε φιλικό κλίμα μεταξύ των παικτών. Σε αυτό συνέβαλε και η σχεδόν αλάνθαστη διαιτησία των κυρίων Λόλι και Κασαπίδη που δέχτηκαν συγχαρητήρια στο τέλος του αγώνα και από τις δύο ομάδες.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο "ζεστοί" στο γήπεδο και ξεκινώντας με 6/6 τρίποντα προηγήθηκαν με 27-12 στο 8'. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, και με με όπλο την καλή τους άμυνα έκαναν ένα γρήγορο σερί 10-0 μειώνοντας σε 27-22 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 41-41 στο 19'. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τον Αισχύλο να προηγείται με 45-41.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους Βετεράνους Μηχανικούς, που τρέχοντας στον αιφνιδιασμό έκαναν ένα σερί 9-22 στο διάστημα αυτό και πήραν σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κάναν μια προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας διαρκώς επιθετικές λύσεις κράτησαν τη διαφορά και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 74-84.
MVP των νικητών και του αγώνα ο Βλαχάκης με 19 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Χρονόπουλο με 13 και Παρίση με 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χριστοφορίδης με 19 (5 τρίποντα), Τριανταφύλλου με 15 και Νασάγκας με 13 (4 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 27-20, 45-41, 54-65, 74-84.
Διαιτητές: Λόλι-Κασαπίδης.
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Χριστοφορίδης): Τριανταφύλλου 15(1), Λιούμπας 7, Ρουμελιώτης, Καζακίδης 4, Κωσταβέλης, Νασάγκας 13(4), Αμπατζόγλου 5, Κοντόπουλος, Δοδολίδης 11(2), Χριστοφορίδης 19(5).
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τσιριλάκης, Τρικαλιώτης 3(1), Σταυριανός 5, Κουρβούλης 4, Γιαγκόπουλος 8(1), Παρίσης 10, Χρονόπουλος 13, Παπαθανασίου 8, Δαλέσης 8, Βλαχάκης 19, Παπαναστασίου 6, Λιάντας.